Szczecin. Ruszył plebiscyt o Bursztynowy pier¶cień"

OD pi±tku trwa kolejna, 29. edycja teatralnego plebiscytu Bursztynowy Pier¶cień. Dzi¶ przedstawiamy pełn± listę spektakli kandyduj±cych do miana najlepszego w sezonie. Od dzi¶ też można głosować na swoich faworytów.

«Podobnie jak w zeszłym roku, prawo wyboru trzech premier ze swojego ubiegłosezonowego repertuaru otrzymały dyrekcje zachodniopomorskich teatrów. I tak Teatr Polski zaproponował "Dawno temu dziś" w reżyserii Anny Kękuś-Poks - słodko-gorzką komedię o przeplataniu się wspomnień i rzeczywistości, "Którędy do morza" w reżyserii Adama Opatowicza, czyli historię Szczecina i jego mieszkańców w pigułce, oraz "Przyjazne dusze"zrealizowane przez Stefana Szaciłowskiego, opowiadające o pokojowej współegzystencji naszego świata i przedstawicieli zaświatów.

Zgłoszenia Teatru Współczesnego to rozgrywające się na dworze Anny Jagiellonki "Nierządne królestwo" w reż. Pawła Kamzy, dramat o skomplikowanych relacjach matki i córki, czyli "Utwór o Matce i Ojczyźnie" [na zdjęciu] w reż. Marcina Libra z wybitnymi rolami Ireny Jun i Beaty Zygarlickiej, i przewrotną bajkę dla starszych i młodszych "Białe baloniki" Piotra Ratajczaka.

Teatr Lalek "Pleciuga" postawił na "Maleńkiego króla Grudnia" w reż. Ireneusza Maciejewskiego, opowieść o urzędniku trafiającym do magicznego świata wyobraźni, "Sklep z zabawkami" Wojciecha Kobrzyńskiego, czyli historię niefrasobliwej Agatki wpadającej w tarapaty po zakupach w magicznym sklepie, oraz bajkę "Tańcząca gazela i magiczny tam-tam" o dwóch braciach pragnących odmienić swoje życie, w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego.

Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina zgłosił w tym roku komedię z życia dziewiętnastowiecznych kupców moskiewskich, czyli "Bankruta" w reż. Michaiła Lewszyna, adaptację "Szewców" Witkacego zrealizowaną przez Piotra Ratajczaka oraz na "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" w reż. Anny McCracken, o dwójce imprezowiczów ruszających w Polskę jako para biedaków z Rumunii.

Zamek Książąt Pomorskich spośród premier wystawionych w ubiegłym sezonie na dwóch swoich scenach: w Teatrze Krypta i w Piwnicy przy Krypcie zgłosił "Boboka" Marii Kwiecień, przygotowanego na podstawie opowiadań Fiodora Dostojewskiego, oparty na tekstach z autentycznego XIX-wiecznego poradnika "Przewodnik Zakochanych, czyli jak zdobyć szczęście w miłości i powodzenie u kobiet" w reż. Konrada Pawickiego, oraz monodram Anny Januszewskiej, w jej reżyserii "Anioł na mojej drodze", na podstawie listu George Sand opowiadającej o swoim zauroczeniu Fryderykiem Chopinem.

Opera na Zamku wybrała "Lunatyczkę" Belliniego w reż. Martina Otavy, opowiadającą o miłosnych perypetiach Aminy i Elvina, rozgrywającego się w więzieniu beethovenowskiego "Fidelia" w reż. Wernera Pichlera oraz "Fairy Queen" - widowisko z życia elfów i nimf, zrealizowane przez Michała Znanieckiego.

Na koniec dwie małe szczecińskie sceny: Teatr Kana zaproponował do konkursu "Lailonię" przygotowaną przez Mateusza Przyłęckiego na podstawie bajek Leszka Kołakowskiego, a Teatr Kameralny zgłosił trzy przedstawienia w reżyserii Michała Janickiego: jednoaktówkę "Po omacku" o interesującym spotkaniu rozwiedzionej pary, oparty na tekstach ze słynnej radiowej audycji "Podwieczorek przy mikrofonie" oraz "Kwartalnik poetycki", w którym szczecińscy aktorzy przedstawiają wiersze nieznanych szczecińskich poetów. Poniżej przedstawiamy Państwu listę nominowanych spektakli. Obok każdego tytułu podajemy tekst, który należy wpisać w treść wysyłanego SMS-a. SMS-y należy wysyłać pod numer 72601. Koszt jednej wiadomości to 2,44 zł z VAT-em. Głosowanie odbywać się będzie także za pomocą kuponów zamieszczanych w naszej gazecie. Można je wysyłać pocztą na adres redakcji ("Kurier Szczeciński", pi. Hołdu Pruskiego 8, 70-550 Szczecin) lub wrzucać do skrzynki zawieszonej przy wejściu do naszego budynku. Uwaga! - liczą się tylko oryginalne kupony. Głosy w pierwszym etapie na najlepsze spektakle przyjmujemy do 21 października.

Zmiana przepisów prawnych nałożyła na naszą redakcję konieczność wprowadzenia zmian w regulaminie plebiscytu. Nagrody będą mogli zdobyć Czytelnicy, którzy głosują przy pomocy SMS-ów i ci, którzy na kuponie wpiszą numer swojego telefonu komórkowego. Pełny regulamin konkursu dostępny jest w siedzibie redakcji. Wśród nagród są m.in.: tygodniowy pobyt w ośrodku "Sandra" w Pogorzelicy, aparat fotograficzny oraz zestawy kosmetyków i książek.

Kandydaci do Bursztynowego Pierścienia w kategorii "Spektakl roku":

1. "Dawno temu dziś" SMS o treści KURIER.BR01

2. "Którędy do morza" - KURIER.BP.02

3. "Przyjazne dusze" - KURIER. BP.03

4. "Nierządne królestwo" - KURIER.BR04

5. "Utwór o Matce i Ojczyźnie" - KURIER.BR05

6. "Białe baloniki" - KURIER.BR06

7. "Maleńki król Grudzień" - KURIER.BR07

8. "Sklep z zabawkami" - KURIER.BP.08

9. "Tańcząca gazela i magiczny tam-ta Tl" KURIER.BR09

10. "Szewcy" - KURIER.BR10

11. "Bankrut" - KURIER.BP.il

12. "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" KURIER.BP.12

13. "Przewodnik Zakochanych, czyli jak zdobyć

szczęście w miłości i powodzenie u kobiet" KURIER.BR13

14. "Bobok" - KURIER.BR14

15. "Anioł na mojej drodze" - KURIER.BR15

16. "Lunatyczka" - KURIER.BR16

17. "Fidelio" - KURIER.BR17

18. "Fairy Queen" - KURIER.BR18

19. "Podwieczorek przy mikrofonie" - KURIER.BR19

20. "Kwartalnik poetycki" - KURIER.BP.20

21. "Po omacku" - KURIER.BP.21

22. "Lailonia" - KURIER.BR22

Bursztynowy Pierścień 2010

W kategorii przedstawienie sezonu

Imię, nazwisko, adres uczestnika plebiscytu

numer telefonu komórkowego*

Organizatorzy: "Kurier Szczeciński", Polskie Radio Szczecin SA, TVP Szczecin SA,

Urząd Miasta Szczecin, Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski, Towarzystwo Przyjaciół Szczecina

*wpisujq osoby chcące wziąć udział w konkursie z nagrodami»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego