Częstochowa. Tajemnice Jasnej Góry z Pazurą

W Częstochowie powstaje cykl dokumentalny "Tajemnice Jasnej Góry". W rolę przewodnika po sanktuarium i odkrywcy jego tajemnic wciela się znany aktor Radosław Pazura.

«Produkcja składa się z pięciu półgodzinnych odcinków. Ma ukazać Jasną Górę przez pryzmat historii, sztuki, wiary i życia codziennego. - Chcemy pokazać miejsce tajemnicze i ciekawe w bardzo wielu wymiarach - mówi w wypowiedzi dla KAI Wojciech Kursa, autor zdjęć do filmu. - Poznajemy miejsca, o których zwiedzaniu nigdy nawet nie marzyłem, takich, o których w tym momencie nawet nie mogę powiedzieć, chodzimy po bibliotekach, skarbcu... Wszystkie zostaną pokazane w filmie.

W poszczególnych odcinkach pojawią się znane osobistości związane w jakiś sposób z Częstochową i jej sanktuarium. Wojciech Prażmowski opowie o najstarszych fotografiach Jasnej Góry i swoich niezwykłych jasnogórskich fotografiach. Piotr Machalica, dyrektor artystyczny Teatru im. Mickiewicza przedstawi współpracę artystyczną teatru z Jasną Górą. W odcinku o pielgrzymkach dzieci wystąpi bp Antoni Długosz - duszpasterz i współorganizator dorocznych pielgrzymek Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci na Jasną Górę.

Realizację cyklu przewidziano do grudnia 2010 r. Produkcja realizowana jest przez Grupę Producencką YO! z Katowic na zlecenie Agencji Filmowej TVP oraz TVP 2.

Na zdjęciu: Radosław Pazura.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego