Debata o przyszłości Teatru Starego w Lublinie

23-01-2007
17-12-2009
Lublin. Odbudowa Teatru Starego ruszy po świętach
Odbudowa Teatru Starego [na zdjęciu] pełną parą ruszy zaraz po świętach. Nadal jednak nie wiadomo, kto będzie gospodarzem budynku przy ul. Jezuickiej
17-12-2009
Teatr Stary zmienia się w teatr impresaryjny
- Stawiamy przysłowiową kropkę nad "i" w naszych działaniach dotyczących renowacji zabytkowego gmachu Teatru Starego - podkreślał wczoraj Adam Wasilewski, prezydent Lublina. Chodziło o podpisanie umowy z wykonawcą robót przy kapitalnym remoncie gmachu. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie repertuar teatru i kto będzie o tym decydować. - Jeden z pomysłów mówi o powołaniu w tym miejscu teatru impresaryjnego, gdzie byłyby kontraktowane różne przedstawienia. Nic jednak nie jest przesądzone - czytamy w Kurierze Lubelskim.
05-09-2009
Lublin. Teatr Stary idzie do remontu
Ratusz rozstrzygnął przetarg na wykonawcę remontu budynku przy ul. Jezuickiej
26-05-2009
Lublin. W budynku Teatru Starego znów będzie teatr?
Teatr impresaryjny - czyli taki, do którego artyści najmowani są do konkretnych przedsięwzięć artystycznych - chcą założyć w XIX-wiecznym budynku Teatru Starego władze Lublina. Opustoszały i zaniedbany zabytek w ciągu dwóch lat ma zostać odrestaurowany kosztem ponad 27 mln zł, pochodzących głównie z funduszy europejskich.
23-05-2009
Lublin. Będą pieniądze na Teatr Stary
Teatr impresaryjny i kino, gdzie będzie można obejrzeć filmy archiwalne - to wszystko powstanie do końca 2011 roku.
26-04-2008
Nowa świecka tradycja
Centrum Kultury czeka remontu jak kania dżdżu, albo jak Teatr Andersena, który jeszcze bardziej czeka naprawy, nie wspominając już nawet o Teatrze Starym. Żeby zdobyć na to wszystko środki, jedni piszą i składają różne wnioski, a inni chodzą, dzwonią i pilnują, gdzie się da, żeby przypadkiem tych projektów niesłusznie nie pominięto. Na razie zaś każdy robi tyle, na ile go stać, by połatać dziury, tym co ma. Ale to może nie ma sensu, może nie tędy droga? - pisze Włodzimierz Wysocki w Gazecie Wyborczej - Lublin.
07-05-2007
Lublin. Ważą się losy Teatru Starego
Do końca zbliżają się negocjacje władz miasta z architektami w sprawie opracowania projektu przebudowy Teatru Starego [na zdjęciu]. Jeśli 9 maja projektanci nie dogadają się z władzami, unikatowy zabytek pozostanie w ruinie.
28-02-2007
Lublin. Czy kultura będzie marką Lublina?
W ciągu najbliższych paru lat wyremontowane zostaną w Lublinie dwa nieużywane obiekty: Teatr Stary i Teatr w Budowie. Remont czeka także Centrum Kultury. Jak zostaną one wykorzystane? Jakie instytucje znajdą w nich miejsce? Co się tam będzie działo? Jaka w ogóle jest przyszłość lubelskiej kultury? - koeljną debatę zapowiada Gazeta Wyborcza - Lublin.
19-02-2007
Lublin. Europejska Pracownia Teatralna w Teatrze Starym?
Ewa Benesz jest jedyną osobą z rodziny Makowskich, dawnych właścicieli Teatru Starego [na zdjęciu], która zajmuje się teatrem. W przyszłości aktorka widziałaby tam Europejską Pracownię Teatralną.
16-02-2007
Lublin. O Teatrze Starym za dwa tygodnie
Od wtorku Włodzimierz Wysocki jest zastępcą prezydenta i podlegają mu sprawy kultury. Zapowiada, że za dwa tygodnie przedstawi koncepcje rozwiązania najpilniejszych problemów, w tym - przyszłości Teatru Starego.
08-02-2007
Zabytek bez eksperymentów
Teatr jest obiektem historycznym przecudnej urody, jest osobliwością architektoniczną w skali kraju i to przede wszystkim stanowi o jego randze kulturowej i atrakcyjności turystycznej. Trzeba odtworzyć z maksymalną wiernością secesyjne wnętrze teatru, jego wystrój oraz niezwykły nastrój i zapomnieć o eksperymentach teatralnych - pracownik naukowy Wydziału Artystycznego UMCS Dobrosław Bagiński zabiera głos w debacie na temat losów lubelskiego Teatru Starego.
31-01-2007
Teatr Stary dla studentów
Główna zasada animatora kultury to "nie przeszkadzać". Chciałbym, aby Teatr Stary był miejscem, gdzie pracowaliby ludzie umiejący słuchać potrzeb środowisk twórczych, potrafiący wspierać ich inicjatywy i organizować ich współpracę - pisze animator kultury Bogdan Bracha o perspektywach lubelskiego Teatru Starego.
26-01-2007
Lublin. Reforma kultury
W Lublinie szykuje się reforma instytucji kultury. Zajmie się nią Grzegorz Rzepecki, pełnomocnik prezydenta Lublina do spraw kultury. Przygotuje on konkurs na dyrektora wydziału kultury i koncepcję zagospodarowania Teatru Starego [na zdjęciu].
25-01-2007
Teatr Prapremier w Teatrze Starym
Moja propozycja linii repertuarowej dla Teatru Starego w Lublinie to teatr prapremier. Każdy zaproszony przeze mnie do współpracy reżyser byłby zobowiązany zrealizować sztukę teatralną, której dotąd nigdzie na świecie nie wystawiano. Teatru o podobnym profilu nie ma nigdzie w Europie - proponuje reżyser Łukasz Witt-Michałowski w debacie o losach zrujnowanego zabytku.
24-01-2007
Wielofunkcyjne centrum kultury w Teatrze Starym
Każdy nowoczesny teatr jest wielofunkcyjnym ośrodkiem, gdyż spełnia też funkcje edukacyjną, producencką, impresaryjną - Janusz Opryński przedstawia swoją koncepcję funkcjonowania Teatru Starego w Lublinie.
23-01-2007
Centrum Dialogu Kultur w Teatrze Starym?
Główne obszary działalności skierowane byłyby do koneserów sztuki filmowej i teatralnej, twórców filmu, pasjonatów historii oraz kultury tradycyjnej w Lublinie. Ważną rolę odgrywać miałaby działalność edukacyjna - reżyser i producent Grzegorz Linkowski przedstawia w Gazecie Wyborczej - Lublin swój projekt wykorzystania Teatru Starego.
20-01-2007
Misja wyjątkowa
Tu powinna zaistnieć szeroka paleta zjawisk koncentrujących się wokół hasła teatr, jak choćby warsztaty teatralne. Niechby się znaleźli tu wspaniali ludzie teatru - i ich uczniowie - których spotkałem podczas podróży po świecie. Niech to będzie miejsce dla małych form muzycznych, prób kameralnej muzyki artystów, którzy dotykają muzyki w teatrze - propozycja Leszka Mądzika dotycząca funkcji Teatru Starego w Lublinie.
20-01-2007
Przede wszystkim teatr
Wydaje się konieczne przywrócenie Teatrowi Stremu działalności stricte teatralnej, a więc - zdecydowanie teatr, ale o szerokiej formule, działający w oparciu o istniejące już profesjonalne byty teatralne. Nowa instytucja z nową jakością - proponuje Witold Mazurkiewicz z Kopmpanii Teatr w sprawie przyszłości Teatru Stargo w Lublinie.
20-01-2007
Kto się wprowadzi do Teatru Starego?
Przed rokiem odbyła się debata o przyszłości Teatru Starego. Różne były pomysły i opinie. Ale minął rok i nic się nie zmieniło poza tym, że zmieniły się władze Lublina. Ubiegłoroczna debata straciła nieco na aktualności. Warto do niej wrócić, żeby Teatr Stary objął ten, kto przedstawi najlepszą, najbardziej atrakcyjną propozycję. Dlatego przygotowaliśmy zestaw pytań, które chcemy zadać wszystkim zainteresowanym - czytamy w Gazecie Wyborczej - Lublin.
27-12-2006
Lublin. Artyści chcą debaty o Teatrze Starym
Czy dojdzie do nowej debaty o przyszłości Teatru Starego?[na zdjęciu] Z ofensywą wystąpił Leszek Mądzik, zbierając poparcie dla swej koncepcji zagospodarowania obiektu jako Międzynarodowego Centrum Teatru. Ale nie jest jedynym, który wyraża zainteresowanie Teatrem Starym.