2007 - Rokiem Szymanowskiego

13-01-2007
03-06-2009
Warszawa. Światowy "Król Roger"
Karol Szymanowski i jego największe dzieło - opera "Król Roger" - to temat wystawy "Piękny jako ja", zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.
01-06-2009
Kariera Rogera
"Król Roger" ma w tym roku cztery premiery: w Bonn, Paryżu, Bregenz i Madrycie. Czyżby twórczość Szymanowskiego zaczęła odnosić taki sukces, na jaki od dawna zasługiwała? I będzie traktowana nie tylko jako gejowska ikona, ale wybitne dzieło? - zastanawia się Dorota Szwarcman w Polityce.
21-12-2007
"Hagith" po raz pierwszy
Kończące się za kilka tygodni obchody Roku Szymanowskiego sprawiły, że wiele dzieł tego kompozytora wróciło na sceny muzyczne i estrady koncertowe. Opera Krakowska zrealizowała prapremierę "Loterii na mężów, czyli Narzeczonego nr 69", jedynej operetki Szymanowskiego. Opera Wrocławska wystawiła w kwietniu nową inscenizację "Króla Rogera", a przed kilkunastu dniami wydała na DVD pierwsze nagranie "Hagith" - pisze Adam Czopek w Naszym Dzienniku.
10-12-2007
Katowice. Festiwal Karola Szymanowskiego
W dniach 11-14 grudnia w Katowicach odbywać się będzie Festiwal Karola Szymanowskiego [na zdjęciu]. Organizuje go Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w związku z oddaniem do użytku nowej sali koncertowej na Śląsku - gmachu Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.
15-11-2007
Radom. Dni Karola Szymanowskiego
W Radomiu rozpoczynają się dzisiaj Dni Karola Szymanowskiego, które potrwają do 18 listopada br. Ich organizatorem jest Radomska Orkiestra Kameralna. Festiwal otrzymał finansowe wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
13-11-2007
Warszawa. Wykład o twórczości Karola Szymanowskiego
We wtorek, 13 listopada, o godz. 17.00 prof. Zofia Helman w sposób multimedialny opowie o orientalnych i śródziemnomorskich inspiracjach w twórczości kompozytora Karola Szymanowskiego.
12-11-2007
Radom. Dni Karola Szymanowskiego
Dni Karola Szymanowskiego pod hasłem "My Splendid Isolation" odbędą się w Radomiu od 15 do 18 listopada br. - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej kierownik artystyczny Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Przemysław Zych.
05-11-2007
Jak Karol wyszastał się z pieniędzy
Karol Szymanowski nie tylko był kompozytorem poważnych symfonii, ale także kochającym życie hulaką. Mówiono o nim jako o człowieku zepsutym i przestrzegano młode panny, aby nie przebywały w jego towarzystwie - pisze Magda Huzarska-Szumiec w Magazynie Gazety Krakowskiej.
25-10-2007
Katowice. Wystawa scenografii do oper i baletów Szymanowskiego
Wystawę prac scenograficznych do oper i baletów Karola Szymanowskiego "Liryka i ekspresja" otwarto w czwartek w Centrum Scenografii Polskiej (CSP) w Katowicach. Zaprezentowano dzieła wybitnych scenografów do spektakli zrealizowanych na czołowych polskich scenach.
03-10-2007
Zabawa geniusza
Krakowscy widzowie będą mieli wkrótce okazję obejrzeć po raz pierwszy operetkę "Loteria na mężów" - najbardziej zaskakujący utwór w dorobku Karola Szymanowskiego, niesłusznie skazany przez kompozytora na zapomnienie - pisze Anna R. Burzyńska w Tygodniku Powszechnym - Książki w Tygodniku.
01-10-2007
Warszawa. Wystawa poświęcona Karolowi Szymanowskiemu
3 października w dniu 125-tej rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego, zostanie udostępniona publiczności wystawa poświęcona Jego życiu oraz spuściźnie muzycznej i literackiej Artysty. Wystawa "Metopy, Maski, Mity ... Dziedzictwo artystyczne Karola Szymanowskiego" eksponowana będzie w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie do 25 listopada.
10-09-2007
Bydgoszcz. Rusza 45. Festiwal Muzyczny
Inaugurujacja w poniedziałek i wtorek [10 i 11 września] wieczorem w filharmonii - wystąpią Andrzej Kulka i Krzysztof Penderecki.
08-09-2007
Bydgoszcz. Górale przyjadą grać Szymanowskiemu
Karolowi Szymanowskiemu [na zdjęciu] poświęcony będzie rozpoczynający się 10 września 45. Bydgoski Festiwal Muzyczny.
07-09-2007
Bydgoszcz. Szymanowski i inni na Festiwalu Muzycznym
Już 10 września rusza nad Brdą 45. edycja Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Impreza potrwa 5 października, pod hasłem "Karol Szymanowski i mistrzowie muzyki XX wieku". Większość koncertów odbędzie się w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej.
07-09-2007
Kraków. "Harnasie" dla Szymanowskiego
Kraków uczci Rok Szymanowskiego widowiskiem "Harnasie". Pomysłodawcą i autorem spektaklu jest Bogusław Nowak.
08-08-2007
Zakopane. Witkacy w "Atmie"
Zakopiańska "Atma" w miniony poniedziałek zamieniła się w scenę teatralną. W ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego Muzeum Narodowe w Krakowie z Teatrem Witkacego przygotowało spektakl "Witkacy u Karola Szymanowskiego w Atmie".
24-07-2007
Piękny, trzydziestoletni
30 lat to piękny wiek, na drugie tyle darzy się niech! - tym nieco awangardowym rymem można by sobie westchnąć po inauguracji XXX Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. W tle tego koncertowego jubileuszu swój własny, również 30-letni, celebruje Towarzystwo Muzyczne im. wielkiego zakopiańczyka - pisze Andrzej Głowaczowski w Tygodniku Podhalańskim.
21-06-2007
Szlakiem Szymanowskiego
Mieszkał w Limbie, Czerwonym Dworze i Atmie. Przesiadywał w kawiarniach i restauracjach. Gościli go w swoich chałupach górale. O zakopiańskim szlaku Karola Szymanowskiego opowiada Maciej Pinkwart, kustosz muzeum biograficznego, mieszczącego się w Atmie - pisze (jof) w Tygodniku Podhalańskim.
01-06-2007
Kielce. KTT uczci Rok Szymanowskiego
Kielecki Teatr Tańca i Filharmonia Świętokrzyska przygotowują spektakl poświęcony twórczości Karola Szymanowskiego. Premiera odbędzie się 22 czerwca w Kieleckim Centrum Kultury. Rok 2007 ogłoszony został Rokiem Szymanowskiego.
28-03-2007
Kraków. Inauguracja obchodów Roku Karola Szymanowskiego
Prawie 70 imprez w Krakowie i Zakopanem przygotowano w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego - poinformowano w środę na konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Krakowie.
27-03-2007
Nieustanne kłopoty z Szymanowskim
We Wrocławiu odbędzie się jutro premiera "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego, przygotowana z okazji 70. rocznicy śmierci kompozytora. Czy inscenizacją Mariusza Trelińskiego zainteresuje się świat? - pyta Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej. O ile dla promocji Chopina robimy wiele, o tyle Szymanowskiego skuteczniej lansuje zagranica.
21-03-2007
Kraków. Nieznana operetka Szymanowskiego na jubileusz
W Krakowie i Zakopanem rozpoczynają się obchody Roku Karola Szymanowskiego.
20-03-2007
Kraków. Biedny Rok Szymanowskiego
Już za dziesięć dni zainaugurowany zostanie w Krakowie Rok Karola Szymanowskiego. Krakowskie instytucje muzyczne nie szykują jednak z tej okazji wielu spektakularnych muzycznych przedsięwzięć.
16-03-2007
TV. Szymanowski wirtualny
Wyjątkową niespodziankę dla miłośników twórczości Karola Szymanowskiego (na zdjęciu) przygotowała - we współpracy z TVP Kultura - telewizja interaktywna i TVP, która już w marcu udostępni w Internecie wiele niezwykle ciekawych i unikalnych materiałów wideo i audio poświęconych kompozytorowi oraz pliki muzyczne z jego utworami.
16-03-2007
TVP. "Tydzień z Szymanowskim" w TVP Kultura
Trwa Rok Karola Szymanowskiego, kompozytora określanego mianem "drugiego po Chopinie". Z tej okazji TVP Kultura zaprasza w dniach 23 - 29 marca na "Tydzień z Szymanowskim" - szczególne, zakrojone na ogromną skalę wydarzenie artystyczne i telewizyjne.
08-03-2007
Inflacja patronów
Rok 2007 będzie miał aż trzech patronów: Szymanowskiego, Wyspiańskiego i Rubinsteina oraz dodatkowo Conrada, patrona roku UNESCO. Problem w tym, że z roku na rok postępuje coraz większa dewaluacja rocznicowych obchodów, organizowanie jednocześnie czterech rocznic jeszcze ten proces pogłębi - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
22-02-2007
TVP Kultura. Tydzień z Szymanowskim
Trwa Rok Karola Szymanowskiego [na zdjęciu], kompozytora określanego mianem "drugiego po Chopinie". Z tej okazji TVP Kultura zaprasza na "Tydzień z Szymanowskim" (23 - 29 marca 2007 r.) - szczególne, zakrojone na ogromną skalę wydarzenie artystyczne i telewizyjne.
19-02-2007
Warszawa. Inauguracja Roku Szymanowskiego w BUW
Prezentacja rękopisów utworów Karola Szymanowskiego oraz otwarcie wystawy jubileuszowej poświęconej kompozytorowi uświetniły poniedziałkowe spotkanie w warszawskiej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW), inaugurujące obchody Roku Karola Szymanowskiego.
05-02-2007
Szymanowski pechowy geniusz
Na czym polegał pech Karola Szymanowskiego? Na niemal całkowitej rozbieżności oczekiwań i dokonań, na braku zrozumienia u współczesnych, na walce o własny sukces w samotności i bez wsparcia mecenatu państwowego, na tym wreszcie, że jego wielkość dostrzeżono za granicą prędzej niż w kraju, z którego pochodził - pisze Bronisław Tumiłowicz w Przeglądzie.
31-01-2007
Wrocław. Treliński reżyseruje "Króla Rogera"
W Operze Wrocławskiej przygotowywana jest premiera "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego w reż. MariuszaTrelińskiego ze scenografią Borisa Kudlički. Spektakl, który ma uświetnić obchody Roku Szymanowskiego, będzie miał premierę 30 marca.
15-01-2007
Warszawa. Inauguracja Roku Szymanowskiego
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia koncert w wykonaniu Iwony Sobotki i Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka zainaugurował Rok Karola Szymanowskiego.
13-01-2007
Światowe gwiazdy muszą pomóc w promocji Szymanowskiego
Na inauguracyjnym posiedzeniu zebrał się w Warszawie w piątek komitet organizacyjny Roku Karola Szymanowskiego, ale najlepszy rocznicowy prezent sprawił sławny dyrygent Simon Rattle, wydając właśnie płytę z utworami polskiego kompozytora - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
13-01-2007
Warszawa. Inauguracja Roku Karola Szymanowskiego
W październiku br. przypada 125. rocznica urodzin, a w marcu 70-lecie śmierci Karola Szymanowskiego, najwybitniejszego polskiego kompozytora pierwszej połowy XX wieku. Z tej okazji Sejm RP ogłosił rok 2007 Rokiem Karola Szymanowskiego, którego uroczystą inaugurację zaplanowano na 14 stycznia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
12-01-2007
Warszawa. Kalendarz obchodów Roku Szymanowskiego
Roboczy kalendarz obchodów omawiali w piątek (12 stycznia) podczas inauguracyjnego posiedzenia członkowie Komitetu Organizacyjnego Roku Karola Szymanowskiego. Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
16-11-2006
Sejm: 2007 - Rokiem Szymanowskiego
W czwartek Sejm przyjął uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2007 - Rokiem Karola Szymanowskiego [na zdjęciu]. Wtedy bowiem przypada 125. rocznica urodzin i 70-lecie śmierci kompozytora.