Przemyśl. Misterium w Kalwarii Pacławskiej

Ojcowie Franciszkanie z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla zapraszają wiernych do udziału w plenerowym Misterium Męki Pańskiej.

«Aktorami wydarzeń opartych na scenach biblijnych, jakie odbędą się w dwóch cyklach w sobotę i niedzielę oraz w Wielki Czwartek i Wielki Piątek w scenerii kalwaryjskich dróżek, są parafianie z Kalwarii Pacławskiej i okolicznych miejscowości.

Tradycja misterium pasyjnego w Kalwarii Pacławskiej sięga początków sanktuarium. Od 1668 r. misteria popularyzowali OO. Franciszkanie, sprowadzeni tu przez założyciela osady, kasztelana lwowskiego i wojewodę podolskiego Andrzeja Maksymiliana Fredrę. Pierwotnie obchody pasyjne odprawiano tylko w Wielki Piątek, a wydarzenia Męki Chrystusa rozważano przed drewnianymi krzyżami, zastąpionymi później kaplicami dróżkowymi. W celu unaocznienia pamiątki męki i śmierci Zbawiciela do misterium wprowadzono postacie Chrystusa i apostołów. Po II wojnie światowej pierwsze Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej odbyło się dopiero w 1995 r.

W br. pierwsza część Misterium, poświęcona wydarzeniom od Ostatniej Wieczerzy do pojmania Pana Jezusa w Ogrójcu oraz zaparciu się Piotra - zatytułowana "Wieczernik", odbędzie się jutro [19 marca] o godz. 18.00 oraz w Wielki Czwartek o godz. 17.00 - przed Domkiem Matki Bożej. Druga część misterium - "Pójdziesz na Krzyż" - obejmująca sąd przed Piłatem, Drogę Krzyżową, mękę i śmierć Chrystusa na Golgocie oraz złożenie do grobu rozpocznie się na Gradusach w Niedzielę Palmową o godz. 13.00 i w Wielki Piątek o godz. 15.00.

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej, podobnie jak w latach ubiegłych, wyreżyserował Zbigniew Wiarski z Amatorskiego Teatru "Fredreum" w Przemyślu. W role biblijnych postaci wcielio się blisko 70 świeckich mieszkańców Kalwarii Pacławskiej, Huwnik, Nowosiółek, Nowych Sadów, Rybotycz oraz Przemyśla. Misterium Męki Pańskiej to nie tylko widowisko teatralne, lecz także pełne wiary, skłaniające do refleksji, uczestnictwo w zbawczym dziele Chrystusa.

Kulminacją Triduum Paschalnego w Kalwarii Pacławskiej będzie uroczysta Msza Święta rezurekcyjna w Poranek Wielkanocny o godz. 6.00 w Sanktuarium Męki Pańskiej.

Na zdjęciu: Misterium Męki Pańskiej w Kawarii Pacławskiej, 2003 r.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego