Rok Stanisława Wyspiańskiego

11-01-2007
Rok 2007 będzie rokiem Stanisława Wyspiańskiego. Sejm przyjął przez aklamację specjalną uchwałę w tej sprawie. W 2007 roku mija setna rocznica śmierci autora "Wesela".
15-07-2008
Kraków. Wystawa "OK! Wyspiański" w Bunkrze Sztuki
Prace współczesnych artystów zainspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego można od wtorku do 14 września oglądać w krakowskim Bunkrze Sztuki na wystawie "OK! Wyspiański".
10-04-2008
Wyspiański był ok?
Wyspiański był złośliwcem - tak przynajmniej wynika ze wspomnień Boya-Żeleńskiego. Wystawa "OK! Wyspiański" także wydaje się nieco przewrotna. Obok poważnych muzealnych eksponatów - dowcip, ironia i karykatura. To połączenie może zaskoczyć, zirytować lub zachwycić - pisze Patrycja Musiał w Gazecie Wyborczej - Kraków.
03-04-2008
Jak sparodiować Stanisława Wyspiańskiego
Wystawa zamykająca Rok Wyspiańskiego: w krakowskim muzeum jubilata kilkunastu współczesnych artystów odnosi się na różne sposoby do jego twórczości. Z założenia miało to być nawiązanie dialogu z mistrzem i zastąpienie podziwu bliskością - pisze Monika Małkowska w Rzeczpospolitej.
03-04-2008
Kraków. Wystawa OK! Wyspiański
Wystawę dzieł Stanisława Wyspiańskiego w otoczeniu dzieł stworzonych przez współczesnych artystów, zainspirowanych jego twórczością, otwarto dziś w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.
11-03-2008
Kraków. Wyspiański w technologii digital signage
Muzeum Narodowe w Krakowie - po raz pierwszy w Polsce - wykorzystało na potrzeby projektu artystycznego technologię digital signage.
05-03-2008
Kraków. Wyspiański u Szołayskich do połowy marca
Wystawę "Stanisława Wyspiańskiego teatr ogromny" w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego, czynną do 2 marca, obejrzało blisko 26 tysięcy osób. W ostatni weekend, kiedy ekspozycja czynna była do późnych godzin wieczornych, odwiedziło ją dwa tysiące zwiedzających.
04-03-2008
Kraków. 26 tys. osób obejrzało Wyspiańskiego teatr ogromny
Zakończyła się wystawa Stanisława Wyspiańskiego teatr ogromny. Obejrzało ją blisko 26 tysięcy osób. W ostatni weekend, kiedy wystawa czynna była do późnych godzin wieczornych, odwiedziło nas blisko 2 tysiące osób.
28-02-2008
Dom Wyspiańskiego, czyli wyzwanie
Elżbieta Baniewicz podsumowuje w Twórczości obchody Roku Stanisława Wyspiańskiego: Setna rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego zmobilizowała, co zrozumiałe, przede wszystkim krakowskie instytucje: muzea, teatry oraz Uniwersytet i Akademię Sztuk Pięknych, gdzie odbyły się sesje naukowe: "Żywioły wyobraźni Stanisława Wyspiańskiego" (8-9 listopada 2007) i "Stanisław Wyspiański. W labiryncie świata, myśli i sztuki" (14-17 listopada 2007).
27-02-2008
Kraków. Rok Wyspiańskiego dobiega końca
Tylko do niedzieli potrwa wystawa "Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny" w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. W ostatnie dni czekają na zwiedzających atrakcje.
08-02-2008
Stalowa Wola. Otwarcie wystawy "Wobec Wyspiańskiego"
W 2007 roku obchodziliśmy 100-lecie śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Swoistą kontynuacją obchodów jest wystawa "Wobec Wyspiańskiego" w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. W piątek o godzinie 18 odbędzie się jej wernisaż. Dla szerokiej publiczności ekspozycja będzie otwarta od soboty.
04-02-2008
Warszawa. Gloria Artis dla prof. Jacka Popiela
Prof. Jacek Popiel (na zdjęciu) został uhonorowany w poniedziałek złotym medalem Gloria Artis. W imieniu ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, prof. Popiela odznaczył podsekretarz stanu w resorcie, Tomasz Merta.
01-02-2008
Warszawa. "Noc listopadowa. Collage" w Muzeum Teatralnym
"Noc listopadowa. Collage" - to wystawa scenograficzna inspirowana dziełami Stanisława Wyspiańskiego, których akcja dzieje się w listopadowe noce, a więc "Weselem", "Nocą listopadową" i "Dziadami" Mickiewicza wprowadzonymi przez Wyspiańskiego - inscenizatora na scenę polską.
31-12-2007
Teatr trzyma się mocno
Kończy się Rok Wyspiańskiego. Grudniowy finalny festiwal zgromadził w Krakowie dawniejsze i nowe spektakle. Pootwierano wystawy, odbyto sesje i imprezy plenerowe. Było bogato. Czy także mądrze, odważnie i nowatorsko, na skalę bohatera obchodów? Oto trzy punkty widzenia naszych [Przekroju] autorów [Jacka Sieradzkiego, Tadeusza Nyczka i Łukasza Drewniaka] na skuteczność Wyspiańskiego dzisiaj.
28-12-2007
Rok 2007 w teatrze
Obchody 250. rocznicy urodzin Wojciecha Bogusławskiego oraz 100. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, 50-lecie stołecznego Teatru Dramatycznego i 60. rocznica debiutu aktorskiego Gustawa Holoubka - należą wg PAP do najciekawszych wydarzeń teatralnych mijającego roku.
21-12-2007
Kraków. Wyspiański i książki
W Galerii Jednej Książki biblioteki ASP do 19 stycznia można oglądać niewielką wystawę okładek książek projektowanych przez Stanisława Wyspiańskiego. Szkoda tylko, że wystawa jest tak skromna.
21-12-2007
Trzy razy o "Weselu"
Kończy się Rok Wyspiańskiego. W Krakowie kulminacja obchodów przypadła na listopad - odbyły się festiwale teatralne, kilka sesji naukowych, otwarcie wystawy w Muzeum Narodowym. Krakowska PWST zaprosiła na dwa ostatnie dni listopada aktorów, reżyserów, scenografów, kompozytorów, by podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy nad tekstami Wyspiańskiego - pisze Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
15-12-2007
Radom. "Złoty róg", wystawa w muzeum Malczewskiego
"Złoty róg" - wystawa na motywach "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego będzie otwarta w sobotę w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
15-12-2007
W telewizji pokażą: "Golden Horn"
"A to Polska właśnie" - poucza w "Weselu" Poeta Pannę Młodą. Tę scenę ogląda na laptopie 21-letni wokalista rockowy Dawid, który od dwóch lat mieszka w Dublinie. Potem zamyśla się i mówi: "Polska to biedna stara kobieta, która nieźle dostała w d...". Cięcie i kadr z polskim sklepem w Dublinie. Na wystawie - słomiany miś z filmu Barei. To sceny z nowego filmu poznańskiej dokumentalistki Moniki Górskiej, która w setną rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego wzięła na warsztat "Wesele" - pisze Jolanta Brózda w Gazecie Wyborczej.
14-12-2007
Płock. "Na Wesele proszą" do Książnicy
Marszałek województwa Adam Struzik zagra Gospodarza, Poetę - dyrektor zoo Aleksander Niweliński, Rachelę - szefowa POKiS-u Renata Mosiołek [na zdjęciu], Rycerza Czarnego - właściciel Agpressu Adam Łukawski...
08-12-2007
Krakowski teatr żałobny
W uznaniu zasług autora "Wesela" pogrzeb zorganizowano na koszt miasta. Celebra była uroczysta, ale nie tak bogata jak podczas pogrzebu Mickiewicza. Wyspiański zastrzegł, że w czasie uroczystości nie życzy sobie przemówień. W imieniu artystów chciał zabrać głos Zenon Przesmycki, w imieniu miasta - Juliusz Leo. Ale mów nie było. Prasa opublikowała za to wiele tekstów żałobnych, m.in. Staffa i Makuszyńskiego - o wystawie "Sami złożycie stos... Pogrzeb Stanisława Wyspiańskiego", otwartej w Muzeum Narodowym w Krakowie, pisze Justyna Nowicka w Rzeczpospolitej.
08-12-2007
Powtórny pogrzeb Wyspiańskiego
To wcale nie jest fajna wystawa. Na pewno nie wyjdziecie z Muzeum Wyspiańskiego zadowoleni. Przeciwnie - będzie czuć się nieswojo, może nawet będzie wam przykro i smutno. W końcu przecież to pogrzeb, a wy pójdziecie w kondukcie - o wystawie "Sami złożycie stos... Pogrzeb Stanisława Wyspiańskiego" pisze Katarzyna Bik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
07-12-2007
Kraków. Otwarto wystawę "Pogrzeb Stanisława Wyspiańskiego"
Wystawę "Sami złożycie stos... Pogrzeb Stanisława Wyspiańskiego" można od piątku oglądać w filii Muzeum Narodowego w Krakowie - Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich.
06-12-2007
Kraków. Wystawa "Sami złożycie stos... Pogrzeb Stanisława Wyspiańskiego"
Muzeum Narodowe w Krakowie - Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich, ul. Szczepańska 11. 8 grudnia 2007 - 9 marca 2008. Wystawa w ramach obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Otwarcie wystawy w piątek 7 grudnia 2007 o godzinie 18.00
04-12-2007
Dwa fenomeny
Dom Wyspiańskiego, choć jego zasada nie była zawiła, stał jednak w kraju i w mieście, gdzie bardzo źle pasował. Na sceny wchodzili brutaliści, przemawianie wierszem stawało się na dobre anachronizmem, dla skojarzeń narodowych wiązanych z nazwiskiem Wyspiańskiego czas był jak najgorszy. W kończącym się właśnie Roku Stanisława Wyspiańskiego Tygodnik Powszechny publikuje esej Małgorzaty Dziewulskiej, ukazujący, jak z wizją tego twórcy mierzył się inny genialny artysta teatru: Jerzy Grzegorzewski.
03-12-2007
Warszawa. Dwie noce listopadowe Anno Domini 2007
W oryginalnych wnętrzach, w których dzieje się akcja "Nocy listopadowej", dwóch reżyserów pokazało w czwartek i piątek zupełnie różne spojrzenia na dramat Stanisława Wyspiańskiego.
01-12-2007
Co z Wyspiańskim?
Zakończyła się teatralna część Festiwalu Wyspiański 2007. Ściślej - część części, bo przecież teatry nie przestają grać Wyspiańskiego, a w planach jest jeszcze kilka premier, np. "Wesele" Gezy Bodolaya w Teatrze im. Słowackiego - pisze Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
30-11-2007
Wyspiańskiego życie po życiu
Spośród wszystkich wieszczów, bo i on jest do nich zaliczany, choć zawsze nieco warunkowo, trochę pewnie z racji późnego urodzenia, a trochę z racji zarzucanej mu niedoskonałości stylu, to właśnie Wyspiański wydaje się być najbardziej aktualny. Autor "Wesela" brzmi współcześnie nie poprzez archaiczną metaforę, ale niejako wprost, bezpośrednio i dosłownie - pisze Krzysztof Lubczyński w Trybunie.
30-11-2007
Warszawa. Duchy przeszłości wrócą do Belwederu
Dziś wieczorem na dwie godziny Belweder zamieni się w miejsce spektaklu inspirowanego "Nocą listopadową". W zabytkowych wnętrzach przy użyciu nowoczesnych środków reżyser Michał Zadara chce skłonić widzów do refleksji na temat naszej historii, teatru i poetyki Stanisława Wyspiańskiego.
29-11-2007
Co zostało z Wyspiańskiego
- Może dziwnie to zabrzmi, ale teksty dramatyczne pozostały w niewielkim wymiarze - "Wesele", "Wyzwolenie", potem długo długo nic. Jak pokazał nasz festiwal, teatr nie był w stanie podjąć wyzwania związanego z powrotem do tekstów, które niegdyś tworzyły historię polskiego teatru i decydowały o randze Wyspiańskiego - mówi prof. Jacek Popiel, dyrektor artystyczny "Festiwalu Wyspiański", dziekan Wydziału Polonistyki UJ.
29-11-2007
Kraków. Gala na zakończenie Festiwalu Wyspiański 2007
Wieczór "Zaduszki - Wyspiański" [na zdjęciu] w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, niegdysiejszym Teatrze Miejskim, w którym za życia Stanisława Wyspiańskiego odbyło się 6 premier jego dramatów, zakończył "Festiwal Wyspiański 2007", przygotowany przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe.
29-11-2007
Kraków. O Wyspiańskim w Krakowie i Hucie
Wczoraj, w setną rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, w Teatrze im. Słowackiego odbył się uroczysty spektakl "Zaduszki-Wyspiański"[na zdjęciu]. Ale to nie koniec obchodów Roku Wyspiańskiego w Krakowie.
29-11-2007
Kraków. "Wesele" Augustynowicz najlepszą inscenizacją Wyspiańskiego
Anna Augustynowicz zdobyła główną nagrodę za najwybitniejszą inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego - za wyreżyserowanie "Wesela" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Spektakl ten został "obsypany" nagrodami, w konkursie ogłoszonym z racji Roku Wyspiańskiego.
29-11-2007
Kraków. Wnuczka Wyspiańskiego pisze wspomnienie
- Dziadek jest teraz szczęśliwy - mówiła Dorota Wyspiańska-Zapędowska [na zdjęciu], wnuczka Stanisława Wyspiańskiego, patrząc na tłum młodych ludzi przy grobie wieszcza. - Ja wyraźnie czuję duchowy kontakt z dziadkiem. To, co robi młodzież na pewno sprawia mu ogromną radość - dodała.
29-11-2007
Kraków. Wyspiański według Koniecznego
W 100. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego ukazuje się poświęcony mu album.
29-11-2007
Kraków. Zaczarowani na multimedialnym pokazie
Od dawna takiego tłumu widzów nie gościł Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie. Wszyscy byli ciekawi otwartego we wtorek multimedialnego pokazu "Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny", zorganizowanego z okazji 100. rocznicy śmierci młodopolskiego artysty.
29-11-2007
Multimedialny labirynt mistrza Wyspiańskiego
To nie wystawa, lecz multimedialny spektakl, w którym widz staje się aktorem. Janusz Wałek, współpracownik Marka Rostworowskiego przy głośnym "Polaków portrecie własnym", zdecydował się na eksperyment. Zainspirowany wierszem autora "Wesela": "Teatr mój widzę ogromny, wielkie powietrzne przestrzenie, ludzie je pełnią i cienie, ja jestem grze ich przytomny" zrobił rodzaj multimedialnego spektaklu. Dzieje się on w mrocznym labiryncie podzielonym na siedem sekwencji wyodrębnionych cytatami z różnych utworów Wyspiańskiego - pisze Katarzyna Bik w Gazecie Wyborczej.
29-11-2007
Poznań. Wyspiański w komiksie
"Wyspiański w komiksie" - z takim zadaniem zmierzyli się wielkopolscy licealiści, którzy wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Poznaniu [na zdjęciu].
29-11-2007
Warszawa. Dwie noce listopadowe
W czwartek w Łazienkach Królewskich pod pomnikiem Sobieskiego spiskować mają podchorążowie. Inscenizację przygotowuje Maciej Rayzacher. W piątek w Belwederze zobaczymy instalację teatralną Michała Zadary. Oba spektakle inspirowane są "Nocą listopadową", ale są zupełnie odmiennym spojrzeniem na dzieło Wyspiańskiego i wydarzenia historyczne sprzed 177 lat.
29-11-2007
Wyspiański społecznikiem był
Nazywano go geniuszem o renesansowej wszechstronności i niespotykanej wyobraźni. Stanisław Wyspiański żył krótko, ale zdążył zasłynąć jako wybitny malarz, grafik, twórca witraży i polichromii, dramaturg, kostiumolog, poeta To czym zajmował się artysta można by długo wymieniać. Jednak mniej znany jest jako społecznik i osoba, która zasłużyła się pracą w radzie miasta Krakowa - pisze Małgorzata Stuch w Gazecie Krakowskiej.
28-11-2007
Gdańsk. Wystawa "Wesele na teatralnych scenach"
28 listopada 2007 roku mija 100. rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego, artysty, którego wielu europejskich badaczy historii teatru uważa za genialnego wizjonera. W Galerii Teatralnej Oddziału Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku otwarto wystawę pt. "Wesele Stanisława Wyspiańskiego na teatralnych scenach".
28-11-2007
Koszalin. Czytali "Wesele" przed ratuszem
Przed gmachem koszalińskiego magistratu przez niemal godzinę wspólnie czytano w środę najsłynniejszy dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele".
28-11-2007
Kraków. Repetowska Wyspiańskiemu
Stowarzyszenie Twórcze "Dom Stanisława Wyspiańskiego" zaprasza na monodram "Niegdyś Ofelia" Niny Repetowskiej na motywach monologu "Śmierć Ofelii" Stanisława Wyspiańskiego.
28-11-2007
Kraków. W setną rocznicę śmierci msza w intencji Wyspiańskiego
Dziś w setną rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego - o godz. 9 w kościele Ojców Paulinów na Skałce zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji poety.
28-11-2007
Kraków. "Zaduszki-Wyspiański" u Słowackiego
Teatr im. J. Słowackiego postanowił uczcić rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego galowym spektaklem, zatytułowanym "Zaduszki - Wyspiański". Widowisko w reżyserii Krzysztofa Orzechowskiego obejrzymy dziś o godz. 19.
28-11-2007
Po Wyspiańskiego sięga się jak po alibi
- Wyspiańskiego w naszym życiu jest więcej, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Często przecież myślimy Wyspiańskim, jego język, zwłaszcza różne sformułowania z "Wesela", przedostały się do polszczyzny - mówi Radosław Okulicz-Kozaryn, historyk literatury, pracownik Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
28-11-2007
Teatr Wyspiańskiego
- Wystawa jest propozycją wędrówki poprzez dzieło Wyspiańskiego, wybraliśmy kilka stref z całej jego sztuki, podstawowe trzy pola, które przede wszystkim odnoszą się do jego dramatów, ale nie tylko - mówi Janusz Wałek, kurator wystawy. Akcent położono na "Wesele". Drugim podjętym tematem jest katedra wawelska. Trzecim polem przedstawionym przez twórców wystawy są Łazienki warszawskie, sceneria "Nocy Listopadowej", jednego z najwspanialszych dramatów Wyspiańskiego, gdzie mowa jest o młodych żołnierzach, którzy giną za Ojczyznę - pisze Małgorzata Bochenek w Naszym Dzienniku.
28-11-2007
Warszawa. Wyspiański wraca do Belwederu
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na "Wariacje na temat "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Pokaz odbędzie się 30 listopada o godz. 19 w Belwederze. Projekt organizowany z okazji obchodów Roku Wyspiańskiego. Wstęp wolny. Wejściówki można rezerwować do 28 listopada pod nr tel. 0-22 501 70 25.
28-11-2007
100 lat temu zmarł Stanisław Wyspiański
100 lat temu, 28 listopada 1907 roku zmarł STANISŁAW WYSPIAŃSKI, dramatopisarz, poeta, malarz i reformator teatru. W chwili śmierci miał zaledwie 38 lat. W 2007 r. obchodzony jest ustanowiony przez Sejm RP Rok Wyspiańskiego.
28-11-2007
Kraków. Obchody 100. rocznicy śmierci Wyspiańskiego
W 100. rocznicę śmierci St. Wyspiańskiego w w Krypcie Zasłużonych na Skałce, gdzie pochowany jest artysta, złożono kwiaty. Dla uczczenia wielkiego dramaturga i malarza radni nazwali jego imieniem salę obrad w Urzędzie Miasta.
28-11-2007
Wyspiański mieszkałby dziś w Nowej Hucie
- Nie da się ukryć, że Nowa Huta zdziera z siebie to, co w Krakowie dusi. Artysta po wyjściu z Łaźni Nowej ma ochotę biec, a nie siadać na dwie godziny przy kawie. Gdyby Wyspiański żył, to jego bezczelna totalna wizja mogłaby się tutaj realizować. Od jego czasów w Krakowie niewiele się zmieniło. Artystów bezkompromisowych nadal poklepuje się po ramieniu, wmawiając im niedojrzałość - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor Łaźni Nowej, inicjator Festiwalu Wyspiański Wyzwala.
27-11-2007
Dialog z odmiennością
- Wyspiański swoim współczesnym miał najbardziej do zarzucenia to, że nie są zdolni do otwartości i akceptacji wobec ludzi inaczej myślących, nie chcą uwrażliwić się na kwestie różnic, że ich mentalność nie toleruje praw jednostki. Można to uznać za swego rodzaju przesłanie, bo przyjęcie za podstawę relacji międzyludzkich prawa do odmienności myślenia jest kwestią absolutnie podstawową. Nawiązywanie kontaktu, dialogu z odmiennością, choćby tą zapisaną i utrwaloną w postaci dzieł sztuki, jest wręcz atrakcją istnienia w perspektywie humanistycznej - mówi profesor Ewa Miodońska-Brookes w miesięczniku Kraków.
27-11-2007
Gdańsk. "Wesele" na wystawie w Pałacu Opatów
28 listopada przypada 100 rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego, a 16 marca minęło 106 lat od prapremiery "Wesela". Dział Teatralny Muzeum Narodowego w Gdańsku otwiera jutro (28 bm) o godz. 18 wystawę - teatralne realizacje (a było ich w Polsce blisko 200!) najsłynniejszego dramatu Wyspiańskiego. W roli głównej - serdaczek Isi z prapremiery z 1901 r.!
27-11-2007
Kraków. Multimedialny Wyspiański w Muzeum Narodowym
Filmy, symulacje komputerowe, nagrania słów i muzyki, wielkoformatowe reprodukcje - takimi środkami posłużył się Janusz Wałek, który przygotował wystawę "Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny" w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (we wtorek wieczorem odbędzie się jej wernisaż).
27-11-2007
Kraków. O Stachu Wyspiańskim w rytmie rock'n'rolla
"Kraków jest mało rozwinięty"! "Zostałem pobity, dlatego zwyciężyłem" - przeszło trzydzieści billboardów o takiej treści zawisło w Krakowie i Warszawie. Happening? Prowokacja? Ot, promocja festiwalu muzyczno-teatralnego o Wyspiańskim w Nowej Hucie.
27-11-2007
Kraków. Ostatnie wydarzenia Festiwalu Wyspiański 2007
Zbliża się setna rocznica śmierci genialnego krakowskiego dramaturga, poety i malarza - Stanisława Wyspiańskiego. 28 listopada (środa) o godz. 9.00 w kościele oo. Paulinów na Skałce rozpocznie się msza w jego intencji.
27-11-2007
Kraków. Staszek na vlepkach
Stanisław Wyspiański stał się naszym rówieśnikiem. Co więcej, został autorem tekstów na vlepkach, plakatach, ulotkach. Wszystko za sprawą festiwalu w teatrze Łaźnia Nowa. "Żadnych pompatycznych obchodów! Żadnej krakowskiej celebry! Zrobimy to po naszemu, czysto i nowocześnie, bo w Nowej Hucie, bo w Łaźni Nowej. Zrobimy to po swojemu, bo nie łączy nas żadna ideologia, żadna estetyka - dzielimy się Nim (...). Sto lat temu umarł Staszek Wyspa" - napisali w swoim manifeście artyści związani z teatrem Łaźnia Nowa.
27-11-2007
TVP Kultura. Tydzień z Wyspiańskim
Z okazji obchodów roku Stanisława Wyspiańskiego związanych z setną rocznicą śmierci autora, TVP Kultura zaprasza widzów na "Tydzień z Wyspiańskim".
27-11-2007
Warszawa. W hołdzie Stanisławowi Wyspiańskiemu w Muzeum Literatury
W piątek, 30 listopada, o godz. 20.00, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, przy Rynku Starego Miasta 20, zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Młoda Polska. Słowa. Obrazy Przestrzenie. W hołdzie Stanisławowi Wyspiańskiemu". Po ekspozycji oprowadzi dr Łukasz Kossowski. Po nocnym zwiedzaniu odbędzie się koncert, w którym wystąpią: Temina Sulumuno - harfa oraz Marzena Trybała i Jan Greber - recytacje.
27-11-2007
Kraków. Wystawa: "Stanisława Wyspiańskiego teatr ogromny"
Wystawę "Stanisława Wyspiańskiego teatr ogromny" przygotowaną w setną rocznicę śmierci artysty można od wtorku oglądać w krakowskim Muzeum Narodowym. Jak podkreślają organizatorzy ma ona uświadomić widzom, jak wszechstronnym twórcą był Wyspiański.
23-11-2007
Kraków. W środę 100. rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego
28 listopada mija setna rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Na krakowskiej Skałce, gdzie artysta został pochowany, zostanie w środę odprawiona msza św. Tego samego dnia wieczorem w Teatrze im. Słowackiego obędzie się spektakl "Zaduszki - Wyspiański".
22-11-2007
Kraków. W Bronowicach osadzanie chochoła
- Witam wszystkich gości, miłośników Młodej Polski, szczególnie tych, którym bliska sercu jest rocznica 100-lecia śmierci Stanisława Wyspiańskiego - tak zebranych przed Rydlówką w Bronowicach Małych przywitała Maria Rydlowa, kustosz Muzeum "Młodej Polski".
20-11-2007
Kraków. Konkurs "Wyspiański - reaktywacja" rozstrzygnięty
Rozstrzygnięto ogłoszony przez Teatr Nowy konkurs na egzemplarz reżyserski oparty na dziełach Stanisława Wyspiańskiego. 9 grudnia odbędzie się pokaz warsztatowy spektaklu zrealizowanego według jednego z wyróżnionych egzemplarzy.
20-11-2007
Kraków. Widowisko w rocznicę śmierci twórcy "Wesela"
Spektakl "Zaduszki - Wyspiański" - tak zatytułowali autorzy galowy koncert, który 28 listopada, w setną rocznicę śmierci twórcy "Wesela", odbędzie się na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Widowisko zakończy festiwal poświecony artyście.
20-11-2007
Przemyśl. Obchody Roku Wyspiańskiego
Pod hasłem "W kręgu sztuki Stanisława Wyspiańskiego" dzisiaj w Przemyślu rozpoczynają się obchody Roku Stanisława Wyspiańskiego. Organizatorem cyklu imprez, które potrwają do niedzieli, jest przemyskie Centrum Kultury i Nauki "Zamek", a ich gościem honorowym będzie wnuczka artysty Dorota Wyspiańska-Zapędowska.
20-11-2007
Rekonstruowanie
"Klątwa" w reż. Barbary Wysockiej i "Sędziowie" w reż. Marii Spiss w Starym Teatrze w Krakowie. Pisze Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
19-11-2007
Dzisiaj Wyspiański mieszkałby w Nowej Hucie
Podobno ten projekt uruchomiła tęsknota. Za wyzwoleniem się. I wyzwalanie będzie tematem festiwalu, na który zaprasza Łaźnia Nowa. Start 28 listopada w Nowej Hucie. Festiwal nie będzie ani przeglądem teatralnym, ani wielowątkową analizą dzieł Wyspiańskiego. Ma być spotkaniem, podczas którego padną pytania: co Wyspiański daje nam dziś, dlaczego kusi i prowokuje, czy może pomóc zmienić rzeczywistość? - pisze Renata Radłowska w Gazecie Wyborczej - Kraków.
19-11-2007
Kraków. Japonia w twórczości Wyspiańskiego
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" włączyło się w obchody Roku Stanisława Wyspiańskiego. Do 13 stycznia możemy w nim podziwiać wystawę prezentującą japońskie inspiracje obecne w twórczości artysty.
15-11-2007
Listopad Wyspiańskiego
28 listopada przypada setna rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji posłowie specjalną uchwałą ustanowili 2007 Rokiem Stanisława Wyspiańskiego, zaś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło Program Operacyjny Wyspiański, z budżetem 2 mln zł. I ruszyła machina obchodowa - pisze Aneta Kozioł w Polityce.
15-11-2007
Wyspiański awangardowy, nowoczesny, wizjonerski...
Jest oczywiste, że krakowskie Muzeum Narodowe aktywnie włączyło się w obchody setnej już rocznicy śmierci Wyspiańskiego. Współpracujemy z inicjatorami Festiwalu "Wyspiański 2007" od chwili, zrodzenia się tej idei. Przygotowaliśmy program obejmujący m.in. trzy wystawy - mówi Zofia Gołubiew, dyrektorka Muzeum Narodowego w Krakowie w Gazecie Wyborczej - Kraków.
15-11-2007
Z ciemności do światła
Trochę się zapomina o tym, że był to artysta totalny, posługiwał się nie tylko pastelami i ołówkiem, tekstem pisanym jako poeta i dramaturg, ale też całym żywiołem miasta - jego budowlami, przede wszystkim Wawelem. Dlatego chciałem pokazać Wyspiańskiego, który inscenizuje wielki dramat na wielu różnych planach- mówi Janusz Wałek kurator wystawy "Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny" w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie
14-11-2007
Bydgoszcz. Pigułka z twórczości Wyspiańskiego
W sali zaaranżowanej na wiejską chatę z przełomu XIX i XX wieku oglądać można pierwsze wydania dramatów pisarza, afisze ze spektakli wystawianych w Bydgoszczy, a nawet stroje z "Wesela".
14-11-2007
Kraków. Cztery dni konferencji o Wyspiańskim
Twórczości literackiej i artystycznej Stanisława Wyspiańskiego poświęcona jest czterodniowa konferencja naukowa "Stanisław Wyspiański w labiryncie świata, myśli i sztuki", która w środę rozpoczęła się w Krakowie.
14-11-2007
Kraków. TV Wyspiański na Scenie w Bramie
Najmłodsza i najmniejsza scena Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - Scena w Bramie poza żywym teatrem przywołuje też wielkie dokonania teatralne zapisane na filmowej taśmie. Tym razem, w Roku Jubileuszowym Wyspiańskiego, związane z sylwetką wielkiego Wizjonera.
13-11-2007
Kraków. Wyspiański teatralny
Sześć razy "Wesele", trzy razy "Klątwa", dwa - "Sędziowie" oraz "Legenda", "Wyzwolenie" i widowisko "Zaduszki - Wyspiański". To teatralny listopad z Wyspiańskim w krakowskich teatrach.
13-11-2007
Srebrna Góra. Wyspiański multimedialny
Spektakl "Odpoczywanie" w reż. Pawła Passiniego wkrótce będzie miał swoją premierę w Internecie, a prawdopodobnie także w sieci telefonii komórkowej wszystkich polskich operatorów. Wcześniej, 28 listopada, przedstawienie zaprezentowane będzie na festiwalu "Wyspiański Wyzwala" w Łaźni Nowej w Krakowie.
09-11-2007
Kraków. Festiwal Wyspiański 2007 całej krasie
W tym roku przypada stulecie śmierci Stanisława Wyspiańskiego - jednego z najwybitniejszych w naszej historii artystów i Polaków. Ta rocznica stała się okazją, by mijający rok ogłosić Rokiem Stanisława Wyspiańskiego i by Kraków, miasto szczególnie bliskie autorowi "Wesela", stał się miejscem festiwalu jemu poświęconemu.
09-11-2007
Opinogóra. Wieczór z Wyspiańskim
W najbliższą niedzielę, 11 listopada, w samo południe w opinogórskim pałacyku obejrzeć można będzie spektakl słowno-muzyczny "Twórzcie Polskę sercem szczerem". Grupa warszawskich aktorów postanowiła włożyć swój artystyczny wkład w Rok Wyspiańskiego.
09-11-2007
W pogoni za teatrem
Miasto jako plansza gry. Wąskie uliczki stanowiące labirynt - trasę do przebycia. Cel? Poznanie historii teatru! Co znaczy dla nas dziś, co o niej wiemy i na ile wiedza ta jest jedynie wyuczoną teorią, a na ile żywą do dziś tradycją? O grach miejskich: "play Wyspiański" w Krakowie (19 - 29 listopada) i "miejskiej eksploracji teatralnej" w Warszawie (marzec - czerwiec 2008) pisze Monika Kwaśniewska z Nowej Siły Krytycznej.
07-11-2007
Łódź. Teatr Nowy w konkursie na inscenizacje Wyspiańskiego
Spektakl Teatru Nowego "Wesele" [na zdjęciu] w reż. Ryszarda Peryta został zakwalifikowany do udziału w II etapie konkursu na inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego, który odbędzie sie w Krakowie.
02-11-2007
W Teatrze Narodowym Wyspiański wciąż ma swój dom
- Wyspiański uwiódł Grzegorzewskiego sięganiem do pewnych archetypów teatru i odczytywaniem ich na nowo. Ten stojący u progu bronowickiej chaty człowiek i przyglądający się rzeczywistości był bliski Grzegorzewskiemu. W przypadku obu twórców można więc mówić o powinowactwie nie tylko artystycznym, ale i charakterologicznym - mówi JAN ENGLERT, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie.
01-11-2007
Artysta multimedialny
Sto lat po śmierci Stanisław Wyspiański stoi na cokole. Ale czy to, co chciał powiedzieć, jest dziś istotne? - pytają Aneta Kyzioł i Piotr Sarzyński w Polityce.
31-10-2007
Moim zdaniem
Na marginesie weekendu z autorem "Wyzwolenia" rodzi się we mnie smutna refleksja. Sejm ochoczo uchwala rocznicowe "roki", zaspokajając swoje sumienie, że dba o kulturę narodową. A potem zapomina. Najwięcej szczęścia w Wielkopolsce miał Wyspiański, dzięki uporowi Tomasza Szymańskiego, który nie tylko zrealizował "Wesele" i "Ja jestem Żyd z Wesela", ale także cykl spotkań z młodzieżą pod hasłem: Wyspiański - inspiracje - pisze Stefan Drajewski w Głosie Wielkopolskim.
31-10-2007
Opole. Wystawa o Wyspiańskim
Wystawę "Wcielenie Imaginacji", zorganizowaną w 100. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, można oglądać od wtorku w Galerii na Cyplu.
31-10-2007
Płock. Wyspiański interdyscyplinarny w Muzeum Mazowieckim
Stanisław Wyspiański jako malarz, dramaturg, scenograf i architekt - tak wszechstronny wizerunek artysty zaprezentuje w listopadzie Muzeum Mazowieckie.
30-10-2007
Kraków. Listopad Wyspiańskiego
"Sędziowie" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, wystawa "Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny", spektakle, sesje naukowe - to tylko część z listopadowych imprez zapowiadanych przez organizatorów trwającego od kilku miesięcy festiwalu "Wyspiański 2007".
22-10-2007
Kraków. "Klątwa" Anny Polony i studentów
Rok Stanisława Wyspiańskiego i Festiwal Wyspiański 2007 spowodowały, że kolejne teatry sięgają po utwory czwartego wieszcza. Jego "Klątwa" zagości niebawem na scenie krakowskiej PWST, gdzie Anna Polony wraz ze studentami IV roku Wydziału Aktorskiego przygotowuje spektakl dyplomowy mierząc się z tym niełatwym dramatem.
09-10-2007
Warszawa. Wystawa w hołdzie Stanisławowi Wyspiańskiemu
Obrazy i grafiki, m.in. Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Józefa Pankiewicza, uzupełnione cytatami z listów najważniejszych twórców Młodej Polski ze Stanisławem Wyspiańskim na czele można zobaczyć na wystawie dostępnej od wtorku w stołecznym Muzeum Literatury.
04-10-2007
Premiera "Wesela" na 100-lecie Teatru w Katowicach
6 października, w najważniejszy dzień jubileuszu 100-lecia Teatru w Katowicach, na Dużej Scenie Teatru Śląskiego odbędzie się uroczysta premiera "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Rudolfa Zioło.
04-10-2007
Warszawa. Obchody Roku Stanisława Wyspiańskiego w Narodowym
Cykl spektakli i wydarzeń artystycznych związanych z obchodami Roku Stanisława Wyspiańskiego zaplanowano w listopadzie w Teatrze Narodowym w Warszawie. Inauguracja obchodów odbędzie się 3 listopada, potrwają one do 11 listopada.
03-10-2007
Warszawa. Wyspiański w jesienny wieczór
W Łazienkach Królewskich w sobotni wieczór odbędzie się widowisko plenerowe oparte na fragmentach dramatów Stanisława Wyspiańskiego.
02-10-2007
Jastków. "Sztuk-Mistrz Wyspiański" w szkołach i bibliotekach
Stanisław Wyspiański [na zdjęciu], jeden z największych polskich dramaturgów, także znakomity malarz i witrażysta, jest bohaterem objazdowej wystawy zorganizowanej przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublinie oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Jastkowie. Wczoraj [1 października] w Urzędzie Gminy w Jastkowie odbył się wernisaż.
31-08-2007
Kraków. Wyspiański był też radnym
Walczyło stanowisko plastyka miejskiego, konserwatora zabytków i zdrowie dzieci - "krótką choć płodną w owoce" działalność Stanisława Wyspiańskiego [na zdjęciu Autoportret, 1902 r.] jako radnego chcieliby uczcić krakowscy radni.
31-08-2007
Więcej Wyspiańskiego!
Kiedy zastanawiam się, kogo brakuje Krakowowi XXI wieku, dochodzę do wniosku, że takich postaci jak Stanisław Wyspiański. Równie wybitnych i sprawnych w dramaturgii, jak i w rzemiośle scenograficznym, malarskim, architektonicznym. Tak jak on obytych w świecie, przywożących do Krakowa najlepsze wzorce, prądy, trendy, jakimi karmi się zawsze aktualna Sztuka - pomysł krakowskich radnych na uczczenie rajcowskiej działalności autora "Wesela" komentuje Rafał Romanowski w Gazecie Wyborczej - Kraków.
29-08-2007
Płock. Kuczok, Łukaszewicz i inni w Książnicy
Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem, monodram w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza na podstawie tekstów Wyspiańskiego [na zdjęciu], publiczne czytanie "Wesela" przez polityków, samorządowców oraz ludzi kultury i nauki... To tylko niektóre propozycje Książnicy Płockiej na nadchodzące miesiące.
06-08-2007
Warszawa. Wystawa Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym
Z okazji setnej rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego Muzeum Narodowe zaprezentuje wystawę "Jak meteor Stanisław Wyspiański 1869-1907".
01-08-2007
Hel. Łukaszewicz gra Wyspiańskiego w remizie
Do 3 sierpnia w helskiej remizie oglądać można monodram Olgierda Łukaszewicza "A kaz tyz ta Polska, a kaz ta?". Wstęp na spektakl jest darmowy, ale wcześniej trzeba zarezerwować sobie miejsce, dzwoniąc pod nr (058) 677-72-40.
31-07-2007
Hel. Monodram Łukaszewicza według Wyspiańskiego
Do 3 sierpnia w Helu oglądać można monodram w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza (na zdjęciu) według Stanisława Wyspiańskiego "A kaz tyz ta Polska, a kaz ta?".
27-07-2007
Warszawa. Stanisław Wyspiański w Muzeum Narodowym
Hitem wiosny i lata była wystawa "Alfons Mucha" w Muzeum Narodowym. Przez ponad dwa miesiące secesyjny mistrz zebrał 55-tysięczną publiczność. Wszystko wskazuje na to, że przez ostatnie dni - bo pokaz kończy się 29 lipca - frekwencja nie zmaleje.
24-07-2007
Warszawa. W hołdzie Wyspiańskiemu
"Jak meteor... Stanisław Wyspiański 1869-1907. Artyście w setną rocznicę śmierci" to tytuł wystawy przygotowywanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Jej otwarcie zaplanowano na 9 sierpnia bieżącego roku.
09-07-2007
Ogólnopolski Konkurs na egzemplarz reżyserski
Ogólnopolski Konkurs na egzemplarz reżyserski "Wyspiański - Reaktywacja"
25-06-2007
Pobądź chwilę sam
Czytając słowa, co je ongiś w listach zamieścił, z których to listów Jacek Popiel stworzył scenariusz nocnej godziny - Wyspiański przypomina tamten czas końca XIX i początku XX wieku, kiedy tworzył tu polichromie i przejrzyste szklane barwy na zawsze wstawiał w wysokie okna - o "Poezji witraży" na Festiwalu - Wyspiański 2007 w Krakowie pisze Paweł Głowacki w Dzienniku Polskim.
23-06-2007
Kraków. Poezja witraży Wyspiańskiego u Franciszkanów
Dopiero o godz. 21.55 rozpoczęło się w krakowskiej Bazylice oo. Franciszkanów widowisko "Poezja witraży". Bo też musieli jego twórcy doczekać zmroku, by uzyskać efekt iluminacji witraży oraz polichromii Stanisława Wyspiańskiego, jakie twórca stworzył dla tego kościoła w latach 1894-1904.
06-06-2007
Kraków. Wyspiański według Koniecznego
Koncert w krakowskim kościele św. Katarzyny uroczyście zainauguruje w środę festiwal Wyspiański 2007 organizowany w 100. rocznicę śmierci artysty.
05-06-2007
Kraków. Inauguracja Festiwalu Stanisława Wyspiańskiego
Stowarzyszenie Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe zaprasza na otwarcie Wystawy reprintów dzieł plastycznych Wyspiańskiego, które odbędzie się na Plantach przed bazyliką oo. Franciszkanów w Krakowie, w środę 6 czerwca br., o godz. 18.30.
12-05-2007
Kraków. Wokół witraży Wyspiańskiego
Stowarzyszenie Twórcze Dom Stanisława Wyspiańskiego, sprawujące pieczę nad "Szafirową pracownią" - ostatnim miejscem pracy artysty - wnosi własne propozycje do programu obchodów Roku Wyspiańskiego. Jedną z nich jest rozpoczęta wczoraj w Krakowie konferencja przygotowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Witraży.
23-03-2007
"Wesele", czyli piekło
- "Wesele" jest gorzkim rachunkiem sumienia. I kończy się tragicznie. Chocholi taniec nie jest trwaniem w błogim śnie - to tragiczne żniwo źle prowadzonego życia. Euforia przedagonalna - mówi reżyser RYSZARD PERYT przed premierą dramatu Wyspiańskiego w łódzkim Teatrze Nowym.
22-03-2007
Łódź. Siódme "Wesele" w Nowym
W łódzkim Teatrze Nowym już za dwa dni, 24 marca, premiera "Wesela" [na zdjęciu] Stanisława Wyspiańskiego - reżyseruje Ryszard Peryt. To już siódma realizacja dramatu w historii łódzkiej sceny.
20-03-2007
Nieznane rysunki Stanisława Wyspiańskiego ze zbiorów Muzeum UJ - Collegium Maius
Zaczął się Rok Stanisława Wyspiańskiego. Szykuje się wiele imprez, z których większość będzie udowadniać, że był to artysta wielki, patriotyczny, prorodzinny i proroczy. Otwarta wczoraj w kawiarni Collegium Maius wystawa, a raczej wystawka, obejmująca 35 prac, pokazuje inną twarz Wyspiańskiego. Widzimy tam człowieka ciekawego świata i cieszącego się życiem, wcale nie melancholika, lecz kogoś dowcipnego - pisze Katarzyna Bik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
08-03-2007
Inflacja patronów
Rok 2007 będzie miał aż trzech patronów: Szymanowskiego, Wyspiańskiego i Rubinsteina oraz dodatkowo Conrada, patrona roku UNESCO. Problem w tym, że z roku na rok postępuje coraz większa dewaluacja rocznicowych obchodów, organizowanie jednocześnie czterech rocznic jeszcze ten proces pogłębi - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
10-02-2007
Kraków. Wyspiański na nowo przetworzony
Coś podobnego! Nie dość że Janek Simon i Oskar Dawicki trafią do Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, to jeszcze sztukę czwartego wieszcza przerobią na własną modłę.
10-02-2007
Kraków. Zaczął się rok Wyspiańskiego
Wyspiańskiego czczą wszyscy ponad podziałami: teatry, galerie, ale też miejskie biblioteki czy szkoły imienia zmarłego przed stu laty artysty. Okolicznościowe oświadczenie wygłosił nawet poseł LPR. Rok 2007 został ogłoszony Rokiem Wyspiańskiego.
10-02-2007
Polskie Radio. Inauguracja Roku Stanisława Wyspiańskiego
Sztuka "Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim" w reżyserii Macieja Wojtyszko zainauguruje 10.02 o godzinie 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia - Rok Stanisława Wyspiańskiego.
09-02-2007
Kraków. Konferencja organizatorów Roku Wyspiańskiego
Koncertem symfonicznym muzyki Zygmunta Koniecznego do spektakli Stanisława Wyspiańskiego zostanie zainaugurowany w czerwcu w Krakowie Festiwal Wyspiański 2007. O festiwalowych planach poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej w Krakowie.
02-02-2007
Polskie Radio. Wyspiański w eterze przez cały rok
19-01-2007
Kraków. Centrum obchodów Roku Wyspiańskiego
Kraków będzie głównym miastem tegorocznych obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego, ale artysta ten zaistnieje także w innych miejscach w kraju - zapowiedział w piątek minister kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski.
11-01-2007
Katowice. Panie Wyspiańskie w Teatrze Śląskim
Teatr im. Wyspiańskiego w Katowicach zainaugurował obchodzony w Polsce rok autora "Wesela".
11-01-2007
Katowicki początek Roku Wyspiańskiego
- Byłam wychowywana na twórczości Wyspiańskiego, jeszcze przed II wojną światową. Miałam wspaniałego profesora polonistę, który wprowadzał nas w świat Młodej Polski, a wizyty w teatrze szkolnym były obowiązkowe. Recytowałam nawet modlitwę Konrada z "Wyzwolenia". Nawet mi wtedy przez myśl nie przeszło, że wejdę do takiej rodziny - mówi Dziennikowi Zachodniemu Leokadia Wyspiańska, synowa autora "Wesela", która przyjechała do Katowic na inaugurację Roku Wyspiańskiego.
10-01-2007
Katowice. Inauguracja Roku Wyspiańskiego w Śląskim
10 stycznia widowiskiem poetyckim "Wczoraj, dziś jutro? ...taki mi się snuje dramat...", złożonym z fragmentów utworów swego patrona, Teatr Śląski w Katowicach zainauguruje Rok Stanisława Wyspiańskiego.
03-01-2007
Stulecie Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach
Teatr Śląski obchodzi swoje stulecie. 2007 rok zapowiada wiele interesujących wydarzeń, zwłaszcza, że 100-lecie gmachu teatru oraz 85-lecie polskiego zespołu artystycznego w nim działającego, zbiegnie się z ogólnopolskimi obchodami 100-lecia śmierci patrona teatru, Stanisława Wyspiańskiego - o jubileuszowych wydarzeniach informuje Krystyna Szaraniec, dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
08-12-2006
Warszawa. Rok Stanisława Wyspiańskiego
Sejm RP, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku artystycznego twórcy "Wesela" dla dziedzictwa narodowego i światowego, przyjął uchwałę, w której ustanowił, że rok 2007 będzie Rokiem Stanisława Wyspiańskiego. W przyszłym roku mija setna rocznica śmierci tego wybitnego twórcy.
07-12-2006
Warszawa. Uchwała Sejmu w sprawie Wyspiańskiego
Rok 2007 będzie rokiem Stanisława Wyspiańskiego. Sejm przyjął przez aklamację specjalną uchwałę w tej sprawie. W przyszłym roku mija setna rocznica śmierci autora "Wesela".
11-10-2006
Warszawa. Wyspiański i Szymanowski patronami 2007 roku?
Stanisław Wyspiański (na zdjęciu) i Karol Szymanowski mają być patronami 2007 roku - starania o to rozpoczęła podczas środowego posiedzenia sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.
27-03-2006
Warszawa. Rok 2007 rokiem Wyspiańskiego
Podczas spotkania z przedstawicielami środowisk teatralnych z okazji 45. Międzynarodowego Dnia Teatru, minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wystąpił z inicjatywą ogłoszenia roku 2007 - Rokiem Wyspiańskiego. Prezydent poparł tę inicjatywę.