Teatr bez barier

28-12-2006
15-01-2020
Bielsko-Biała. Podsumowanie projektu "Spektakle bez barier - sezon 2019"
Teatr Polski od 2013 roku jest organizatorem specjalnego projektu "Spektakle bez barier", w ramach którego udostępnia swoje spektakle i inne wydarzenia towarzyszące (warsztaty, oprowadzania, wystawy, spotkania z artystami) osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu.
13-12-2019
Lublin. "Wieczór Trzech Króli" z udogodnieniami dla niepełnosprawnych
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Fundacja Kultury bez Barier zapraszają 15 grudnia o godz. 17 na pokaz spektaklu "Wieczór Trzech Króli" z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.
11-12-2019
Łódź. "Zaręczony pogrążony" dla niewidomych i słabo widzących w Powszechnym
Dziś w Teatrze Powszechnym 66. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę Marco Cavallaro "Zaręczony pogrążony" wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie spektakle w ramach cyklu - dyrektor Ewa Pilawska.
29-11-2019
Kraków. Tancerze z Florydy i Kalifornii poprowadzą warsztaty integracyjne
Grupa profesjonalnych tancerzy z Florydy i Kalifornii poprowadzi szereg warsztatów integracyjnych oraz prezentacji tańca z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Artystów do Polski zaprosił Konsulat Generalny USA.
28-11-2019
Gdańsk-Gdynia. Szekspirowski i Muzyczny bez barier
Obecnie już kilkunastu podopiecznych Fundacji Wspierania Rozwoju "Ja Też" pracuje w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku i Teatrze Muzycznym w Gdyni.
28-11-2019
Lublin. "Wieczór Trzech Króli" bez barier
Po raz kolejny wspólnie z Fundacją Kultury bez Barier, Teatr Osterwy zaprasza na spektakl z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.
26-11-2019
Legnica. Finał programu "Teatr jest bliżej niż myślisz"
"Niezwykła podróż pana stonogi", "(Nie)Spamiętane" oraz "Zimowy pogrzeb" to tytuły trzech spektakli, które są finałowym rezultatem tegorocznych warsztatów teatralnych dla dorosłych w legnickim programie "Teatr jest bliżej niż myślisz". Otwarte dla publiczności prezentacje przedstawień odbędą się w środę 4 grudnia na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej.
20-11-2019
Łódź. "Przystojniaczek" dla niewidomych i słabo widzących
Dziś o godz. 14 Teatr Powszechny zaprasza na 65. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Komedię Carlesa Alberoli "Przystojniaczek" wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie spektakle w ramach cyklu - dyrektor Ewa Pilawska.
19-11-2019
Kielce. To niezwykła scena. Jubileusz Teatru Sen
- Urzekli mnie, bo nie narzekają na swój los, tylko próbują pomóc sobie i swoim rodzinom - mówi Grażyna Jarosz z Fundacji Vive Serce Dzieciom wspomagającej Teatr Plastycznego "Sen". Działająca przy Wojewódzkim Domu Kultury scena zaprasza na jubileusz 5-lecia istnienia.
18-11-2019
Gdańsk. Warsztaty z Polskiego Języka Migowego
14-11-2019
Białystok. "My Głusi" na scenie BTL-u
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem" serdecznie zaprasza na niezwykły spektakl pn. "My Głusi" z udziałem osób niesłyszących, inspirowany historią tej społeczności, ich tożsamością kulturową i dziedzictwem.
09-11-2019
Bielsko-Biała. Warszat do "Wesela" i prezentacja Blind Touch
Teatr Polski w Bielsku-Białej kontynuuje w tym sezonie program "Spektakle bez barier", w ramach którego odbywają się spektakle z audiodeskrypcją dla osób niewidomych, z tłumaczeniem na język migowy dla widzów niesłyszących oraz warsztaty i spotkania z twórcami.
06-11-2019
Kraków. Rozpoczyna się nabór do jubileuszowego Festiwalu "Albertiana"
Rozpoczyna się nabór do jubileuszowego 20. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację im. Brata Alberta.
05-11-2019
Białystok. Warsztaty, a na finał spektakl. Projekt "My, Głusi"
Teatr pantomimy, teatr cieniowy i poezja migowa - m.in. te gatunki poznają uczestnicy projektu "My, Głusi". Na finał przygotują spektakl.
05-11-2019
Poznań. Bezpłatne teatralne wejściówki dla seniorów
Poznańscy seniorzy mogą za darmo obejrzeć przedstawienie "Za-Polska" lub "Evita". Bezpłatne wejściówki można rezerwować we wtorek, 5 listopada. Chcąc obejrzeć darmowy spektakl, trzeba mieć ukończone 60 lat i posiadać Kartę Seniora.
31-10-2019
Białystok. Teatr Dramatyczny dostępny
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pozyskał dotację na realizację zadania aktywizującego osoby niepełnosprawne. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w instytucji odbędzie pokaz z udziałem osób niewidomych i niedowidzących.
28-10-2019
Czuję, więc jestem
"Carmina burana" to spektakl zrealizowany przez Przestrzeń Działań Otwartych. Twórcy postanowili zinterpretować dzieło Carla Orffa za pomocą gestów i ruchu, by oddać hołd dawnym bogom słowiańskim - pisze Julia Niedziejko w portalu kultura.poznan.pl.
23-10-2019
Lublin. Warsztaty teatralne z Kelly Hunter
Wybitna brytyjska aktorka szekspirowska, Kelly Hunter, odwiedzi Lublin i poprowadzi warsztaty wedle autorskiej metody "The Hunter Heartbeat Method" - komunikacja w rytmie serca, dla osób ze spektrum autyzmu.
22-10-2019
Poznań. "Carmina burana" w CK Zamek
Kantata "Carmina burana" Carla Orffa to jedno z tych dzieł, które przez swoją uniwersalność łączy pokolenia. Pieśni o tematyce biesiadnej i erotycznej staną się tłem dla spektaklu w wykonaniu zespołu Przestrzeń Działań Otwartych realizowanym przez osoby niepełnosprawne, który będzie można zobaczyć w czwartek w Sali Wielkiej CK Zamek.
18-10-2019
Gdynia. Niepełnosprawni aktorzy zagrali w filmie
Powstaje film o osobach niepełnosprawnych intelektualnie z Trójmiasta. Bohaterami "Amatorów" w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej są członkowie Teatru Biura Rzeczy Osobistych w Gdyni, którzy przed profesjonalną kamerą ramię w ramię stanęli ze znanymi aktorami.
09-10-2019
Przeciw wykluczeniom
- Nasze wydarzenie odbywa się tuż przed wyborami. Chcemy rozmawiać o sytuacji w Polsce i uzupełniać debatę o aspekt queerowy - mówi Szymon Patrylak, członek kolektywu JTB Collective Production odpowiedzialnego za realizację projektu QOx, nowej inicjatywy queerowej na mapie Poznania, która odbędzie się w dniach 9-13 października.
08-10-2019
Poznań. Inny Festiwal po raz siódmy
Fundacja Barak Kultury już po raz siódmy organizuje w Wielkopolsce "Inny festiwal", którego podstawowym celem jest integracja osób z niepełnosprawnościami z osobami pełnosprawnymi.
03-10-2019
Warszawa. Przygotowują spektakl poświęcony nietolerancji
Na 23 stycznia zaplanowana jest warszawska premiera spektaklu "Czarno to widzę, czyli posortowani, pomieszani" poruszającego temat braku tolerancji. Reżyserii podjęła się Ewa Kasprzyk.
03-10-2019
Warszawa. TR Warszawa na 7. Festiwalu Kultury Bez Barier
Od 27 września do 6 października 2019 roku w Warszawie trwa 7. Festiwal Kultury bez Barier. TR Warszawa wspiera organizację wydarzenia od jego początków, dwukrotnie był też jego współorganizatorem.
01-10-2019
Zielona Góra. Lubuski Teatr przyjazny seniorom
Lubuski Teatr zaprasza seniorów do skorzystania z jesiennej promocji. Bilety na spektakle z październikowego repertuaru od dzisiaj dostępne są w cenie 30 zł.
30-09-2019
Warszawa. Kultura dla wszystkich w Teatrze Kwadrat
Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego bierze udział w 7. edycji Festiwalu Kultury bez Barier.
27-09-2019
Warszawa. Opera i wystawa tłumaczone na język migowy
Na tym festiwalu wszystkie spektakle, pokazy filmowe i wystawy są w stu procentach dostępne dla osób poruszających się na wózkach, niesłyszących i niewidzących.
26-09-2019
Warszawa. Spektakl w języku migowym w Teatrze Mazowieckim
28 września i 15 listopada w Teatrze Mazowieckim w Mazowieckim Instytucie Kultury będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Obok aktorów w spektaklu "Boże mój!" na scenie pojawi się tłumacz polskiego języka migowego. Spektakl 28 września odbędzie się w ramach Coolturalnego Festiwalu Głuchych i Festiwalu Kultury Bez Barier.
25-09-2019
Łódź. "Kłamstwo" dla niewidomych i słabo widzących
Dziś o godz. 13 na Małej Scenie Teatru Powszechnego odbędzie się 64. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Komedię Floriana Zellera "Kłamstwo" wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie spektakle w ramach autorskiego cyklu - dyrektor Ewa Pilawska.
24-09-2019
Łódź. Nagroda "Idol Kultury" dla Powszechnego
Fundacja Szansa dla Niewidomych przyznała I Nagrodę "Idol Kultury" Teatrowi Powszechnemu w w kategorii "Placówka Kultury Województwa Łódzkiego".
20-09-2019
Poznań. "Jestem" Teatru Jest Jak Jest w CK Zamek
To pierwsze, wciąż powstające wspólne dzieło grupy teatralnej Jest Jak Jest. Tworzą ją członkowie poznańskich wspólnot zrzeszających osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Grupa od kilku miesięcy pracuje pod artystyczną opieką Grażyny Wydrowskiej w ramach zamkowego programu "Teatr powszechny". Pokaz spektaklu w czwartek, 26 września o godz. 18.
17-09-2019
Kraj. Siódmy Festiwal Kultury bez Barier - w 18 miastach
300 wydarzeń w 18 polskich miastach znalazło się w programie trwającego 10 dni 7. Festiwalu Kultury bez Barier. Hasło imprezy brzmi: "Możesz!". Wydarzenie rozpocznie się 26 września i potrwa do 6 października.
11-09-2019
Bytom. Premiera "Odnaleźć siebie" w Rozbarku
14 września o godz. 19.00 w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK odbędzie się premiera spektaklu "Odnaleźć siebie" Integracyjnego Teatru Tańca INTEGRA.
09-09-2019
Płock. 9. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych
Od 21 do 28 września w Płocku odbędzie się 9. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych. To jedyna tego typu impreza w Europie. Podczas jej tegorocznej edycji zaplanowano 27 wydarzeń, w tym seanse filmowe i spektakle teatralne z audiodeskrypcją oraz koncerty muzyczne.
01-07-2019
Gdańsk. "Little Pony" w programie Kultura Dostępna
Teatr Wybrzeże zaprasza na kolejny spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu Kultura Dostępna. 7 lipca o godzinie 18.00 w Starej Aptece zaprezentuje spektakl "Little Pony" Paco Bezerry w reż. Rudolfa Zioły.
01-07-2019
Gdańsk. Teatr Wybrzeże nagrodzony w konkursie IDOL 2019
Teatr Wybrzeże otrzymał nagrodę w konkursie IDOL 2019 organizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych w kategorii Placówka kultury przyjazna niewidomym w Województwie Pomorskim.
19-06-2019
Bytom. Taniec i Niepełnosprawność: przekraczanie granic
Instytut Muzyki i Tańca i British Council zapraszają do udziału w 3 stacjonarnych laboratoriach tańca współczesnego skierowanych do artystek i artystów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności.
15-06-2019
Kąty Wrocławskie. Pokaz warsztatowy pt "21"
Rita Baum zaprasza do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego na pokaz warsztatowy "21". Przedstawienie jest trzecią częścią tegorocznego projektu "Czytanie w ciemnościach.
05-06-2019
Warszawa. Spektakl w słuchawkach. Premiera w Teatrze Guliwer
Teatr Lalek Guliwer zaprasza na wyjątkowy spektakl "Bromba i Inni", który zostanie przygotowany specjalnie z uwzględnieniem możliwości, jakie stwarza usytuowanie widza w środku akcji, czyli użycia techniki nagrań binauralnych.
29-05-2019
Lublin. Spektakl bez barier w Teatrze Osterwy
Fundacja Kultury bez Barier i Teatr im. Juliusza Osterwy serdecznie zapraszają na spektakl "Prawda" w wersji bez barier.
29-05-2019
Łódź. "Dotknąć pustki" dla niewidomych i słabo widzących
Z okazji Dnia Dziecka i na Weekend z Kulturą bez Barier Teatr Powszechny przygotował inscenizację spektaklu "Dotknąć pustki".
28-05-2019
Łódź. Weekend z kulturą bez barier
Teatr Nowy włącza się z w inicjatywę "Kultura bez barier" i zaprasza 2 czerwca na dwa spektakle.
14-05-2019
Warszawa. Teatr, który przywraca pamięć
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" opracowało sprytne, niedrogie i skuteczne rozwiązania poprawiające jakość życia osób starszych i ich opiekunów. Poznać je będzie można podczas Praktycznego Seminarium "Innowacje wobec starości", które odbędzie się 23-24 maja w Warszawie.
11-05-2019
Warszawa. "Kordian" z napisami w języku angielskim w Narodowym
23 maja o godz. 19.00 Teatr Narodowy zagra "Kordiana" Juliusza Słowackiego w reż. Jana Englerta z napisami w języku angielskim.
10-04-2019
Polski teatr odkrywa język migowy
Piotr Morawski napisał ostatnio, że w polskim teatrze miga się coraz częściej. To prawda. Trudno mówić tutaj o jakiejś szerokiej obecności czy określonym kierunku poszukiwań, jednak niewątpliwie jest to zjawisko, które coraz wyraźniej daje o sobie znać - pisze Ewelina Godlewska-Byliniak w miesięczniku Dialog.
01-04-2019
Teatr dla wszystkich
Audiodeskrypcja, pętla indukcyjna, mikrofon binauralny tak wielkopolskie teatry wykorzystują technologie, żeby udostępnić swoją ofertę widzom z niepełnosprawnościami - pisze Agata Wittchen-Barełkowska w Polsce Głosie Wielkopolskim.
29-03-2019
Kraków. "Wojna w niebie" głuchych i niedosłyszących w Cricotece
To, że nie zawsze wszystko słyszą, nie znaczy, że teatr kochają mniej niż pełnosprawni aktorzy. Dlatego wspólnymi siłami przygotowali sztukę, która pokaże teatr bez barier. Artystów postanowił wesprzeć sam Krzysztof Globisz.
19-03-2019
Teatr czeka na remont. Czekają też niepełnosprawni widzowie
Po incydencie, do jakiego doszło w Teatrze Polskim, odzywają się do nas kolejni niepełnosprawni, którzy mieli kłopot, by dostać się na spektakle. Przy okazji sprawdzamy, kiedy zacznie się remont gmachu i tym samym dostosowanie go w pełni do potrzeb niepełnosprawnych widzów - pisze Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.
13-03-2019
Toruń. Niewidomi poznają spektakle w Teatrze Horzycy
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu dzięki dotacji z budżetu województwa zakupił profesjonalny sprzęt do audiodeskrypcji.
25-02-2019
Niepełnosprawni do teatru w Bydgoszczy powinni się anonsować
Wracamy do sprawy niepełnosprawnej bydgoszczanki, która nie dostała zgody na to, by na spektakl w Teatrze Polskim przyjść z leżakiem, umożliwiającym jej udział w wydarzeniu. Po naszej interwencji dyrektor TP wyraził ubolewanie i poprosił ją o spotkanie, z którego... potem zrezygnował - pisze Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.
14-02-2019
Bydgoski teatr przeprasza, że źle potraktował niepełnosprawną
Niepełnosprawna bydgoszczanka nie dostała od Teatru Polskiego zgody na wstawienie na widownię leżaka, by mogła obejrzeć spektakl. Dyrektor bydgoskiej sceny Łukasz Gajdzis po fakcie wyraża ubolewanie, że tak się stało, ale też zwraca uwagę na bariery architektoniczne w nieremontowanym od dawna budynku - pisze Marta Leszczyńska w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
12-02-2019
Teatr jednak nie dla każdego. Niepełnosprawna miała kłopot
Niepełnosprawna mieszkanka Bydgoszczy chciała się wybrać na jeden ze spektakli w Teatrze Polskim. Nie dostała jednak zgody na to, by wstawić na widownię leżak, niezbędny do tego, by mogła się na nim położyć i obejrzeć przedstawienie - pisze Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.
30-01-2019
Poznań. "Mity przyleskie" Nowych w Zamku
11 lutego w CK Zamek, w ramach cyklu Teatru Powszechnego, odbędzie się spektakl "Mity przyleskie" w reż. Ewy Szumskiej grupy teatralnej Nowi w Nowym. To świetna propozycja dla małych i dużych widzów - spektakl uczy empatii, solidarności, odpowiedzialności za naturę i żywe stworzenia.
25-01-2019
Najlepsze konie są robione z kokosów
- "Zmysłowisko" powinno być naszym towarem eksportowym - o nowym cyklu spektakli w Teatrze Animacji, który przede wszystkim dedykowany jest osobom niesłyszącym i niewidzącym opowiada ich pomysłodawca, Piotr Klimek, kompozytor i dyrektor poznańskiej sceny. Projekt zainauguruje 25 stycznia premiera sztuki "Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa" Maliny Prześlugi.
22-01-2019
Tychy. "Czas na wzlot" w Teatrze Małym
Teatr Mały zaprasza 6 lutego o godz. 17 na spektakl "Czas na wzlot", z udziałem dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych, zrealizowany we współpracy ze studentami Wydziału Teatru Tańca AST w Bytomiu.
17-01-2019
Downtown
Ciąg dalszy złych wiadomości w kulturze. Po decyzji o zaprzestaniu wydawania przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny "Dwutygodnika", ciągle niepewnej sytuacji Instytutu Teatralnego, dotacji na dalszą działalność nie otrzymało Centrum Sztuki Włączającej: Downtown.
17-01-2019
Warszawa. Promocja nowej publikacji Teatru 21
"Niepełnosprawność i społeczeństwo. Performatywna siła protestu" to najnowsza publikacja wydana wspólnie przez Biennale Warszawa i Teatr 21. Premiera oraz spotkanie z autorkami wydawnictwa - Justyną Lipko-Konieczną i Eweliną Godlewską-Byliniak, odbędzie się 21 stycznia o godz. 18.00. w siedzibie Biennale Warszawa.
15-01-2019
Bielsko-Biała. Podsumowanie projektu "Spektakle bez barier" 2018
Teatr Polski już od pięciu lat regularnie prezentuje swoje najciekawsze spektakle repertuarowe z zastosowaniem audiodeskrypcji oraz tłumaczenia na język migowy w ramach cyklu "Spektakle bez barier".
14-01-2019
Warszawa. W Teatrze Kamienica o sprawach ważnych
15 stycznia o godz. 10.00 w Teatrze Kamienica odbędzie się spektakl "Brzydkie kaczątko". Spektakl wyjątkowy, bo zarówno aktorami, jak i widzami będą osoby niepełnosprawne. O godz. 19.00 natomiast zaplanowano premierę filmu "W roli ojca". To film Andrzeja Kałuszki, w którym zobaczyć będzie można skazanych recydywistów opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnością.
11-01-2019
Kalisz. Melpomena dla osób z niepełnosprawnościami
Już po raz drugi kaliski teatr podjął próbę stworzenia warunków do pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu w ramach projektu "Zobacz, usłysz, poczuj teatr".
08-01-2019
Nokaut
Spektakl Teatru 21 pokazuje narracje na temat niepełnosprawności, wyrywa ją z bezpiecznej prywatności i ostentacyjnie demonstruje praktyki dyskursywne, które w istocie wytwarzają niepełnosprawność - o "Rewolucji której nie było" pisze Piotr Morawski w dwutygodniku.com
27-12-2018
Kielce. Aresztanci i ich dzieci na warsztatach artystycznych
Osadzeni w kieleckim areszcie śledczym i ich dzieci przez kilka ostatnich miesięcy spotykali się na zajęciach artystycznych i przedstawieniach w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, odwiedzili też muzeum i restaurację - w ramach czwartej edycji programu "Teatr, mama, tata i ja".
06-12-2018
Warszawa. Spektakl Teatru 21 o proteście niepełnosprawnych w Sejmie
Przez 40 dni osoby z niepełnosprawnościami i ich rodzice protestowali w Sejmie przeciwko niegodnemu traktowaniu. Powstał o tym spektakl, który pokażą aktorzy z zespołem Downa.
04-12-2018
Warszawa. Wykład Natalii Pamuły w Instytucie Teatralnym
4 grudnia o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się wykład dr Natalii Pamuły - "Studia o niepełnosprawności: historia i założenia".
03-12-2018
Gdańsk. "Trojanki" w programie "Kultura dostępna"
Teatr Wybrzeże zaprasza na kolejny spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu "Kultura dostępna". 9 grudnia o godz. 16.30 na Dużej Scenie zaprezentuje spektakl "Trojanki" Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.
03-12-2018
Warszawa. Teatr 21 robi sztukę o proteście w Sejmie
Sejmowy protest niepełnosprawnych wcale się nie zakończył. Dobiegł końca tylko pierwszy akt. Od 6 do 8 grudnia w budynku Teatru Soho rozegra się druga odsłona tego dramatu pod tytułem "Rewolucja, której nie było".
29-11-2018
Obcy i dźwięki
Jak wyglądałby świat, w którym dominuje kultura głuchych, a osoby słyszące są mniejszością? Taki eksperyment postanowili przeprowadzić pomysłodawcy spektaklu "Opera dla głuchych" - pisze Agata Ślusarczyk w tygodniku Gość Niedzielny.
28-11-2018
Łódź. Dziś "Naga prawda" w Powszechnym
W środę 28 listopada o 14:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi zaprezentowana zostanie 62. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę "Naga prawda" wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie spektakle w ramach cyklu - Ewa Pilawska.
27-11-2018
Bielsko-Biała. Spektakle bez barier cieszą się dużą popularnością
Już od 2013 roku Teatr Polski w Bielsku-Białej pokazuje swoje najciekawsze spektakle z zastosowaniem audiodeskrypcji oraz tłumaczenia na język migowy. Cykl "Spektakle bez barier" otrzymał Nagrodę Specjalną w kategorii usługa w konkursie "Śląska Rzecz".
27-11-2018
Poznań. Przypomną razem o wolności
- Będziemy krzyczeć, śpiewać, bębnić, demonstrować, uczestniczyć w akcji artystycznej - zapowiadają organizatorzy marszu o Wolności, który we wtorek przejdzie ulicami Poznania. To tegoroczny finał projektu "5 zmysłów" poświęconego osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom.
22-11-2018
Poznań. Premiera "Mitów przyleskich" w CK Zamek
Grupa Teatralna Nowi w Nowym im. Wojciecha Deneki, czyli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej "Przylesie" działającego w ramach Stowarzyszenia Na Tak zapraszają na kolejną premierę w ramach zamkowego Teatru powszechnego.
22-11-2018
Warszawa. Joanna Pawlik zwyciężczynią IV edycji programu "Placówka"
Projekt "Zastanawiam się..." krakowskiej artystki sztuk wizualnych Joanny Pawlik zwyciężył w IV edycji programu "Placówka" Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
22-11-2018
Warszawa. "Opera dla głuchych" premierowo w Studio
Nie wiedzą, jak w ich języku wyrazić oazę na pustyni, ale po chwili zastanowienia potrafią ją pokazać. Bo język migowy nie zna metafor, jest opisowy, ale dosłowny. W Teatrze Studio jutro odbędzie się premiera spektaklu "Opera dla głuchych" poświęconego wykluczonym niesłyszącym.
19-11-2018
Warszawa. Konferencja "Teatr i dramat w więzieniu..." w IS PAN
Instytut Sztuki PAN zaprasza na międzynarodową, interdyscyplinarną konferencję "Teatr i dramat w więzieniu. Więzienie w teatrze i dramacie", która odbędzie się w dniach 22-23 listopada.
19-11-2018
Wrocław. Spektakl w języku migowym i z audiodeskrypcją w TPL
Teatr Polski i Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka zapraszają 23 listopada na spektakl "Francuska niespodzianka" z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy.
15-11-2018
Jesteśmy jak jętki, żyjemy za krótko
- Staram się być dość uważny w pracy z innymi osobami z alternatywną motoryką i sensoryką. Choć czuję, że jako paralicie jest mi łatwiej w tej materii, niż byłoby wam - Rafał Urbacki w rozmowie z Eweliną Godlewską-Byliniak i Justyną Lipko-Konieczną, w ostatnim rozdziale książki "Niepełnosprawność w teatrze i performensie".
15-11-2018
Sopot. Bezdomni wystąpią w teatrze
Początkowo mówili, że to nie dla nich. Że się nie nadają, że nie potrafią. Z siedmiu osób zostało pięć. W niedzielę wystąpią na deskach Teatru Atelier.
07-11-2018
Białystok. "Dziadek - Głusi o Niepodległej" w BTL
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem" zaprasza na spektakl "Dziadek - Głusi o Niepodległej", z udziałem osób niesłyszących, inspirowany wydarzeniami z historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Pierwszego Marszałka Polski i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - Józefa Piłsudskiego. Spektakl odbędzie się 19 listopada godz. 18 w Białostockim Teatrze Lalek. Wstęp wolny.
06-11-2018
Elbląg. Już wkrótce niezwykłe spotkania w Światowidzie
Tradycyjnie w listopadzie w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu organizowane są Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Tegoroczna, 12 edycja, odbędzie się w dniach 22-24 listopada.
31-10-2018
Poznań. Warsztaty dla chłopaków i mężczyzn
Zapraszamy na warsztaty teatralne skierowane do mężczyzn i chłopaków (powyżej 16 roku życia) z niepełnosprawnością intelektualną. Warsztaty o męskich sprawach - tych poważnych i tych niepoważnych.
29-10-2018
Gdańsk. "Przedwiośnie" w programie Kultura Dostępna
Teatr Wybrzeże zapraszana kolejny spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA.
26-10-2018
Łódź. Aplikacja mobilna dla osób niewidomych ułatwi drogę do teatru
Od października osobom niewidomym i słabo widzącym łatwiej będzie trafić do Teatru Powszechnego w Łodzi i poruszać się w jego przestrzeni. Jako jedyna łódzka instytucja kultury Teatr został wyposażony w znacznik TOTUPOINT, który zsynchronizowany jest z nowoczesną aplikacją mobilną stworzoną specjalnie dla osób z wadą wzroku.
24-10-2018
Przemyśl. Przegląd amatorskich teatrów osób niepełnosprawnych
Niepełnosprawni artyści, amatorskie teatry osób niepełnosprawnych z Polski i Ukrainy oraz instruktorzy i wolontariusze wezmą udział w II Międzynarodowych Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku, który odbędzie się w piątek w Przemyślu.
19-10-2018
Gdynia. Spektakl z audiodeskrypcją w TGG
29 października w Teatrze Gdynia Główna odbędzie się spektakl "Od Wesela do Wesela" wg Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Ewy Ignaczak. Będzie to pokaz spektaklu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na Polski Język Migowy skierowany do osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.
17-10-2018
Legnica. Teatr bardziej przyjazny dla niepełnosprawnych
Od roku na widownię legnickiego teatru można dojechać specjalną platformą dla osób poruszających się na wózkach. W listopadzie pracownicy obsługi widowni przejdą szkolenie, które wskaże nowe narzędzia i sposoby umożliwiające odbiór sztuki widzom z dysfunkcjami słuchu i wzroku.
16-10-2018
Wielkopolska. Start projektu "5 zmysłów.o]Wolności"
Wystartował Projekt "5 zmysłów. o]Wolności". Przed nami wiele warsztatów, kampania społeczna AMS oraz finał, który odbędzie się 29 listopada w Pawilonie przy ul. Ewangelickiej 1.
12-10-2018
Rzeszów. Teatr Maska zaprasza na spektakle bez barier
Teatr Maska w Rzeszowie po raz kolejny bierze udział w Warszawskim Festiwalu Kultury bez Barier. W ostatnim dniu festiwalu, 14 października o 16.30, na scenie rzeszowskiego teatru przy ul. Mickiewicza zaprezentowany zostanie spektakl "Akademia pana Kleksa" w reż. Jerzego Jana Połońskiego.
11-10-2018
Lublin. "Trzy siostry" w wersji bez barier
Fundacja Kultury bez Barier i Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zapraszają na spektakl "Trzy siostry" w reż. Jędrzej Piaskowski w wersji bez barier.
10-10-2018
Wielkopolska. Wkrótce Inny festiwal
Poznańska Fundacja Barak Kultury już po raz szósty organizuje w Wielkopolsce Inny festiwal, którego głównym celem jest integracja osób z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych. W programie m.in. spektakl o doświadczeniu bycia matką niepełnosprawnego dziecka w polskiej rzeczywistości.
03-10-2018
Warszawa. Scena Lubelska zaprasza na darmowe spektakle
Scena Lubelska 30/32 zaprasza do świata Brzechwy, Themersonów i dawnej Warszawy - darmowe spektakle w Warszawie dla dzieci i dorosłych do końca bieżącego roku.
26-09-2018
Łódź. 61. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących
26 września o godz. 13.00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi zaprezentowana zostanie 61. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę "Tydzień, nie dłużej..." wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie spektakle w ramach cyklu - Ewa Pilawska.
25-09-2018
Katowice. "Głucha noc" w Muzeum Śląskim
Slam poetycki, wykład i spektakl złożą się na program "Głuchej nocy", organizowanej 29 września w Muzeum Śląskim w Katowicach z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego - poinformowała we wtorek placówka.
25-09-2018
Warszawa. Teatr Lalka włączył się w Festiwal Kultury bez Barier
6. Warszawski Festiwal Kultury bez Barier odbędzie się w dniach 28 września - 7 października oraz w weekend 12 - 14 października. Hasło tegorocznej edycji to tylko jedno, nie pozostawiające wątpliwości słowo: Możesz! Teatr Lalka ponownie weźmie udział w wydarzeniu. W dniach 3 i 4 października zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach teatralnych Laboratorium Cervantesa.
25-09-2018
Warszawa. Warsztaty "Teatr-Taniec-Niepełnosprawność" w CSW
David Toole i Amy Butler (Stopgap Dance Company) we współpracy z Rafałem Urbackim poprowadzą w Warszawie trzydniowy warsztat z choreografii inkluzywnej.
22-09-2018
Między głosem a gestem
Z perspektywy osoby słyszącej i nieznającej języka migowego kontakt z osobą migającą, szczególnie w przestrzeni teatru, który nie tylko zezwala na bezkarne gapienie się, ale wręcz to zakłada, może prowadzić do swoistego oszołomienia czy oczarowania performatywną siłą gestu - pisze Ewelina Godlewska-Byliniak w jednym z rozdziałów książki "Odzyskiwanie nieobecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie"
21-09-2018
Dagmara Gumkowska: Nasze losy się ze sobą splatają
- Wszystkie spektakle, które pokażemy podczas naszego festiwalu, są absolutnie wyjątkowe. Starałam się jako kuratorka szukać tak różnych propozycji, by dotrzeć do każdego odbiorcy. Ideą tego wydarzenia jest to, by faktycznie oddać głos ludziom, którzy z jakichś powodów go nie mają - mówi Dagmara Gumkowska, kuratorka Festiwalu Open the Door w Katowicach.
21-09-2018
Katowice. Dziś rusza I Festiwal Open the Door w Śląskim
Teatr Śląski otwiera drzwi. Na inność. Na wykluczonych. Na tych, którzy są odsuwani przez społeczeństwo na margines. Na każdego, kto w jakiś sposób czuje się obco wśród ludzi. Aktorzy i artyści przemówią w imieniu osób niepełnosprawnych, chorych czy pozbawionych środków do życia. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.
21-09-2018
Kraków. Trzej królowie Michała Znanieckiego w Operze
Król Lear Szekspira, Król-Duch Juliusza Słowackiego i król włoskiej opery, Giuseppe Verdi. To oni, trzej królowie, będą bohaterami spektaklu "Szukając Króla" Michała Znanieckiego, artystów z Fundacji Jutropera oraz podopiecznych krakowskich domów pomocy społecznej. Sztukę obejrzymy jutro w Operze Krakowskiej.
21-09-2018
Z operą jak z cukierkami - człowiek raz spróbuje i potem ciągle mu mało
Mieszkaniec DPS bywa zajęty. Między posiłki, rozmowy, odwiedziny i codzienne zajęcia, musi zmieścić próby do opery. I to nie byle jakiej: "Szukając króla", opartej na tekstach Szekspira i Słowackiego, w reżyserii Michała Znanieckiego - pisze Aleksandra Suława w Dzienniku Polskim.
20-09-2018
Kalisz. Teatr dostępny także dla osób niewidomych i głuchych
Symultaniczna audiodeskrypcja spektakli, tłumaczenie na Polski Język Migowy, warsztaty dla niesłyszących dzieci, kurs tworzenia audiodeskrypcji. To wszystko po to, aby także osoby niewidome i niesłyszące mogły mieć pełen dostęp do oferty kulturalnej kaliskiego teatru.
18-09-2018
Warszawa. 6. Warszawski Festiwal Kultury bez Barier - od 28 września
Ponad 250 wydarzeń w 17 polskich miastach znalazło się w programie 6. Warszawskiego Festiwalu Kultury bez Barier, który odbywać się będzie w dniach 28 września - 7 października i 12-14 października. Hasło imprezy to: "Możesz!".
18-09-2018
Warszawa. Powstało Centrum Sztuki Włączającej: Downtown
Interdyscyplinarny, łączący wiele instytucji ośrodek praktyczno-teoretyczny zajmie się namysłem nad niepełnosprawnością w jej wymiarze społeczno-kulturowym, będzie też rozwijać ideę społecznego otwarcia się na osoby z niepełnosprawnościami na polach sztuki, kultury i nauki.
17-09-2018
Kraków. "Szukając Króla" Znanieckiego na scenie Opery
20 i 22 września br. na Scenie Opera Studio Opery Krakowskiej zostanie zaprezentowany spektakl "Szukając Króla", wyreżyserowany przez Michała Znanieckiego. Łączy on w sobie historię szekspirowskiego Króla Leara z muzyką Giuseppe Verdiego oraz poematem Juliusza Słowackiego "Król Duch".
13-09-2018
Płock. Festiwal Kultury i Sztuki dla osób niewidomych
"To najbardziej wyjątkowy festiwal, jaki można sobie wyobrazić. Gdy po raz pierwszy go organizowaliśmy, nie wiedzieliśmy, że zyska taki wymiar i charakter. Takiego festiwalu, z tak wyjątkową publicznością, nie ma nigdzie. Ani w Wenecji, ani w Stanach Zjednoczonych". Tak w środę prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zachwalał Festiwal Kultury i Sztuki dla osób niewidomych, którego ósma edycja odbędzie się 22 września.
07-09-2018
Kraków. Wspólny spektakl więźniów i niewidomych
Nie zastanawiali się długo, czy wziąć udział w projekcie, który miał być zrealizowany w więzieniu. Osadzeni i osoby z "innymi ograniczeniami wolności", niezawinionymi, mieli wspólnie pracować nad minispektaklem.
29-08-2018
Gapienie się
- Niepełnosprawność dokonuje erozji, kiedy naprawdę wchodzi na scenę, nie tylko w teatrze, ale też na scenę przestrzeni publicznej. Pokazuje, że to, co uznajemy za "normalne", jest stosunkowo wąską kategorią - mówią Justyna Lipko-Konieczna i Ewelina Godlewska-Bylniak w rozmowie z Agatą Dąbek w Dwutygodniku.
18-08-2018
Potraktowaliśmy siebie poważnie
- Najciekawsze było to, że nie wiedziałem, dokąd dojdziemy - o spektaklu "Paradiso" mówi reżyser Michał Borczuch w jednym z rozdziałów książki "Odzyskiwanie nieobecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie".
23-05-2018
Pszczyna. Festiwal Teatralna Maszyna Pszczyna już za tydzień
Motywem przewodnim siódmej edycji festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna, który rozpocznie się 31 maja, jest projekt "Maszyna Bez Ucha", realizowany dzięki finansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2018. Jego głównym celem jest udostępnienie wydarzeń festiwalu dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.
16-05-2018
Warszawa. Warsztaty teatru inkluzywnego "SIGN OF THE TIMES"
Instytut Teatralny zaprasza na trzydniowe warsztaty teatru inkluzywnego "SIGN OF THE TIMES" poświęcone pracy teatralnej łączącej osoby niesłyszące i słyszące oraz zagadnieniu scenicznego używania języka migowego.
24-03-2018
Tratwa
Szczególność tego teatru wynika z odrębności jego aktorów, oryginalnej metody pracy reżyserki i stosowanej przez nią unikatowej formy teatralnej, sytuującej się na pograniczu teatru, eksperymentu i performansu - o twórczości Teatru Opera Buffa pisze Magdalena Hasiuk w jednym z rozdziałów książki "Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie".
20-03-2018
Anna Dymna: teatr to forma terapii i prawdziwe lekarstwo
- Pomagam, bo lubię ludzi, bo tak byłam wychowana. Oddycham, więc pomagam - mówi PAP Anna Dymna o współtworzonych przez nią spektaklach z udziałem osób niepełnosprawnych intelektualnie.
17-03-2018
Teatr niepełnosprawny - "miejsce, w którym się spotykamy, szukając kontaktu"
Tytuł przedstawienia "Teatr Niepełnosprawny" odsłania istotę spotkania społecznie uznanych aktorów z niepełnosprawnością z reżyserem, który choć społecznie postrzegany za takiego, to jednak nim nie jest - o spektaklu Jérôme'a Bela pisze Magdalena Hasiuk w jednym z rozdziałów książki "Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i perfromansie".
17-03-2018
Turek. Makuszaki robią najlepszy teatr
- Niepełnosprawności ich nie ograniczają i nie dyskwalifikują. Są w stanie wejść w najróżniejsze role i robią to wspaniale - mówi o swoich podopiecznych z teatru Makuszaki Elżbieta Kociołek. Teatr z Turka zajął pierwsze miejsce na festiwalu organizowanym przez fundację Anny Dymnej.
16-03-2018
Z pasji do teatru. Podsumowanie "Teatralnego pasjansa"
Tłumy na widowni Teatru Szekspirowskiego, bardzo odmienne podejście do tematu sztuki i minimaraton przedstawień realizowanych przez młodzież, seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. Tak wyglądał finał projektu "Teatralny pasjans", integrujący środowiska, które nie zwracają na siebie nawzajem większej uwagi i przekonujący, ile talentu drzemie w aktorach-amatorach - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
13-03-2018
Gdańsk. Finał trzeciej edycji projektu Teatralny Pasjans
Projekt aktywizuje twórczo i integruje seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i uczniów w województwie pomorskim. Wielki finał projektu "Teatralny Pasjans", który odbędzie się na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w dniach 13-14 marca.
10-03-2018
Nie ma wolności bez samodzielności. "Klauni, czyli o rodzinie"
Szumne deklaracje przedstawicieli władzy i projekty adresowane do osób z niepełnosprawnościami jedynie maskowały problem wykluczenia z przestrzeni i życia publicznego - pisze Piotr Morawski w jednym z rozdziałów książki "Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i perfromansie"*.
16-02-2018
Niewidomi w najnowszym spektaklu Teatru Śląskiego
W piątek 23 lutego o godz. 19 na Scenie w Galerii Katowickiej odbędzie się premiera spektaklu "Spójrz na mnie" w reżyserii Adama Ziajskiego, w którym udział bierze piątka niewidomych osób mieszkających w naszym województwie. Poznajcie ich historie - pisze Marta Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.
29-01-2018
Toruń. Teatr Horzycy czeka na teksty o miłości
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu otwiera się na potrzeby niepełnosprawnych i zagranicznych widzów. - Teatr jest publiczny i jego misją jest docierać do jak największej liczby odbiorców, niezależnie od ich ograniczeń - mówi Paweł Paszta, dyrektor artystyczny.
25-01-2018
Słabi z mocą
Mogliby siąść i płakać. A oni siedzą, bo większość nie jest w stanie chodzić, i chwalą Boga, robiąc teatr "Exit" Ten teatr to wyjście dla tych, którzy, wydawałoby się, nie mogą wyjść do ludzi - pisze Barbara Gruszka-Zych w Gościu Niedzielnym.
19-01-2018
Opole. "W przestrzeni dwóch światów" w Lalkach
Widowisko pokazujące świat z perspektywy osób niepełnosprawnych można zobaczyć w niedzielę w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.
18-01-2018
Toruń. Audiodeskrypcja w Teatrze Horzycy
Teatr Horzycy jest miejscem otwartym na szerokie grono odbiorów. Od lutego umożliwi odbiór spektaklu "Nieskończona historia" osobom z dysfunkcjami wzroku.
11-01-2018
Warszawa. Powstała publikacja o niepełnosprawności w kulturze
Ukazała się właśnie pierwsza w Polsce książka przybliżająca zarówno światowe studia nad niepełnosprawnością w kulturze, jak i polski kontekst badań w tym zakresie. "Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie", wydane przez Teatr 21, to publikacja przełomowa.
23-12-2017
Olsztyn. Osadzeni wystąpili przed swymi rodzinami
Wyjątkowy spektakl, w którym aktorami byli więźniowie, a na widowni zasiadły rodziny i dzieci skazanych odbył się w sobotę w Areszcie Śledczym w Olsztynie. Przedstawienie "Diabelskie pułapki" było spotkaniem wigilijnym dla osadzonych i odwiedzających ich rodzin.
16-12-2017
Kraków. Niewidomi aktorzy nakręcili film
Teatr Aktora Niewidomego ITAN, którego aktorzy zagrali już w setkach spektakli, przygotował film dokumentalny o swojej działalności. W "Wykluczonych" członkowie grupy opowiadają o swoim życiu, pracy, problemach i marzeniach. Mówią o niełatwej sytuacji ITANa, o tym, że nie mogą być w nim zatrudnieni i jak od lat walczą, by stać się instytucją kultury.
06-12-2017
Kraków. Opera Krakowska przyjazna osobom z niepełnosprawnościami
Opera Krakowska jest teatrem przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami. Potwierdziły to przyznane Operze przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - w ramach projektu "Małopolska. Kultura wrażliwa" - dwa "świadectwa dostępności".
06-12-2017
Łódź. 59. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących
6 grudnia o godzinie 13:00 Teatr Powszechny i zaprasza na 59. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. "A niech to gęś kopnie!"- jak wszystkie spektakle w ramach autorskiego cyklu - społecznie wyreżyserowała dyrektor Ewa Pilawska.
02-12-2017
Kraków-Wiśniowa. Kolejny finał projektu 60+ Teatru Nowego
W najbliższa niedzielę, w Wiśniowej, odbędzie się drugi w tym roku finał projektu 60+ Nowy Wiek Kultury. Tym razem organizujemy go pod hasłem "Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie". Specjalnym gościem imprezy będzie Marcin Daniec.
01-12-2017
Kraków. Wręczenie świadectw dostępności
W poniedziałek 4 grudnia 2017 w Krakowskim Teatrze Scena STU odbędzie się uroczyste wręczenie świadectw dostępności instytucjom kultury Województwa Małopolskiego, które dostosowały swoje obiekty i ofertę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu, wzroku i słuchu zgodnie z Wytycznymi dostępności 2017.
01-12-2017
"Małopolska. Kultura wrażliwa"
Spektakl z audiodeskrypcją? Teatr, gdzie łatwo poruszać się na wózku? Muzeum z alfabetem Braille'a? Warsztaty dla osób niewidzących i słabowidzących? Asystent, który pomoże poruszać się po budynku? Obsługa, która wie jak się zachować w stosunku do osób z niepełnosprawnością? Takie rozwiązania wprowadziły instytucje kultury Województwa Małopolskiego w ramach projektu "Małopolska. Kultura wrażliwa".
28-11-2017
Kraków. "Taniec ku życiu - projekt edukacyjny Opery Krakowskiej
Opera Krakowska to przestrzeń otwarta zarówno na młodych ludzi, jak też na osoby z niepełnosprawnością. Jedną z inicjatyw, która wpisuje się w tę ideę był zorganizowany spektakl "Taniec ku życiu - przestrzeń osobista i ogólna, czyli o znaczeniu granic" (26 listopada).
27-11-2017
Chorzów. Dzięcięca Orkiestra Onkologiczna zagrała w Teatrze Rozrywki
Miuosh, Natalia Grosiak i Cezik wystąpili w niedzielę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie wraz z Dziecięcą Orkiestrą Onkologiczną podczas dorocznego koncertu fundacji "Iskierka", wspierającej dzieci chorujące na nowotwory.
27-11-2017
Gniezno. "Mewa" dostępna dla osób niesłyszących
26 listopada spektakl "Mewa" w reż. Marii Spiss zaprezentowany został widzom niesłyszącym w ramach projektu "Kinoteatr dostępny v.2.0".
27-11-2017
Kraków. Charytatywny musical "Kasting"
Utwory ABBY, Beyoncé, Marka Grechuty i Dżemu zabrzmią podczas musicalu "Kasting" przygotowywanego przez Fundację Jaśka Meli. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na pomoc fizjoterapeutyczną, psychologiczną oraz zakup protez dla podopiecznych fundacji.
23-11-2017
Poznań. "Piękne spojrzenie" na finał "5 zmysłów"
Spektakl muzyczny "Piękne spojrzenie" w reż. Katarzyny Stoparczyk zwieńczy tegoroczną edycję projektu "5 zmysłów. Imaginarium". W trakcie wydarzenia muzycy wykonają specjalnie napisane utwory inspirowane wypowiedziami niewidomych dzieci.
22-11-2017
Łódź. Premierowy "Taniec albatrosa" w Powszechnym
22 listopada o 14:00 Teatr Powszechny zaprasza na 58. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. "Taniec albatrosa" - jak wszystkie spektakle w ramach autorskiego cyklu - społecznie wyreżyserowała dyrektor Ewa Pilawska.
22-11-2017
Małopolskie. Finały projektu "60+ Nowy Wiek Kultury"
Teatr Nowy w Krakowie od siedmiu lat prowadzi projekt "60+ Nowy Wiek Kultury", który ma na celu aktywizację seniorów w podkrakowskich wsiach i miasteczkach. Do tej pory odwiedziliśmy 21 miejsc i pracowaliśmy z ponad 700 seniorami.
21-11-2017
Teatr jest dla każdego widza
Czy osoby niewidome i słabowidzące chętnie chodzą do teatru? Okazuje się, że tak. Bezpłatne spektakle Teatru Jaracza w Olsztynie prezentowane w technologii audiodeskrypcji obejrzało prawie 2 tys. osób. I to nie tylko na Warmii i Mazurach - pisze Ewa Mazgal w Gazecie Olsztyńskiej.
20-11-2017
Poznań. Spektakl na finał "5 zmysłów. Imaginarium"
30 listopada o godz. 18 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek, w ramach projektu "5 zmysłów", odbędzie się premiera spektaklu muzycznego pt. "Piękne spojrzenie" w reż. Katarzyny Stoparczyk. Wystąpią dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach oraz m.in. Novika i ojciech Waglewski.
07-11-2017
Bielsko-Biała. Jesienne "Spektakle bez barier" na półmetku
W ramach jesiennego cyklu "Spektakli bez barier" w Teatrze Polskim, dofinansowanego z programu "Kultura - Interwencje" prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury, odbyły się dotychczas trzy spotkania.
06-11-2017
Poznań. Premiera Nowych w Nowym w CK Zamek
6 listopada o godz. 18 w Sali Wielkiej odbędzie się ostatnia w tym roku premiera przygotowana w ramach programu Teatr Powszechny w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Grupa teatralna Nowi w Nowym zaprezentuje spektakl "Środek jest tam, gdzie jestem ja".
02-11-2017
Olsztyn-Kartuzy-Elbląg. Teatr im. Jaracza gra w audiodeskrypcji
Teatr im. Jaracza wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych i niedowidzących, zaprezentuje spektakl repertuarowy - "Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę" - w technice audiodeskrypcji.
28-10-2017
Częstochowa. Jeśli ktoś ma talent, niech go pokazuje
- Czemu tak jest, że nie wolno mi chcieć - śpiewali uczestnicy piątkowej "Maskarady" organizowanej przez Fundację Oczami Brata. Podczas imprezy osoby z niepełnosprawnością udowodniły, że nie tylko wolno, ale trzeba chcieć.
25-10-2017
Łódzkie. Teatr Muzyczny gościnnie w zakładach penitencjarnych
W nietypowej dla siebie scenerii, 23 i 24 października, łódzki Teatr Muzyczny zaprezentował spektakl baletowy "Mur" w choreografii Artura Żymełki. W ramach Programu Kultura Dostępna artyści wystąpili przed osadzonymi z Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi i Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim.
21-10-2017
Rzeszów. Spektakl o tolerancji i empatii dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu
"Teraz tu jest nasz dom" to najnowsza propozycja Teatru Maska w Rzeszowie, przystosowana dla widzów z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Spektakl porusza temat uchodźców, tolerancji, empatii, poszukiwania własnej tożsamości. Będzie go można obejrzeć w niedzielę.
20-10-2017
Łódź. Po premierze Teatru dla niewidomych i słabo widzących
19 października Teatr Powszechny zaprezentował 57. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę Sbastiena Thiry'ego Kasta La Vista wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie spektakle w ramach cyklu - dyrektor Ewa Pilawska, która po spektaklu podziękowała wieloletnim partnerom i sponsorom projektu - firmom Veolia i Amcor.
13-10-2017
Wielkopolska. Inny Festiwal od niedzieli
W niedzielę rozpoczyna się w Wielkopolsce piąta edycja Innego Festiwalu, którego głównym celem jest integracja osób z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych.
11-10-2017
Kraków. Cricoteka dostępna w ramach Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier
W 2017 Cricoteka roku postawiła sobie za cel dostosowanie wystaw i budynku instytucji na przyjęcie osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi.
09-10-2017
Wielkopolska. Festiwal inny niż wszystkie
Jak zintegrować osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi? Najlepiej przez kulturę, to naprawdę się udaje! Dowodem na to jest interdyscyplinarny projekt Fundacji "Barak Kultury", która od pięciu lat organizuje Inny Festiwal. Spektakle, seanse, warsztaty, gry i audycje odbędą się w Poznaniu i kilku innych miastach Wielkopolski. Pierwsze wydarzenie już 13 października w Turku.
06-10-2017
Wrocław. Wrocławski Teatr Lalek w programie "Kultura bez barier"
14 października Wrocławski Teatr Lalek po raz pierwszy włącza się w program 5. Warszawskiego Festiwalu KULTURA BEZ BARIER, który rozszerza swój zasięg na osiemnaście miast Polski.
04-10-2017
Kraków. "Wykluczeni" zabiorą głos w przedstawieniu
W premierowym spektaklu Opery Krakowskiej wezmą udział nie tylko profesjonalni artyści, ale też podopieczni domów pomocy społecznej.
29-09-2017
Warszawa. Na Krakowskim Przedmieściu stanęła multimedialna instalacja
Pod pomnikiem Mickiewicza w Warszawie można skorzystać bezpłatnie lub za niewielka opłatą z dostępu do kilkuset utworów - filmów, muzyki, spektakli teatralnych, audiobooków i e-booków, największych dokonań polskiej animacji oraz wirtualnie podróżować po najciekawszych muzeach świata.
21-09-2017
Warszawa. "Marienbad" na Festiwalu Kultura Bez Barier
Teatr Żydowski zaprasza widzów w dniach 4-6 października na przedstawienie muzyczne "Marienbad". Zostanie ono zaprezentowane w ramach 5. Warszawskiego Festiwalu Kultura Bez Barier (WFKBB).
20-09-2017
Warszawa. Festiwal Kultury Bez Barier pod hasłem "Nie bój się chcieć"
Ponad 265 wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami w 19 miastach zaplanowano podczas 5. edycji Festiwalu Kultury Bez Barier. Impreza, której ideą jest poprawa dostępności wydarzeń kulturalnych, rozpocznie się 29 września. Festiwal odbędzie się pod hasłem "Nie bój się chcieć".
14-09-2017
Jarek Rebeliński: teatr potrzebny do życia
Założyciel i reżyser Teatru Poza Tym, Teatru Pedagogów oraz integracyjnego Teatru Razem. Inicjator i założyciel nieformalnej grupy IM+, działającej na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jarosław Rebeliński jest kolejnym bohaterem cyklu "Ludzie Trójmiasta", w którym opisujemy historie niezwykłych mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu.
12-09-2017
Płock. Kulesza i inni na VII Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych
Festiwal rozpocznie się już w przyszłym tygodniu - 23 września. W planach są projekcje najnowszych filmów, spotkania z ludźmi z branży, spektakle i koncerty. Będzie w czym wybierać.
12-09-2017
Wielkopolska. Teatr 21 i Sambor Dudziński na "5 zmysłach"
- Każdy człowiek posiada własne "Imaginarium". Inaczej odbiera rzeczywistość, kształtuje swoje myśli, marzenia, snuje inne domysły. "Imaginarium" to świat, który nosimy w sobie - wyjaśnia Zuzanna Głowacka, producentka i autorka koncepcji kolejnej edycji "5 zmysłów", projektu dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami. Start - 15 września.
29-08-2017
Płocki Teatr dla niewidomych
- Do tej pory nasz teatr szeroko otwierał drzwi dla osób niewidomych, ale czynił to cyklicznie, najczęściej wtedy, gdy organizowaliśmy festiwale kultury i sztuki. Możliwość organizowania wszystkich spektakli premierowych z audiodeskrypcją jest podkreśleniem tego, że Płock myśli o osobach niewidomych i wyrównuje bariery - powiedziała Renata Nych, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych "De Facto".
22-08-2017
Płock. Teatr Dramatyczny przyjazny niewidomym
Niewidomi odwiedzający Teatr Dramatyczny w Płocku będą korzystali z pomocy, w tym audiodeskrypcji, która możliwi im samodzielny udział w spektaklach. Szkolenie dla pracowników teatru, jak pomagać niewidomym, zorganizuje Stowarzyszenie "De facto".
11-07-2017
Rzeszów. Kulturalny rajd bez barier
W środę. 12 lipca, od godz. 14 w Muzeum Dobranocek i w Teatrze Maska odbędzie się kulturalny rajd bez barier. Wstęp wolny. Zapraszamy!
11-07-2017
Wrocław. Figle-migle z "Latem w teatrze"
We Wrocławskim Teatrze trwają letnie warsztaty w ramach programu "Lato w teatrze". Dzieci w wieku od 7 do 13 lat przez dwa tygodnie lipca pod okiem instruktorów (Marta Kurowska, Grzegorz Mazoń, Robert Maniak, Sylwia Gorzak, Wioletta Boczar, Justyna Mańkowska) przygotowują spektakl. Warsztaty dostosowane są do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością słuchu.
10-07-2017
Kraj. Kulturalny rajd bez barier dla niepełnosprawnych słuchowo i wzrokowo
Zwiedzanie muzeów, zaglądanie za kulisy teatralne i oglądanie rekwizytów, warsztaty, dyskusja o kulturze dostępnej złożą się na pierwszy w Polsce kulturalny rajd bez barier dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. W środę (12 lipca) rajd zawita do Rzeszowa.
27-06-2017
Niewidomi kręcą film, bo miasto nie daje kasy
Artyści chcą zwrócić uwagę na brak wsparcia dla ich inicjatywy ze strony władz. Wcześniej teatr przegrał kilka spraw z miastem w sądzie. - Nasz film opowiada o niewidomych aktorach, ich piętnastoletniej karierze, o całej drodze, jaką przeszli. Ale też o życiu prywatnym, więc będzie wielowymiarowy - opowiada reżyser, aktor i szef amatorskiego, Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego (ITAN), Artur Dziurman.
22-06-2017
Białystok-Łomża. "Dziadek" u Węgierki i w DŚT
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem" zaprasza na niezwykły spektakl pt. "Dziadek" z udziałem osób niesłyszących, inspirowany wydarzeniami z historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Pierwszego Marszałka Polski i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - Józefa Piłsudskiego.
21-06-2017
Kraków. "Plan Zemsta" - projekt dzieci, które widzą więcej niż myślisz
- My, niewidomi, rozumiemy teatr tak samo, albo nawet lepiej, niż widzący - mówi Wojtek, który razem z kolegami i koleżankami zagrał w nowym projekcie Teatru Bagatela
20-06-2017
Gdańsk. Rusza festiwal "Świat mało znany"
- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią stworzyć swój własny język artystyczny w wielu dziedzinach, takich jak choćby: teatr, malarstwo czy muzyka - mówi Jarosław Marciszewski, jeden z organizatorów festiwalu twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie "Świat mało znany", który rozpocznie się we wtorek.
16-06-2017
Częstochowa. Teatr Oczami Brata zaprasza na premierowe spektakle
Tym razem Teatr Oczami Brata zaprezentuje publiczności przedstawienia "Droga" oraz "Piękna i Bestia". Zobaczymy je premierowo w czwartek 22 czerwca o godz. 17 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II (ul. Jagiellońska 67/71). Bilety-cegiełki kosztują 10 zł.
10-06-2017
Wrocław. Warsztaty dla dzieci z niepełnosprawnością słuchu
18 czerwca Wrocławski Teatr Lalek ruszam z nowym cyklem warsztatów "CYK-CY-RYK Otwieramy teatr!".
02-06-2017
Utraciliśmy językową wspólnotę
- Paradoksalnie wokół tematu głuchych panuje zmowa milczenia. Skoro oni milczą, to po co o nich się upominać? Mam przekonanie, że grając "Nie mów nikomu", udaje się nam trochę zbliżyć dwa przeciwległe brzegi. Z jednej strony możemy poznać świat, o którego istnieniu nie mieliśmy dotychczas bladego pojęcia. Z drugiej - niesłyszący mają poczucie, że to ich spektakl, ich ważny "głos". Myślę, że tak samo czują głusi widzowie - mówi reżyser Adam Ziajski przed poznańskim spektaklem w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.
17-05-2017
Poznań. "Wesele" w ramach "Teatru powszechnego"
Centrum Kultury Zamek zaprasza 25 maja na pierwszą z tegorocznych premier w ramach programu "Teatr powszechny". Janusz Stolarski wraz z członkami pracowni teatralnych działających przy "Domach pod fontanną", przygotowuje "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
12-05-2017
Kalisz. 57. KST bardziej dostępne dla widzów
W programie tegorocznych Kaliskich Spotkań Teatralnych znajdą się spektakle dostępne dla widzów, którzy na co dzień spotykają się z problemami w dostępie do kultury.
10-05-2017
Warszawa. STUDIO dostępne i bez barier
Od roku 2012 STUDIO teatrgaleria ma w swojej ofercie spektakle z audiodeskrypcją i napisami, warsztaty oraz inne działania dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. Udostępnianie oraz dostosowywanie wydarzeń dla jak największej grupy odbiorców jest jednym z podstawowych obszarów działania działu edukacji STUDIO.
22-04-2017
Kraków. Więzienny spektakl o nawróconym skazańcu
Spektakl, w którym główne role grają więźniowie Aresztu Śledczego Kraków-Podgórze. W niedzielę sztuka "Za pięć godzin zobaczę Jezusa", trzecia odsłona "Bajek z pudła".
12-04-2017
Warto otaczać się pięknem
- Ludzie potrzebują impulsu, żeby się przybliżyć do sztuki - przekonuje Katarzyna Bonev, aktorka, autorka sztuki "Ość w gardle" w rozmowie z Katarzyną Koczwarą w Rzeczpospolitej.
25-03-2017
Kraków. Osoby z zespołem Downa pomogą przy festiwalu
Jest ich sześcioro - otwarci, radośni, zdyscyplinowani. Właśnie uczą się, jak pomagać gościom, poznają rozkład widowni, bo będą przecież pracować przy obsłudze festiwalu Misteria Paschalia. Mają zespół Downa.
25-03-2017
Kraków. Więźniów intymne spotkanie z Jezusem na deskach teatru
W niedzielę w Teatrze Bez Rzędów będzie można zobaczyć spektakl przygotowany przez osadzonych z Aresztu Kraków-Podgórze. To rzecz o nawróceniu w obliczu ostateczności.
22-03-2017
Radom. Niezwykły spektakl o miłości niezwykłej grupy teatralnej
W Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w muszli koncertowej mogliśmy obejrzeć wspaniały spektakl Teatru Opatrzność oparty na utworach Piotra Rubika.
20-03-2017
Warszawa. Warsztaty języka migowego w Nowym Teatrze
22 marca o godz. 17.00 w Nowym Teatrze odbędą się rodzinne i towarzyskie warsztaty języka migowego.
20-02-2017
Włochy. Od "zawieszonej kawy" w Neapolu do "zawieszonego teatru" w Rzymie
Po zrodzonej w Neapolu tradycji "zawieszonej kawy", czyli płacenia w barze za jej filiżankę dla kogoś ubogiego, w Rzymie pojawił się zwyczaj "zawieszonego teatru". Widzowie mogą kupić bilet, który zostaje w kasie dla tego, kto chciałby zobaczyć spektakl.
10-01-2017
Kraków. Teatry zamknięte na seniorów
W Krakowie tylko Teatr Ludowy zdobył się na to, by na próby generalne zapraszać osoby starsze. Wymyśloną przez krakowskiego lekarza akcję dla seniorów "Jeszcze żyję"... podłapał Poznań.
29-12-2016
Teatr życia
Dodaje pewności siebie dzieciom z warszawskiej Pragi, aktywizuje więźniów, łączy trudne dziewczyny z seniorkami, uspokaja bobasy. Tyle może teatr! - pisze Monika Odrobińska w tygodniku Idziemy.
13-12-2016
Toruń. Charytatywna premiera u Horzycy
W sobotę premiera "Dwunastu miesięcy" Samuela Marszaka w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza. Całkowity dochód z tego przedstawienia Teatr Horzycy przeznaczy na pomoc chorym dzieciom.
12-12-2016
Kraków. Premiera niepełnosprawnych aktorów
13 grudnia Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza na "Koszulę Szczęścia". Spektakl wykonują tylko aktorzy niepelnosprawni, po raz pierwszy bez nadzoru opiekunów.
12-12-2016
Szczecin. Jąkanie jest OK. Pierwszy taki spektakl w Polsce
W środę 14 grudnia o godz. 18 w Klubie 13 Muz odbędzie się premiera spektaklu o jąkaniu. To pierwszy w Polsce teatr osób zmagających się z tą wadą.
08-12-2016
Łódź. 53. premiera dla niewidomych i słabo widzących w Powszechnym
8 grudnia o godz. 14:00 Teatr Powszechny zaprasza na kolejną premierę w ramach autorskiego cyklu "Teatru dla niewidomych i słabo widzących". Komedię Francisa Vebera "Co ja Panu zrobiłem, Pignon" wyreżyserowała społecznie, podobnie jak wszystkie zrealizowane dotychczas spektakle, dyrektor Ewa Pilawska.
06-12-2016
Białystok. Spektakl z udziałem osób niesłyszących
15 grudnia Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem" serdecznie zaprasza na niezwykły spektakl z udziałem niesłyszących aktorów i ich słyszących przyjaciół pn. "Rozmiar S".
06-12-2016
Wrocław. Ostatnie integracyjne warsztaty sensualne o sztuce
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na XI warsztaty z cyklu DZYŃ!. Tym razem zajęcia zatytułowane "Sztuka milczenia" obejmą sferę ciszy.
05-12-2016
Poznań. "Cyrkostrada" w ramach Teatru Powszechnego w Zamku
Niby to cyrk, ale nie do końca. Może i zasmucisz się, ale to minie. Uśmiechniesz się, ale też tylko na chwilę. W "Cyrkostradzie", powstającej pod opieką Iwony Pasińskiej, nic nie będzie tym, czym się wydaje.
02-12-2016
Kielce. Osoby niesłyszące zaprezentowały się nie tylko na scenie
Spektakl "Sztuka ciszy" był główną atrakcją czwartkowej prezentacji prac członków Teatru Plastycznego "Sen". - To podsumowanie naszej całorocznej działalności - mówi Tomasz Irski, opiekun tej nie zwykłej grupy artystycznej.
02-12-2016
Lublin. "Książę i żebrak" w języku migowym
Z okazji Mikołajek Teatr Osterwy zagra "Księcia i żebrak". Spektakl zostanie przetłumaczony na język migowy dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących.
02-12-2016
Wrocław. "Czarodziejski flet" z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym
Wrocławski Teatr lalek zagra w grudniu i styczniu przygotowaliśmy spektakle przystosowane do potrzeb osób z dysfunkcją słuchu i wzroku.
30-11-2016
Poznań. Wystawa na finał "5 zmysłów. Tabu"
Podczas warsztatów mówili o tym, jak wygląda życie w ciemności. Z jakimi problemami stykają się na co dzień. I co można zrobić, żeby funkcjonowało im się łatwiej. Projekt "5 zmysłów. Tabu" zakończy otwierana dziś wystawa.
29-11-2016
Kielce. "Sztuka ciszy" w WDK
Czwartek będzie bardzo ważnym dniem dla osób niesłyszących. W Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach zaprezentują inscenizację plastyczną oraz wystawę swoich prac. To owoce ich rocznej twórczości.
28-11-2016
Wrocław. Opowieść o niepełnosprawnych
Spektakl "Wyjątkowo (nie) O Nas" to kolejny projekt społeczno-teatralny realizowany przez Fundację Jubilo.
25-11-2016
Kielce. Festiwal Teatru Niemego w galerii Echo
Pomimo niepełnosprawności można rozwijać swoje pasje i brać czynny udział w życiu kulturalnym. Właśnie to chcą pokazać uczestnicy Festiwalu Teatru Niemego, który w piątek i sobotę odbywał się będzie w kieleckiej galerii Echo.
24-11-2016
Po dwóch stronach szyby
- W Narodowym Spisie Powszechnym nie znajdziesz słowa na temat tego, ile osób miga w kontaktach ze swoimi bliskimi. Dowiesz się za to, że w Polsce 563 osoby mówią w domu w języku hindi - mówi Adam Ziajski. W piątek (25 listopada) w Scenie Roboczej premiera jego najnowszego spektaklu - "Nie mów nikomu".
23-11-2016
Smakowanie epoki wiktoriańskiej
Warsztaty teatralne do spektaklu "Portret damy" były ostatnimi zajęciami warsztatowymi do spektaklu w ramach projektu "Posmakuj teatru" realizowanego przez Teatr Wybrzeże. W zajęciach wzięli udział podopieczni Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym - pisze Tomasz Łunkiewicz w portalu wybrzeze24.pl.
23-11-2016
Między słowami
- Nie jest to spektakl wyłącznie o ludziach niesłyszących, ale o stanie językowej wspólnoty. Kluczowym zagadnieniem, które poruszam jest język sam w sobie i to, co się z nim stało - Adam Ziajski opowiada o swoim reżyserskim powrocie. Jego nowy spektakl - "Nie mów nikomu" będzie miał premierę 25 listopada w Scenie Roboczej w Poznaniu.
22-11-2016
Łódź. Pokaz pracy Teatru Chorea
"Ciemność" to kolejny etap współpracy Teatru Chorea z osobami niewidomymi i słabowidzącymi po półrocznej pracy warsztatowej, realizowany w ramach projektu "Teren otwarty". Pokaz 26 listopada w Fabryce Sztuki.
22-11-2016
Poznań. Premiera "Nie mów nikomu" w Scenie Roboczej
- Dzisiaj nawet zwykła rozmowa z dawno niewidzianym znajomym może przypominać taniec saperów na polu minowym - mówi Adam Ziajski, szef Sceny Roboczej. W piątek pokaże tu swój najnowszy spektakl - "Nie mów nikomu". To rzecz o językowej wspólnocie. O tym, jak zamyka nas na innych.
18-11-2016
Poznań. "Performanse wspólne" - szansa na spotkanie
27 listopada i 9 grudnia w Małym Domu Kultury oraz 8 grudnia w Teatrze Ósmego Dnia, w ramach projektu "Performanse wspólne", odbędą się trzy wydarzenia, m.in. spektakl z udziałem dzieci z zespołem Downa.
16-11-2016
Katowice. "Za to ja mam swoje miasto" w Korezie
Rymowany przewodnik po stolicy Górnego Śląska pod tytułem "Za to ja mam swoje miasto", będący wyrazem lokalnego patriotyzmu młodych, zabrzmi w środę 16 listopada na scenie Teatru Korez w Katowicach.
15-11-2016
Trójmiasto. Sprawdzamy, co osoby niepełnosprawne czeka w teatrze
Czy osoby niepełnosprawne mogą sprawnie i szybko dostać się na wydarzenia kulturalne w trójmiejskich instytucjach kultury? Postanowiliśmy przyjrzeć się udogodnieniom w poszczególnych placówkach, konfrontując je ze stanowiskiem osoby, która na co dzień z nich korzysta. Zaczynamy od teatrów.
14-11-2016
Wrocław. Sztuka komponowania dla dzieci z dysfunkcją wzroku
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza 20 listopada na kolejne warsztaty z cyklu "Dzyń!".
09-11-2016
Teatr Szekspirowski ma niezwykłych pracowników
Sześcioro zatrudnionych tam osób z zespołem Downa, podopiecznych Fundacji Wspierania Rozwoju "Ja Też", przełamuje polskie stereotypy. Zajmując się obsługą widza na każdym spektaklu, uczą Pomorzan otwartości na odmienność - pisze Anna Mizera-Nowicka w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
08-11-2016
Kraj. Otwarte Drzwi do Kultury
We wtorek, 8 listopada, rusza projekt społeczno-edukacyjny Otwarte Drzwi do Kultury skierowany do ludzi, którzy interesują się kulturą, ale mają do niej utrudniony dostęp. Projekt umożliwia uczestnictwo wszystkim, ma charakter wielopokoleniowy.
05-11-2016
Sopot. Mówią, pragną, grają - Przegląd Teatralny "Masska"
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Teatr Na Plaży i Teatr Wybrzeże kolejny raz organizują wyjątkowy przegląd teatralny. "Masska" integruje, rozwija i uczy tolerancji. A wszystko to w teatrze.
04-11-2016
Sopot. Artyści z niepełnosprawnością na scenie
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Teatr Na Plaży i Teatr Wybrzeże kolejny raz organizują wyjątkowy przegląd teatralny. "Masska" integruje, rozwija i uczy tolerancji. A wszystko to w teatrze.
27-10-2016
Poznań. Monodram o matce niepełnosprawnego dziecka
4 listopada, w ramach Innego Festiwalu, w Scenie Roboczej odbędzie się premiera spektaklu Justyny Tomczak-Boczko "Całe życie w dresach" w reż. Przemka Prasnowskiego z autorką w roli głównej, a już jutro spektakl rusza w trasę: odwiedzi Czarnków, Gołańcz i Wągrowiec.
19-10-2016
Gdańsk. "Broniewski" w Wybrzeżu bardziej dostępny
Osoby z problemami ze wzrokiem i słuchem mają utrudniony dostęp do teatru. Nie tym razem - tego wieczoru będą mogły skorzystać z audiodeskrypcji, ułatwiającej im odbiór spektaklu "Broniewski".
19-10-2016
Łódź. "Zwariowana terapia" w Powszechnym
19 października o 14:00 na Małej Scenie Teatru Powszechny zaprezentuje już 51. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Tym razem w autorskim cyklu dyrektor Ewy Pilawskiej (w ramach którego społecznie reżyseruje wszystkie premiery) zaprezentowana zostanie "Zwariowana terapia" Christophera Duranga.
17-10-2016
Coraz lepsi w życiu i teatrze
"Między jawą a snem" to pierwsza tej jesieni premiera w ramach zamkowego cyklu "Teatr Powszechny". O pracy nad spektaklem z grupą działającą w Centrum Profilaktyki Społecznej "Sedno" w Poznaniu opowiada Małgorzata Walas.
14-10-2016
Łódź. Teatr dla niewidomych "Powszechnego" także w formie słuchowisk radiowych
Spektakle dla osób niewidomych i słabowidzących realizowane przez łódzki Teatr Powszechny będą od nowego sezonu prezentowane także w formie słuchowisk na antenie Radia Łódź. Najbliższa premiera odbędzie się 19 października.
14-10-2016
Poznań. "Między jawą a snem" w CK Zamek
Wychodzą na scenę, bo tu jest im łatwiej opowiadać. O swojej codzienności. O tym, czego nie mogą. O traumach. Uzależnieniach. I o wychodzeniu z nich. - Chcemy, żeby nasz Teatr Powszechny był naprawdę dla wszystkich. I to z każdej strony "kurtyny" - mówią w CK Zamek.
13-10-2016
Poznań. Inny Festiwal bez barier
Już w najbliższą sobotę 15 października w Międzynarodowy Dzień Białej Laski akcją teatralną "Nie widzę przeszkód" rozpocznie się kolejna edycja Innego festiwalu.
13-10-2016
Poznań. Jesienna odsłona Teatru Powszechnego w CK Zamek
Trzy premiery przygotowane m.in. przez grupę uczestników arteterapii oraz członków wywodzącej się z ośrodka dla osób bezdomnych grupy Wikingowie zaprezentuje w jesiennym sezonie Teatr Powszechny w poznańskim CK Zamek.
07-10-2016
Poznań. Inny Festiwal za tydzień
Na początek - będzie głośno. A potem zrobi się jeszcze ciekawiej. W sobotę, 15 października w Poznaniu rozpoczyna się Inny Festiwal. Potrwa do 6 listopada - także w innych miejscowościach Wielkopolski.
05-10-2016
Wrocław. Spektakle z audiodeskrypcją i napisami w Capitolu
Na "Liżę twoje serce", najnowszy spektakl w reż. Agnieszki Glińskiej, Teatr Muzyczny Capitol zaprasza w listopadzie osoby niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące.
26-09-2016
Warszawa. Kina, teatry i muzea dla niepełnosprawnych
Do 9 października trwa Tydzień Kultury Bez Barier. W programie ponad sto wydarzeń kulturalnych dostępnych dla osób z niepełnosprawnością.
21-09-2016
Warszawa. IV Tydzień Kultury Bez Barier
23 września startuje 4. edycja Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier.
20-09-2016
Warszawa. "Mamma Mia!" z audiodeskrypcją w Teatrze Roma
W dniach 24 września - 2 października Teatr Muzyczny Roma zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku i osoby im towarzyszące na musical "Mamma Mia!" po polsku.
16-09-2016
Warszawa. 4. Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier
Dostępne dla osób z niepełnosprawnościami pokazy filmowe, spektakle, oprowadzania kuratorskie, wykłady i warsztaty zaplanowano m.in. w ramach 4. Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, który odbędzie się od 23 września do 2 października i 7-9 października.
13-09-2016
Wrocław. Performans niepełnosprawnych artystów
W najbliższy piątek wrocławianie będą mieli kolejną okazję wziąć udział w wyjątkowym tanecznym performansie, tym razem współtworzonym przez osoby niepełnosprawne ruchowo. 16 września o godzinie 16:00 zapraszamy do Arkad Wrocławskich na pokaz "TOUCH me / DOTKNIJ".
12-09-2016
Sopot. Boto solidarne z Osobami Chorującymi Psychicznie
18 września, w Teatrze Boto, w ramach Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, obejrzeć będzie można trzy spektakle.
12-09-2016
Wrocław. "Gałgan" z audiodeskrypcją we Współczesnym
15 i 16 września odbędą się przedstawienia spektaklu "Gałgan" w reż. Eweliny Marciniak z audiodeskrypcją, co umożliwi odbiór spektaklu osobom niewidomym i słabo widzącym.
07-09-2016
Zakrzewo. Nowy spektakl Mikołaja Mikołajczyka i seniorów
8 września w Domu Polskim - Zakrzewskim Domu Kultury, odbędzie się premiera spektaklu "Projekt Ognisty Ptak" Mikołaja Mikołajczyka i Grupy Spektaklowej GS Zakrzewo.
02-09-2016
Toruń. Spektakle seniorów na finał Festiwalu Teatrów Ulicznych
Na zakończenie Festiwalu Teatrów Ulicznych przygotowane zostały spektakle autorstwa toruńskich seniorów. "Duety. Kwartety. Sekstety" to pierwsze wyjście Sceny Kabaretowej Seniora w przestrzeń ulicy, do każdego widza i często przypadkowego.
31-08-2016
Opole. Spektakl o urzędzie pokazany... w urzędzie
Krótkie widowisko pt. "Idiota" poprzedziło wtorkowe obrady sejmiku województwa. Spektakl traktował o tym, jak wiele musi przejść zwykły człowiek, by uzyskać jedno zaświadczenie. - Co nie znaczy, że tak jest tutaj - podkreślał wicemarszałek Roman Kolek.
31-08-2016
Sopot. Seniorzy wystawią "Balladynę"
W Domu Pomocy Społecznej w Sopocie prowadzone są warsztaty w ramach projektu edukacyjnego "Teatralny Pasjans - Drugie Rozdanie", organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski.
10-08-2016
Gdańsk. "Raj dla opornych" z napisami i audiodeskrypcją
Teatr Wybrzeże bierze udział w Programie "Kultura dostępna", w ramach którego planuje realizację projektu "Posmakuj teatru" - cyklu pokazów 5 spektakli repertuarowych z napisami oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących.
28-06-2016
Kraków. "Sen nocy letniej" - projekt społeczny
Śmiałe, nietuzinkowe, zabawne, krytyczne... Epitety dotyczące spektakli Cezarego Tomaszewskiego realizowanych z Capellą Cracoviensis można mnożyć w nieskończoność.
21-06-2016
Łódź. W Powszechnym 50. premiera dla niewidomych i słabo widzących
Na Małej Scenie Teatru Powszechnego we wtorek zaprezentowana zostanie komedia "Żona potrzebna od zaraz" Edwarda Taylora w reż. Ewy Pilawskiej - będzie to 50. premiera spektaklu przygotowanego z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących.
20-06-2016
Łódź. Mobilne skrzynki teatralne na wakacje
Unikalny projekt realizuje Fundacja - ależ Gustawie! Parkatoniki to mobilne skrzynki teatralne, które zostaną ustawione podczas wakacji w parkach i szpitalach. Inauguracja akcji 25 czerwca w Parku im. Piłsudskiego.
13-06-2016
Wrocław. Integracyjne warsztaty sensualne o sztuce
We Wrocławskim Teatrze Lalek kolejne zajęcia teatralne - 19 czerwca warsztaty dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością słuchu.
08-06-2016
Poznań. "Drugi spektakl" dla głuchoniemych w Polskim
Teatr Polski w Poznaniu zaprasza na "Drugi spektakl", który będzie tłumaczony na język migowy. Pokaz odbędzie się 23 czerwca o godz. 19 w Malarni.
04-06-2016
Kielce. Powstanie spektakl z udziałem niewidomych i zdrowych dzieci
Wakacyjne warsztaty teatralne dla dzieci z dysfunkcją wzroku, słuchu oraz zdrowych, przygotowuje Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Efektem dwutygodniowych spotkań będzie spektakl, pobudzający u widzów zmysły m. in. dotyku, smaku i zapachu.
01-06-2016
Niezwykły eksperyment artystyczny
Łódź jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski nie tylko ze względu na szkołę filmową, teatry czy liczne festiwale. Jest przestrzenią, która przyciąga twórców i działaczy społecznych, bo jedni znajdą tu miejsce do tworzenia nowych, innowacyjnych przekazów, drudzy zobaczą problemy, które trzeba rozwiązać - felieton Agnieszki Sikory w Rzeczpospolitej.
31-05-2016
Bydgoszcz. "Napój miłosny" odświętnie i promocyjnie
W przedłużeniu akcji "Majówka z kulturą i sztuką 2016" oraz z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego Opera Nova zaprasza osoby niepełnosprawne do skorzystania z puli bezpłatnych zaproszeń na spektakl opery komicznej "Napój miłosny" w dniu 5 czerwca.
30-05-2016
Łódź. Teatry zagraniczne na Spotkaniach "Terapia i Teatr"
Na tegorocznych X Spotkaniach Teatralnych "Terapia i Teatr" wystąpią m.in. teatry z Arabii Saudyjskiej, Belgii, Austrii i Bułgarii.
23-05-2016
Łódź. Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr"
Międzynarodowe Biennale XII Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr" odbywają się w Łodzi od 1995 roku. Tegoroczna edycja realizowana będzie w dniach 6-8 czerwca. Jest to festiwal poświęcony prezentacji twórczości teatralnej osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie (dzieci, młodzież, osoby dorosłe), dzieci z rodzin zaniedbanych wychowawczo, seniorów, osób uzależnionych oraz osadzonych w zakładach penitencjarnych.
11-05-2016
Łódź. Premiera dla niewidomych i słabo widzących w Powszechnym
Dziś o godzinie 14:00 Teatr Powszechny zaprasza na 49. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących - "Imprezę" Johna Retallacka. Spektakl reżyseruje dyrektor Ewa Pilawska - pomysłodawczyni projektu, w ramach którego społecznie realizuje wszystkie premiery.
27-04-2016
Olsztyn. Niezwykły spektakl na zakończenie Światowych Dni Autyzmu
Wydarzenie uświetnić mają we wtorkowy wieczór w "Jaraczu" niepełnosprawni aktorzy z Teatru Tańca AUTentYcZni My, prezentując spektakl pt. "DOORosłość".
19-03-2016
Częstochowa. Bilety cegiełki na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną
W sobotę 2 kwietnia o godz. 17 odbędzie się charytatywny recital Krzysztofa Daukszewicza, połączony z premierą spektaklu "W nosie mam prawdę" Teatru Najwyższej Próby. Imprezę organizuje Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Częstochowie. Bilety- cegiełki kosztują 30 zł.
16-03-2016
Wrocław. Integracyjne warsztaty sensualne o sztuce
"Dzyń!" - warsztaty dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością wzroku i słuchu proponuje 20 marca Wrocławski Teatr Lalek.
03-03-2016
Legnica. Teatr partnerem w przełamywaniu barier
"Wroclaw Accessible Capital of Technology and Culture 2016" to przedsięwzięcie wykorzystujące nowoczesne technologie dla przełamywania barier dostępu do kultury i edukacji, m.in. osób niepełnosprawnych. Partnerem tej realizacji w ramach Europejskiej Stolicy Kultury jest Teatr Modrzejewskiej.
25-02-2016
Białystok. Po aferze z windą teatr jedzie do widza
Po tym, jak niepełnosprawny widz nie obejrzał spektaklu, teatr zagra specjalne przedstawienie. W ramach przeprosin. - Przyjedziemy do Michałowa i zagramy specjalnie dla Pana Dariusza i jego bliskich - deklaruje Agnieszka Korytkowska-Mazur, szefowa Teatru Dramatycznego.
23-02-2016
Białystok. Teatr niedostępny dla osób niepełnosprawnych
Przekonał się o tym Dariusz Waśko z Michałowa. Jeździ na wózku inwalidzkim. W sobotę wybrał się do Teatru Dramatycznego. Bardzo się zawiódł.
28-01-2016
Białystok. "Damy i huzary" w Teatrze A-3
Na przedstawienie do Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Warszawskiej 79A zaprasza Teatr T-3 działający przy Okręgu Podlaskim Polskiego Związku Niewidomych.
25-01-2016
Seniorzy oglądają spektakle za darmo... na próbach
Od dwóch lat krakowscy seniorzy mogą oglądać spektakle teatralne bezpłatnie na próbach generalnych. Inicjatorem akcji "Jeszcze żyję" jest prof. pediatrii Mikołaj Spodaryk. Miejska Rada Seniorów postanowiła pomysł skopiować. Od września do grudnia ubiegłego roku seniorzy uczestniczyli w próbach generalnych w trzech poznańskich teatrach: Muzycznym, Nowym i Polskim - pisze Bogna Kisiel w Polsce Głosie Wielkopolskim.
18-01-2016
Łódź. "Alicja w Krainie Czarów" z audiodeskrypcją
Teatr Arlekin i Fundacja TVNET zapraszają na spektakl z audiodeskrypcją "Alicja w Krainie Czarów" 21 stycznia (czwartek) o godz. 11.00.
09-12-2015
Łódź. "Ony" Marty Guśniowskej dla niewidomych i słabo widzących
Dzisiaj na Małej Scenie Teatru Powszechnego 48. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących - "Ony" jednej z najciekawszych autorek sztuk dla dzieci i młodzieży. Spektakl - jak wszystkie w ramach projektu - społecznie wyreżyserowała dyrektor Ewa Pilawska.
08-12-2015
Wrocław. Międzynarodowe seminarium "Więcej niż teatr"
W najbliższy piątek i sobotę, w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8c, będzie można wziąć udział w międzynarodowym seminarium organizowanym przez Instytut Grotowskiego skierowanym do praktyków teatru, krytyków teatralnych, dziennikarzy, liderów działań społecznych, studentów i doktorantów, otwartych na poszerzenie swoich dotychczasowych doświadczeń zawodowych w perspektywie spotkań z osobami z niepełnosprawnościami.
04-12-2015
Lwów. "Szukając Leara: Verdi" premiera w ramach promocji ESK Wrocław 2016
Dzisiaj wieczorem we Lwowskim Teatrze Lesi Ukrainki odbędzie się premiera spektaklu "Szukając Leara: Verdi", realizowanego przez Fundację Jutropera na zlecenie Biura Festiwalowego Impart 2016.
04-12-2015
Łódź. "Vidomi-kontynuacje" w Szczecinie i Bydgoszczy
Teatr Chorea będzie gościł z warsztatami i spektaklem "Vidomi" w Bydgoszczy i Szczecinie. To kolejne pokazy wyjazdowe projektu.
02-12-2015
Aborcja czy życie?
Spektakl odwołuje się zarówno do stereotypów, jak i myślenia niestandardowego. Pozwolić, aby niepełnosprawna umysłowo urodziła zdrowe dziecko i oddała je do adopcji? Czy kobiety z orzeczeniem niepełnosprawności intelektualnej mogą urodzić zdrowe dziecko? Czy rodzice adopcyjni mają zawsze wiedzę o rodzicach adoptowanego dziecka? Czy istnieją przepisy regulujące dawanie życia przez niepełnosprawnych umysłowo? - o spektaklu "Moja sprawa" Teatru Biuro Rzeczy Osobistych pisze Katarzyna Wysocka w Gazecie Świętojańskiej.
25-11-2015
Łódź. "Wszystko w rodzinie" dla niewidomych i słabo widzących
W środę 25 listopada o godz. 14.00 Teatr Powszechny zaprasza na komedię Raya Cooneya "Wszystko w rodzinie". 47. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie spektakle w ramach projektu - dyrektor Ewa Pilawska.
19-11-2015
Poznań. "Calineczka" z audiodeskrypcją w Animacji
Premierowy spektakl dla dzieci z audiodeskrypcją wystawi w czwartek Teatr Animacji w Poznaniu. Twórcy projektu twierdzą, że sztuki teatralne wykorzystujące tę metodę to szansa dla osób niewidomych i niedowidzących na pełniejszy udział w życiu kulturalnym.
19-11-2015
Poznań. Finał projektu "5 Zmysłów. Dystans"
22 listopada o godz. 17 na terenie dawnego dworca PKP odbędzie się finał projektu "5 Zmysłów. Dystans". W programie etiuda taneczna "Dobry zły dotyk", w której grają osoby niewidome, projekcja filmu nakręconego przez osoby niepełnosprawne, połączona z teatrem cieni. Wystawa, podczas której zobaczymy na wideo efekty warsztatów.
18-11-2015
Wrocław. Zapisz się na semestr "Więcej niż teatr"
Instytut Grotowskiego do 25 listopada przyjmuje zgłoszenia do udziału w semestrze "Więcej niż teatr" skierowanym do praktyków teatru, krytyków teatralnych, dziennikarzy, liderów działań społecznych, studentów i doktorantów, otwartych na poszerzenie swoich dotychczasowych doświadczeń zawodowych w perspektywie spotkań z osobami z niepełnosprawnościami.
12-11-2015
Poznań. "Reisefieber..." z tłumaczeniem na język migowy
Teatr Polski w Poznaniu zaprasza 13 listopada o godz. 19 na spektakl "Reisefieber, czyli podróż w nieznane" w reż. Piotra Ratajczaka, z tłumaczeniem na język migowy.
10-11-2015
Wyprosili niepełnosprawne dzieci z teatru, bo się śmiały?
Niepełnosprawne dzieci z przodkowskiego stowarzyszenia "Tacy Sami" doświadczyły przykrego incydentu, podczas wyjazdu na spektakl do teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Podczas widowiska, kobieta występująca w imieniu widzów i aktorów, oburzona dziecięcym śmiechem, zażądała od nich zwrotu pieniędzy za bilety i opuszczenia sali. Na szczęście w porę zareagowały władze teatru, które zaprosiły dzieci z powrotem na spektakl - czytamy w portalu Kartuzy.info.
06-11-2015
Jelenia Góra. Teatr Animacji w projekcie "Posłuchaj Teatru"
Dzisiaj o godzinie 19.30 Zdrojowy Teatr Animacji zaprasza młodzież i widzów dorosłych na spektakl "Dekameron", który będzie prezentowany z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących oraz z projekcją dialogów dla osób niesłyszących.
03-11-2015
Spektakl o ciąży niepełnosprawnych. Reportaż z próby "Moja sprawa"
Choć żyją wśród nas, często staramy się nie zwracać na nich uwagi, nie dostrzegając przy tym ich potrzeb i oczekiwań. No chyba że osoba niepełnosprawna decyduje się żyć "normalnie" i na przykład założyć rodzinę, mieć dzieci. Temat ciąży w związku osób niepełnosprawnych podejmują twórcy spektaklu "Moja sprawa", przygotowywanego przez społeczny Teatr Biuro Rzeczy Osobistych - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
28-10-2015
Gdańsk. "Usłyszeć teatr" w Miniaturze
W ramach projektu "Usłyszeć teatr", Miejski Teatr Miniatura zaprasza osoby niewidome i niedowidzące wraz z opiekunami, na bezpłatne wydarzenia. Warsztaty ruszają 8 listopada, a pierwsze spektakle z audiodeskrypcją - w grudniu.
28-10-2015
Kraków. Audiodeskrypcja w Grotesce
Teatr nie jest sztuką dostępną w pełni dla niewidomych. Nie jest, jeśli nie zastosuje się audiodeskrypcji, czyli metody, która przekazuje niewidzącym sceniczne didaskalia. Taką metodę testowała Groteska w "Przygodach Odyseusza".
28-10-2015
Łódź. "Pocałunek" Gera Thijsa w Teatrze Powszechnym
Dzisiaj 46. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. "Pocałunek" Gera Thijsa, jednego z najpopularniejszych, współczesnych twórców teatralnych w Holandii, wyreżyserowała społecznie dyrektor Ewa Pilawska.
26-10-2015
Bielsko-Biała. "Czerwony Kapturek" z audiodeskrypcją
Osoby niewidome wczoraj po raz pierwszy w Teatrze Lalek Banialuka "zobaczyły" spektakl przygotowany właśnie z myślą o nich.
24-10-2015
Białystok. Spektakle operowe z audiodeskrypcją dla niewidzących
Opera "Carmen" i bajka muzyczna "Adonis ma gościa" Opery i Filharmonii Podlaskiej będą dostępne dla osób niedowidzących dzięki audiodeskrypcji, czyli specjalnemu opisowi czytanemu przez lektora, przedstawiającego to, co dzieje się na scenie.
22-10-2015
Wrocław. "Trzej muszkieterowie" z audiodeskrypcją i napisami w Capitolu
Dzięki dofinansowaniu przedsięwzięcia przez MKiDN, w ramach programu Kultura Dostępna oraz współpracy teatru z Fundacją Katarynka, na widowni zasiądą osoby niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące. Teatr Muzyczny Capitol zaprasza 16 i 19 listopada.
19-10-2015
Niewidomi "zobaczyli" teatr dzięki technice audiodeskrypcji
Jak będąc niewidomym lub słabowidzącym - zrozumieć sztukę teatralną? Jak rozpoznać pojawiających się na scenie aktorów, przypisać właściwie głosy do bohaterów, rozpoznać niespodziewane dźwięki? Fundacja TVnet znalazła na to sposób - pisze Anna Agaciak w Dzienniku Polskim.
09-10-2015
Teatr to nie jest miejsce dla "takich ludzi"?
Dlaczego kierownik Sceny na Piętrze bał się o spektakl, a opiekunka poznanianki z porażeniem mózgowym poczuła się obrażona? - pyta Katarzyna Dobroń w Polsce Głosie Wielkopolskim.
08-10-2015
Jelenia Góra. Teatr Animacji w programie "Kultura dostępna"
Zdrojowy Teatr Animacji w ramach programu MKiDN przygotował m.in. projekt "Posłuchaj Teatru", lekcje teatralne dla dzieci z dysfunkcjami wzroku oraz warsztaty z pisania skryptów audiodeskrypcyjnych.
23-09-2015
Łódź. "Godzina spokoju" w Teatrze Powszechnym
23 września o godz. 13.00 Teatr Powszechny zaprasza na 45. premierę "Teatru dla niewidomych i słabo widzących".
23-09-2015
Wielkopolska. Rusza piąta edycja projektu "5 zmysłów"
Dystans w przestrzeni publicznej i relacjach międzyludzkich będzie tematem trwającej od środy w Wielkopolsce tegorocznej edycji projektu "5 zmysłów". Dzięki spektaklom, warsztatom i pokazom niepełnosprawni mają możliwość brania aktywnego udziału w kulturze.
21-09-2015
Wrocław. "Trzej muszkieterowie" z audiodeskrypcją i napisami
"Trzej muszkieterowie" (premiera w październiku) to pierwszy spektakl, który będzie prezentowany w Teatrz Muzycznym Capitol z audiodeskrypcją i napisami. Dzięki dofinansowaniu przedsięwzięcia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Dostępna oraz współpracy teatru z Fundacją Katarynka, na widowni zasiądą osoby niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące.
19-09-2015
Płock. Festiwal kina i teatru z audiodeskrypcją dla osób niewidomych
Audiodeskrypcja, czyli czytany zapis, umożliwiający poznanie osobom niewidomym szczegółów filmu, będzie towarzyszyła kilkunastu projekcjom kinowym podczas rozpoczynającego się w sobotę w Płocku 5. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych.
14-09-2015
Łódź. "Vidomi-kontynuacje" Teatru Chorea
Rozpoczyna się druga część projektu "Vidomi - kontunuacje", w ramach której Teatr Chorea odwiedzi ośrodki dla niewidomych i słabowidzących w Polsce. Wizyty obejmować będą warsztaty teatralne oraz pokazy spektaklu "Vidomi".
10-09-2015
Bydgoszcz. W Polskim spektakle bez barier
W Teatrze Polskim w Bydgoszczy niesłyszący obejrzeli wczoraj "Plastusia". Tekst "wymigała" im tłumaczka Magdalena Zasada. Bydgoska scena ma też propozycję dla niewidomych i niedowidzących.
10-09-2015
Poznań. Projekt "5 zmysłów: Dystans" niebawem
"5 zmysłów: Dystans" to kolejna odsłona wydarzeń, które za cel stawiają sobie pokazanie, że uczestnictwo w kulturze powinno być dostępne dla wszystkich, bez względu na ograniczenia. Tym razem projekt będzie miał multidyscyplinarny charakter. Start: 15 września.
08-09-2015
Warszawa. III Tydzień Kultury Bez Barier
Ponad 100 wydarzeń przygotowano dla osób niepełnosprawnych w ramach III Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier. W tym roku do festiwalu, który potrwa od 24 września do 11 października, dołączyły instytucje kultury m.in. z Krakowa, Łodzi i Poznania.
07-09-2015
Bydgoszcz. Spektakle dla niewidomych i niesłyszących
Teatr Polski Bydgoszcz przygotował bezpłatne spektakle z tłumaczeniem migowym i audiodeskrypcją. Pierwsze już w środę i czwartek.
03-09-2015
Bydgoszcz. Spektakle z tłumaczeniem migowym i audiodeskrypcją
Teatr Polski w Bydgoszczy dostosował wybrane spektakle do osób niewidomych oraz niesłyszących w ramach projektu "kulturalni bez ograniczeń", którego celem jest intensyfikowanie inicjatyw ograniczających przeszkody w dostępie do kultury oraz uświadamiających potrzebę uczestnictwa w niej.
03-09-2015
Łódź. Unikatowy projekt Teatru dla niewidomych wyróżniony przez Ministra Kultury
Projekt Teatru dla niewidomych i słabo widzących, realizowany przez Teatr Powszechny, otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna na rok 2015.
20-08-2015
Częstochowa. Teatr Oczami Brata zmienił siedzibę
Częstochowski teatr skupiający osoby z niepełnosprawnością intelektualną zyskał nową siedzibę. Teraz mieści się w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej. Nowe miejsce stwarza więcej możliwości, ale też potrzebę kolejnych rąk do pomocy.
26-06-2015
Wrocław. Projekt edukacyjny z kukiełkami ludzi niepełnosprawnych
Ponad 100 spektakli z udziałem kukiełek przedstawiających ludzi niepełnosprawnych odbyło się w ramach projektu "Zmieniamy świat serce po sercu". Celem inicjatywy jest zmiana postrzegania niepełnosprawności przez ludzi młodych.
25-06-2015
Warszawa. Niepełnosprawni chcą dostępu do teatru
Nie żyję wyłącznie problemami i tabletkami. Lubię teatr. Ale to miejsce często dla mnie niedostępne - skarży się Marek Sołtys. W środę obejrzał sztukę na schodach Teatru Studio. - Bo do środka się nie dostanę - dodaje.
08-06-2015
Kraków. Wręczono nagrody Festiwalu Zaczarowanej Piosenki
10-letnia Anna Dąbrowska z Wesołej i 20-letnia Angela Wawrzyk z Czeladzi zostały laureatkami tegorocznego 11. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
05-06-2015
Rzeszów. Aktorzy będą mówić i "migać"
Przedstawienie "Śpiąca Królewna i Śnieżka" przygotowane dla osób głuchoniemych i niedosłyszących, w którym aktorzy będą mówić i jednocześnie "migać", odbędzie się w niedzielę w Rzeszowie. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych.
03-06-2015
Kraków. Finał XI Festiwalu Zaczarowanej Piosenki
12 niepełnosprawnych osób weźmie w sobotę udział w finale XI Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, który odbędzie się na Rynku Głównym w Krakowie. Towarzyszyć im będą gwiazdy polskiej piosenki m.in. Edyta Geppert i Irena Santor.
02-06-2015
O sztuce niewykluczania
Niektóre sprawy są tak delikatne, że trudno o nich mówić. Jeszcze trudniej pisać. Dużo zależy od sposobu zapisu. Postulat "sztuki niewykluczania" powstał w wyniku siedmioletniej pracy w przestrzeni Domu Pomocy Społecznej, robienia tam projektów teatralnych - pisze Wacław Sobaszek, twórca Teatru Węgajty.
01-06-2015
Kraków. Integracyjny spektakl Teatru Radwanek na Dzień Dziecka
Teatr Radwanek, w którym występują osoby niepełnosprawne intelektualnie, zaprezentuje się w Dniu Dziecka przed 200 dziećmi z krakowskich przedszkoli i żłobka. Mali widzowie obejrzą w Radwanowicach spektakl pt. "Franek z Doliny Słońca".
20-05-2015
Łódź. "Oczy nieba" dla niewidomych i słabo widzących
Dzisiaj o godz. 11 w Teatrze Powszechnym 44. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Na Małej Scenie "Oczy nieba" - sztukę Davida Almonda adresowaną do młodych widzów społecznie wyreżyserowała dyrektor Ewa Pilawska.
12-05-2015
Wrocław. "Smycz" z audiodeskrypcją i napisami
Teatr Polski zaprasza na kolejny spektakl przystosowany dla odbiorców z dysfunkcją słuchu i wzroku. Po raz pierwszy z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących 29 maja zaprezentowany monodram "Smycz".
06-05-2015
Bielsko-Biała. Spektakl Banialuki dla osób niewidomych
Niewidomi i niedowidzący "zobaczą" spektakl Teatru Lalek Banialuka "Czerwony Kapturek". Wszystko dzięki audiodeskrypcji.
05-05-2015
Bielsko-Biała. "Czerwony Kapturek" z audiodeskrypcją
W przyszłym sezonie spektakl Teatru Banialuka zostanie zaprezentowany osobom niewidomym i słabo widzącym poprzez stronę internetową audiodeskrybowane.pl.
04-05-2015
Gdańsk. "Broniewski" z napisami w Wybrzeżu
22, 23 i 24 maja znakomity i wielokrotnie nagradzany "Broniewski" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego zostanie zaprezentowany w wersji z napisami dla osób niedosłyszących i niesłyszących (napisy będą wyświetlone nad sceną).
29-04-2015
Łódź. Teatr Powszechny dla niewidomych i słabo widzących
Dziś o 13.30 na Małej Scenie Teatru Powszechnego 43. już premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących - "Zakochajmy się" Robina Hawdona. Sztukę angielskiego dramaturga społecznie reżyseruje dyrektor Ewa Pilawska.
17-04-2015
Warszawa. Tangujące Bemowo
W kwietniu warszawska dzielnica Bemowo zatańczy w rytmie tanga! Fundacja Kulturo zaprasza na unikatowe warsztaty tanga skierowane do wszystkich osób, bez względu na wiek, z włączeniem osób niewidomych i niesłyszących, a także na spotkania o kulturze tanga.
01-04-2015
Olsztyn. Spektakl na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia w Teatrze im. Jaracza (ul. 1 Maja 4) o godz. 17 odbędzie się pokaz spektaklu "Czekając na" w wykonaniu aktorów Integracyjnego Teatru Tańca AUTentYcZni My
31-03-2015
Kraków. Niewidomi będą mogli "oglądać" teatr w sieci
0 tym się mówi. W Krakowie jest realizowany unikatowy projekt, który pozwoli niewidomym i niedowidzącym dzieciom z całej Polski "zobaczyć" sześć nagranych lektur szkolnych
21-03-2015
Olsztyn. Teatr tańca i ruchu formą terapii dzieci autystycznych
Występujący w tym teatrze aktorzy bywają spontaniczni i nie zawsze odgrywają role zgodnie ze scenariuszem, ale dla nich scena jest formą terapii i rehabilitacją - mowa o Teatrze AUTtentYcZni My z Olsztyna. Wystąpi on 2 kwietnia na deskach instytucjonalnego teatru.
19-12-2014
Częstochowa. Premiera widowiska w wykonaniu niepełnosprawnych
Premiera widowiska pt. "Bajki - samograjki - prawdziwe historie", przygotowanego podczas zajęć Teatru Oczami Brata odbędzie się w piątek w Hali Sportowej Częstochowa. Wystąpi 35 artystów-amatorów - osoby z niepełnosprawnościami oraz wolontariusze.
11-12-2014
Łódź. Chorea na finał ŁST
14 grudnia spektakl "Vidomi" w reż. Janusza Adama Biedrzyckiego i Magdaleny Paszkiewicz Spektakl zakończy XXXVII Łódzkie Spotkania Teatralne.
05-12-2014
Częstochowa. Niepełnosprawnym marzy się teatr z prawdziwego zdarzenia
Osoby niepełnosprawne mają wiele artystycznych aspiracji. Częstochowska Fundacja "Oczami Brata" udowadnia to każdego dnia. Stworzyła teatr. Trzeba go wyposażyć.
04-12-2014
Łódź. "Najdroższy" dla widzów z dysfunkcją wzroku
3 grudnia w Teatrze Powszechnym odbyła premiera komedii Francisa Vebera "Najdroższy". To 41. premiera "Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Wszystkie premiery tego projektu społecznie reżyseruje dyrektor Ewa Pilawska.
28-11-2014
Gdańsk. Teatr Szekspirowski do poprawki
- Nie wiadomo, gdzie zaparkować przed teatrem. Nie wiadomo, jak wejść do środka ani jak się w nim poruszać. Brak oznakowania dla niepełnosprawnych w nowo wybudowanym Gdańskim Teatrze Szekspirowskim krytykuje Beata Wachowiak-Zwara, która porusza się na wózku.
24-11-2014
Łódź. "Vidomi" w Teatrze Chorea
28 listopada odbędzie się premiera spektaklu "Vidomi" z udziałem młodzieży słabowidzącej i niewidomej. Spektakl to próba odpowiedzi na pytanie czym jest i nie jest widzenie? Czy uświadamiamy sobie znaczenie zmysłu wzroku?
21-11-2014
Białystok. Niezwykły spektakl niepełnosprawnych osób
Trzeci już raz widownia Teatru Dramatycznego w Białymstoku pękała w szwach. W czwartkowe popołudnie odbywała się tu doroczna impreza "W Objęciach Anioła", skierowana do bliskich i rodzin osób niepełnosprawnych. Na scenie wystąpili m.in. uczniowie Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku.
28-10-2014
Wrocław. Spektakle dla niedosłyszących w Teatrze Polskim
W listopadzie i grudniu kolejne spektakle przystosowane dla widzów niepełnosprawnych.
27-10-2014
Warszawa. "Wszędomni" zainaugurują dziś nowy cykl w IT
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na inaugurację cyklu "Mów za siebie!", prezentującego wybrane przedstawienia twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna. Dziś pokaz spektaklu "Wszędomni" Teatru Chorea.
24-10-2014
Poznań. Projekt performersko-filmowy w CK Zamek
Dzisiaj o godz. 19, w CK Zamek w Poznaniu, w ramach projektu "5 zmysłów. Ekspresja" odbędzie się spektakl "Gatunki chronione", którego twórcami są choreograf Rafał Urbacki i filmowiec Anu Czerwiński. Spektakl jest próbą krytycznej refleksji na temat tolerancji wobec osób o alternatywnej motoryce.
23-10-2014
Poznań. Zatańczą "Gatunki chronione" w Zamku
Już w najbliższy piątek, 24 października, w ramach tegorocznej edycji projektu "5 zmysłów. Ekspresja" w CK Zamek odbędzie się spektakl "Gatunki chronione" Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Choreografię stworzył Rafał Urbacki, który dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu, zaczął poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego.
22-10-2014
Częstochowa. Finał Przeglądu Teatralno-Muzycznego Osób Niepełnosprawnych
Kończy się trzecia edycja akcji "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie". Na finał zaplanowano Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych "Maskarada", która odbędzie się w piątek 24 października w hali sportowej przy ul. Żużlowej. Początek o godz. 10, wstęp wolny.
20-10-2014
Łódź. "Vidomi" dla młodzieży z dysfunkcją wzroku
W Teatrze Chorea trwają próby do spektaklu "Vidomi", który realizowany jest w ramach projektu "Art-Impulsy" - cyklu warsztatów teatralno-ruchowo-muzycznych dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej.
20-10-2014
Warszawa. Inauguracja cyklu "Mów za siebie" w IT
Spektakl "Wszędomni" Teatru Chorea zainauguruje 27 października nowy cykl prezentujący wybrane przedstawienia twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna. Kuratorką cyklu jest Zofia Dworakowska (Instytut Kultury Polskiej UW).
16-10-2014
Podlaskie. Nieliczne instytucje kultury dostępne dla niepełnosprawnych
Tylko nieliczne placówki kultury w Podlaskiem są w pełni przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych - wynika z ankiet przeprowadzonych przez władze regionu i fundację Audiodeskrypcja. Wskazano m.in. na bariery architektoniczne. Wyniki ankiety mają pomóc w tworzeniu i wprowadzaniu systemowych rozwiązań w tych placówkach.
14-10-2014
Łódź. 40. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących
Kolejna premiera w Teatrze Powszechnym przeznaczona dla osób z dysfunkcją wzroku. Sztukę "Proszę zejść ze sceny" Johna Chapmana, podobnie jak 39 poprzednich premier w ramach projektu, społecznie reżyseruje dyrektor Ewa Pilawska. Premiera 15 października w Światowym Dniu Niewidomych.
02-10-2014
Warszawa. Dramatyczny Lodołamaczem
Teatr Dramatyczny zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Otwarty rynek pracy" mazowieckiego etapu konkursu "Lodołamacze", w którym biorą udział pracodawcy i instytucje zatrudniające osoby niepełnosprawne.
02-10-2014
Wrocław. "Po sznurku" w lalkach
Spektakl inspirowany twórczością Piotra Gęglawego - podopiecznego szczecińskiej fundacji "Pod Sukniami" propagującej art brut, uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Reżyseruje Joanna Gerigk. Premiera 11 października.
29-09-2014
Internet. Tydzień Kultury Bez Barier na www.ninateka.pl
W dniach 29 września - 5 października Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) wydawca portalu Ninateka.pl, włącza się w Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier. Odwiedzający portal znajdą m.in. spektakle i filmy wzbogacone o transkrypcje, audiodeskrypcje i tłumaczenia migowe.
25-09-2014
Wielkopolska. 400 spotkań w ramach "5 zmysłów"
Przyciągnąć osoby niesłyszące, niewidome oraz niepełnosprawne umysłowo i ruchowo do teatru - to cel rozpoczętego w Wielkopolsce projektu "5 zmysłów. Ekspresja". Dzięki spektaklom, warsztatom i pokazom niepełnosprawni mają brać aktywny udział w kulturze.
22-09-2014
Warszawa. Tydzień Kultury Bez Barier
Ponad 90 wydarzeń przygotowano dla osób niepełnosprawnych w ramach II Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier. Impreza odbywać się będzie od 26 września do 6 października w stołecznych muzeach, kinach i teatrach.
11-09-2014
Wrocław. Spektakle z napisami i audiodeskrypcją w Teatrze Polskim
Teatr Polski z końcem września rusza z kolejnymi spektaklami z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących. Można już na nie rezerwować bilety.
03-09-2014
Rzeszów. Casting do "Balladyny" dla niepełnosprawnych mężczyzn
Blisko 200 młodych aktorek marzących o roli Balladyny zgłosiło się na casting ogłoszony przez Teatr im. Siemaszkowej. Teraz rzeszowski teatr zaprasza na kolejny casting - dla niepełnosprawnych mężczyzn bez nóg. - Nie chodzi o szokowanie widza - zastrzega dyrektor teatru.
30-07-2014
Częstochowa. Nowy teatr czeka na aktorów i wolontariuszy
Teatr Oczami Brata da szansę osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Kto chciałby się przyłączyć, niech skontaktuje się z organizatorami do 8 sierpnia.
17-07-2014
Wrocław. "Światłoczuli" w "Lecie w teatrze"
Teatr Polski oraz uczestnicy warsztatów w ramach tegorocznej edycji "Lata w teatrze" zapraszają na pokazy ą spektaklu "Światłoczuli" w reż. Katarzyny Strączek.
11-07-2014
Wrocław. Premiera na warsztatach integracyjnych
Uczestnicy programu "Lato w teatrze" zapraszają na spektakl "MiasTo My". Przedstawienie powstało podczas integracyjnych warsztatów we Wrocławskim Teatrze Lalek.
18-06-2014
Podlaskie. Badanie dostępności instytucji kultury dla niepełnosprawnych
Dostępność podlaskich muzeów i instytucji kultury dla osób niepełnosprawnych pod kątem architektonicznym i merytorycznym zbadają władze regionu oraz fundacja Audiodeskrypcja. Wyniki mają pomóc w tworzeniu i wprowadzaniu systemowych rozwiązań w tych placówkach.
16-06-2014
Bielsko-Biała. Nagroda Specjalna dla Teatru Polskiego
Teatr Polski zdobył Nagrodę Specjalną w kategorii usługa za opracowanie i wdrożenie projektu "Spektakle bez barier" skierowanego do widzów niewidomych i niesłyszących.
12-06-2014
Olsztyn. Niepełnosprawni na scenie Teatru Lalek
16 czerwca o godz. 12.30 w Teatrze Lalek swoje przedstawienie zaprezentuje " Teatr Inspiracja", działający przy Niepublicznym Przedszkolu Specjalnym Dobry Start i Ośrodku Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczym w Olsztynie - placówkach Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
12-06-2014
Poznań. Warsztaty "Kulturalny Poznań bez barier"
Od poniedziałku pracownicy instytucji kultury uczą się, jak tworzyć wydarzenia przyjazne dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu, a także reguł savoir-vivre'u obsługi niepełnosprawnych widzów.
31-05-2014
Rzeszów. Spektakl dla głuchoniemych i niedosłyszących
Przedstawienie "Jaś i Małgosia w Czerwonym Kapturku", przygotowane dla osób głuchoniemych i niedosłyszących, w którym aktorzy będą mówić i jednocześnie "migać", odbędzie się w niedzielę w Rzeszowie. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych.
30-05-2014
Opowiem ci, czego nie zobaczysz
"Królewicz zrywa się! Patrzy za Kopciuszkiem. Ale Kopciuszka już nie widać. Smutny Królewicz robi krok w tył. Potyka się o coś. Przykuca. Wpatruje się w podłogę. Podnosi coś tak malutkiego, że tego nie widać". Ten szczegółowy opis jest potrzebny, żeby niewidomi mieli po co chodzić do teatru. Fachowo nazywa się to audiodeskrypcja. Dla wystawianego u siebie "Kopciuszka" niedawno opracował ją Teatr Ateneum w Katowicach - pisze Marta Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.
23-05-2014
Katowice. "Piąta strona świata" w Śląskim jutro dla niesłyszących
Spektakl "Piąta strona świata" z tłumaczeniem na język migowy zostanie zaprezentowany w sobotę w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. To kolejna inicjatywa teatru z cyklu "Teatr Śląski bez granic".
14-05-2014
Wrocław. Chcesz zobaczyć Teatr 21 na Brave Festival?
Organizatorzy festiwalu mają 38 dni, aby zebrać 15 000 zł. To pozwoli aktorom z zespołem Downa i autyzmem wystąpić na jednej scenie obok artystów z Beninu, Indii czy Turcji. Wesprzyj projekt i odbierz swoją nagrodę.
18-04-2014
Łódź. Warsztaty integracyjne w Szwalni
W ramach kolejnej Szwalni Kultury zespół Teatru Szwalnia zaprasza młodzież w wieku licealnym do udziału w interdyscyplinarnych warsztatach.
09-04-2014
Łódź. "Mój tata chce latać jak ptak" w teatrze czytanym
Dziś o godz. 13 aktorzy Teatru Powszechnego przeczytają sztukę Davida Almonda. To 37. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących.
29-03-2014
Wrocław. "Dzieci z Bullerbyn" z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym
W czwartek 3 kwietnia o godz. 11 na Scenie Kameralnej zostanie zagrany spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem w języku migowym - "Dzieci z Bullerbyn" w reżyserii Anny Ilczuk.
11-03-2014
Kraków. Medale św. Brata Alberta wręczone
Irena Santor, siostry Agnieszka i Urszula Radwańskie oraz działaczka na rzecz osób autystycznych Alina Perzanowska zostały laureatkami Medalu św. Brata Alberta. Wyróżnienia wręczono w poniedziałek w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.
10-03-2014
Walczyli, wywalczyli
Przez te pięć lat wiele się udało. Coraz więcej osób wie, co to takiego ta audiodeskrypcja. Do wielu dociera w końcu fakt, że my też chcemy normalnie funkcjonować w społeczeństwie i być odbiorcą kultury. I faktycznie, widać zmiany w myśleniu - mówi niewidomy Tomasz Strzymiński z fundacji Audiodeskrypcja. Fundacja właśnie kończy 5 lat - pisze Monika Żmijewska w Gazecie Wyborczej - Białystok.
18-02-2014
Łódź. Przeczytają niewidomym "Noc w Prowansji"
Jutro w Teatrze Powszechnym, w ramach Teatru dla niewidomych i słabo widzących, czytanie sztuki Robina Hawdona. Reżyseruje Ewa Pilawska.
05-02-2014
Katowice. Spektakl dla widzów niewidomych i słabowidzących
Przedstawienie "Biegnijcie do szopki" Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum" zostanie w środę wystawione po raz pierwszy w wersji dla osób niewidomych i słabowidzących.
04-02-2014
Katowice. W Ateneum kolejna sztuka z audiodeskrypcją
W najbliższą środę, 5 lutego o godz. 9.30 przedstawienie "Biegnijcie do szopki" Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum zagrane zostanie po raz pierwszy dla widzów niewidomych i słabo widzących.
21-01-2014
Bielsko-Biała. Głusi i niewidomi będą mieli teatr dla siebie?
W Bielsku-Białej dojdzie do prawdopodobnie pierwszej w kraju próby wprowadzenia na stałe do repertuaru teatru spektakli dla osób niewidomych i niesłyszących - informuje "Dziennik Zachodni".
24-12-2013
Anielica w Krakowie
- Jestem coraz bliższa zrozumienia tego, dlaczego ludzie niepełnosprawni pojawiają się na ziemi i zakłócają nam nasz idealny obraz świata - mówi Anna Dymna.
20-12-2013
Częstochowa. Przebudowa teatru najwcześniej w 2016 roku
Najwcześniej w 2016 roku rozpocznie się przebudowa Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie - poinformował w piątek Urząd Miasta. Będzie ona obejmowała m.in. poprawę funkcjonalności scen oraz przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
16-12-2013
Wzrok, słuch, węch, smak i dotyk, czyli "5 zmysłów eMOTION"
W Poznaniu osoby niepełnosprawne pokazały, że wcale nie różnią się tak bardzo od większości społeczeństwa. Zdrowi muszą im jednak dać szansę na to, by mogli pokazać, co potrafią. Ponad 200 warsztatów i 40 prowadzących. Zajęcia taneczne, teatralne, wykłady, spektakle i warsztaty - o projekcie "5 zmysłów eMOTION" pisze Anna Solak w Polsce Głosie Wielkopolskim.
10-12-2013
Łódź. Czytanie Wojtyszki w Powszechnym
Sztukę Macieja Wojtyszki "Wznowienie" przeczytają jutro aktorzy Teatru Powszechnego dla niewidomych i słabo widzących.
10-12-2013
Wrocław. O teatrach z misją w najnowszym "nietak!cie"
Najnowszy, czternasty numer kwartalnika teatralnego "nietakt!t" został poświęcony polskim teatrom z misją społeczną.
09-12-2013
Bielsko-Biała. Teatr dla niesłyszących i niewidomych
Teatr Polski we współpracy z Fundacją "Kultura Bez Barier" wprowadzi do swojego repertuaru spektakle z audio deskrypcją i tłumaczeniem na język migowy. To jedna z wielu zmian organizacyjno-repertuarowych, które zaproponował nowy dyrektor bielskiej sceny Witold Mazurkiewicz.
21-11-2013
Katowice. Teatr Śląski bez barier
22 listopada Teatr Ślaski wraz z przedstawicielami Fundacji Kultura Bez Barier przygotowuje spektakl, "Kontrakt" Sławomira Mrożka w reż. Bogdana Cioska, dla niewidomych i niedowidzących - pierwszy raz dorosłym na Śląsku zostanie pokazany spektakl z audiodeskrypcją.
20-11-2013
Kraj. Teatr poza ciszą i ciemnością
Po sukcesie Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, kolejne propozycje teatralne dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu w Katowicach, Warszawie i Poznaniu.
18-11-2013
Białystok. Wymigany teatr
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem" zaprasza do białostockich Spodków na spektakl "Teatr i taniec migany".
13-11-2013
Jelenia Góra. Widnokres 2013
Zdrojowy Teatr Animacji zaprasza 15 - 16 listopada na Widnokres Festiwal 2013, czyli konkurs Przeglądu Twórczości Osób Niewidomych i Niedowidzących
13-11-2013
Szczecin. Niepełnosprawni słuchowo na scenie
Spektakl pt. "Wilcze Piętno", oparty na historii życia Sydonii von Borek - najsłynniejszej pomorskiej czarownicy, wystawiono wczoraj na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie.
29-10-2013
Warszawa. Niepełnosprawni na scenie
Białołęcki Ośrodek Kultury zaprasza 15 listopada o g. 17 na premierę spektaklu, który jest efektem teatroterapii osób z niepełnosprawnością intelektualną.
18-10-2013
Białystok. Niepełnosprawni przypomną film z lat 20.
Niezwykłe przedsięwzięcie do zobaczenia w sobotę (19.10) na Węglowej. Film między snem a jawą - "Gabinet Doktora Caligari" - wspaniałe dzieło niemieckiego ekspresjonizmu, stało się inspiracją do stworzenia spektaklu, w którym udział biorą niepełnosprawni intelektualnie uczestnicy projektu "Tożsamość Miasta Sztuka Aktywności".
05-10-2013
Zielona Góra. Pierwszy taki spektakl w Lubuskiem
Zdrowi ludzie nie wiedzą, który spektakl, koncert czy film wybrać, a osoby niepełnosprawne czekają, by chociaż jedna z ofert była dla nich dostępna - żalą się zielonogórscy głuchoniemi. Wkrótce będą mogli w pełni obejrzeć spektakle Teatru Lubuskiego. Pomoże im migający tłumacz, który zasiądzie na rogu sceny
26-09-2013
Bydgoszcz. Niepełnosprawni w blasku jupiterów
40 osób z niepełnosprawnością z całego kraju pokazało się wczoraj na scenie Miejskiego Centrum Kultury. - Chcieliśmy pokazać młodym, że jest w nas coś ciekawego, że mamy talenty, że można się z nami bawić, a nawet śmiać do rozpuku - mówią.
24-09-2013
Radom. Premiera w Klubie Osób Niepełnosprawnych
Miejski Ośrodek Kultury "Amfiteatr" organizuje w czwartek uroczystą inaugurację drugiego sezonu Klubu Osób Niepełnosprawnych. Tego samego dnia Teatr "Aktywny" zaprasza zaś na premierę spektaklu "Skrzydełka".
21-09-2013
Częstochowa. Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych "Maskarada"
Osiem zespołów z niepełnosprawnymi aktorami wystąpiło w piątkowe przedpołudnie na scenie Młodzieżowego Domu Kultury. Odbył się tam drugi Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych "Maskarada", zorganizowany przez wolontariuszy Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy "Agape".
20-09-2013
Warszawa. Tydzień Kultury Bez Barier
50 wydarzeń: spektakle, filmy, spotkania, warsztaty i wystawy podczas pierwszego w Warszawie Tygodnia Kultury bez Barier.
18-09-2013
Warszawa. I Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier
Spektakle z audiodeskrypcją, pokazy filmów z przygotowanymi napisami, dyskusje i zwiedzanie wystaw tłumaczone na język migowy to niektóre z wydarzeń przygotowanych w ramach I Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, który oficjalnie rozpoczyna się 27 września.
14-09-2013
Płock. III Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych
III Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych rozpocznie się w sobotę w Płocku. Podczas imprezy, która potrwa tydzień, odbędą się pokazy filmów fabularnych, spektakle teatralne i konferencję o włączaniu osób niewidomych do uczestnictwa w kulturze.
14-09-2013
Poznań. Projekt "5 zmysłów. eMOTION"
W dniach 15 września - 22 listopada odbędzie się największe w Polsce wydarzenie kulturalno-edukacyjne adresowane do osób niepełnosprawnych "5 zmysłów. eMOTION". W tym roku projekt podporządkowany będzie kolejnej dziedzinie sztuki, jaką jest taniec.
29-07-2013
Wrocław. Tereska jedzie na festiwal do Edynburga
Ma masę wdzięku i fenomenalną pamięć. Wystarczy jej rzut oka na kartkę, żeby zapamiętać cały tekst. Na scenie błyszczy - jest prawdziwą gwiazdą. Teresa Trudzik (31 lat), zespół Downa, za rok będzie świętowała jubileusz dziesięciolecia pracy w teatrze. Ale najpierw poleci na festiwal Fringe do Edynburga.
25-06-2013
Warszawa. "40 cztery" Teatru Krzesiwo
We wtorek 25 czerwca o godzinie 19 odbędzie się ostatni w tym sezonie pokaz spektaklu Teatru Krzesiwo "40 cztery".
20-06-2013
Kraków. "Billy Kaleka". O inności w Teatrze Groteska
Spektakl "Billy Kaleka" to najtrudniejsze zadanie, jakiego podjęli aktorzy "Teatru trochę Innego" od początku swojej działalności. Wiele smutków i problemów głównego bohatera jest także ich udziałem. Efekty tej niezwykłej pracy zobaczymy w sobotę w Teatrze Groteska.
12-06-2013
Warszawa. Teatr O. N. gościem Kongresu Kobiet
8 tys. uczestniczek i uczestników zarejestrowało się już na V Kongres Kobiet. Rejestracja zostanie zamknięta w czwartek o godz. 13, a kongres rozpocznie się w piątek o godz. 9.30. Tegoroczne hasło to "Partnerstwo, Solidarność, Różnorodność".
12-06-2013
Warszawa. "Czechow. Opowiadania" w Kamienicy
12 czerwca o g. 19.30 TEATR O.N., czyli Zawodowy Teatr Osób Niepełnosprawnych działający przy Fundacji "Nie tylko" zaprezentuje się w Teatrze Kamienica. Tym razem niezwykła grupa aktorów wystawi humorystyczną i lekką inscenizację pięciu opowiadań Antona Czechowa.
15-05-2013
Dąbrowa Górnicza. Międzynarodowy Festiwal PUMA 2013
Dziś w Dąbrowie Górniczej rozpoczął się po raz XIX Przegląd Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej 2013 czyli PUMA. W tym roku po raz czwarty impreza miała charakter międzynarodowy.
14-05-2013
Białystok. Niepełnosprawni na scenie BTL-u
Niepełnosprawni z kraju i z zagranicy prezentują swoje umiejętności wokalne, teatralne i taneczne podczas 20. jubileuszowego Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej, który w poniedziałek rozpoczął się w Białymstoku
10-05-2013
Częstochowa. Przegląd "Terapia przez sztukę"
Na scenie Klubu Politechnik odbył się w czwartek X Jubileuszowy Przegląd Małych Form Teatralnych "Terapia przez Sztukę". Swoje dokonania artystyczne przedstawiali podopieczni szkół i ośrodków dla osób niepełnosprawnych z Częstochowy oraz Bogumiłka koło Lelowa.
09-05-2013
Olsztyn. Teatr Autystyczny: ruch i emocje
Historia Polski pokazana w tańcu przez ludzi niepełnosprawnych, głównie z autyzmem. Tak w skrócie można zapowiedzieć drugi spektakl Teatru Tańca Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Premiera już w czwartek.
29-04-2013
Poznań. "Gąska" dla niesłyszących w Teatrze Polskim
5 maja o godz. 19.30 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się spektakl "Gąski" Nikołaja Kolady w reż. Kariny Piwowarskiej - z tłumaczeniem na język migowy.
17-04-2013
Warszawa. Spektakl z audiodeskrypcją w Baju
Teatr Baj zaprasza dzieci z dysfunkcją wzroku (niewidome i niedowidzące) na spektakl "Prawdziwe - Nieprawdziwe" 10 maja o godz. 10.
02-03-2013
Lublin. "Mała syrenka" także dla niesłyszących
Takiego spektaklu w Teatrze Andersena jeszcze nie było. Dzięki obecności tłumacza migowego na sali niedzielne przedstawienie "Mała Syrenka" będą mogli obejrzeć bez barier także widzowie niesłyszący. Spektakl w tej postaci już na stałe zagości w repertuarze. Teatr ma także w planach kolejne przekłady swoich bajek.
27-02-2013
Lublin. Mała Syrenka miga u Andersena
Mirella Rogoza-Biel została wykwalifikowanym tłumaczem języka migowego. W niedzielę 3 marca, aktorka wystąpi także w roli lektora migowego spektaklu "Mała Syrenka".
10-01-2013
Warszawa. Instytucje kultury mało dostępne dla niepełnosprawnych
W Polsce brakuje standardu wymagań, które pozwalałyby uznać dany obiekt za dostępny dla osób niepełnosprawnych - to wniosek z dyskusji "Bariery architektoniczne w dostępie do kultury", zorganizowanej w środę w Warszawie przez Fundację MaMa.
02-01-2013
Katowice. Szkolenie z tworzenia audiodeskrypcji do dzieł scenicznych
Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach zaprasza pracowników teatrów oraz innych instytucji zajmujących się działalnością sceniczną do udziału w szkoleniu z tworzenia audiodeskrypcji do dzieł scenicznych.
14-12-2012
Częstochowa. Premiera Teatru Integracyjnego Ala
Teatr Ala funkcjonuje już trzy lata, działają w nim osoby pełnosprawne i niepełnosprawne. Swój najnowszy spektakl "Piaskownica marzeń" pokażą w poniedziałek 17 grudnia
05-12-2012
Białystok. Finałowe pokazy projektu "Eksperyment serca"
"Eksperyment serca" to niezwyczajny projekt z udziałem zwyczajnych ludzi, których połączyła wspólna pasja tworzenia: ludzi wesołych i smutnych, młodych i dojrzałych. W projekcie realizowanym przez Teatr Dramatyczny bierze udział dwadzieścia osób niesłyszących i niedosłyszących.
04-12-2012
Warszawa. Wkrótce kolejne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością
Niedługo warszawskie teatry wystawią pierwsze przedstawienia z audiodeskrypcją przygotowane z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. - Jesteśmy na etapie podpisywania umowy, a organizacja pozarządowa przygotowuje spektakle - podkreśla ratusz.
28-11-2012
Białystok. "Eksperyment serca", czyli niesłyszący w teatrze
Wyobraź sobie, że na głowie masz świder. A teraz wydobądź z siebie taki dźwięk, który mógłby wprawić go w ruch... Od takiego zadania zaczynali na początku niesłyszący uczestnicy projektu "Eksperyment serca" realizowanego w Teatrze Dramatycznym.
26-11-2012
Wrocław. Konferencja o dostępie do dóbr kultury dla niepełnosprawnych
Dostosowanie odbioru programów telewizyjnych, filmów kinowych oraz przedstawień teatralnych i wystaw do potrzeb osób niewidomych było głównym tematem konferencji, która w poniedziałek odbyła się we Wrocławiu.
17-10-2012
Katowice. "Kopciuszek" dla niewidomych w Ateneum
W Teatrze Lalki i Aktora Ateneum, w ramach Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej, 18 października o godz. 9.30 sztuka Marty Guśniowskiej "Kopciuszek" zagrana zostanie po raz pierwszy dla widzów niewidomych i słabo widzących. Będzie to premiera wersji z audiodeskrypcją.
29-08-2012
Częstochowa. Przegląd Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych
Wolontariat Młodzieżowy szykuje na wrzesień trzy duże imprezy pod wspólnym hasłem: "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie". Chyba największym przedsięwzięciem września będzie "Maskarada" - Przegląd Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych.
11-06-2012
Lublin. "Dzięsiąta w Odsłonach" o teatrze i fotografii
Fundacja Nieprzetartego Szlaku oraz Centrum ARTEterapii serdecznie zapraszają na czwarte spotkanie z cyklu AKT.10 - "Dzięsiąta w Odsłonach".
11-06-2012
Łódź. X Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr"
Zespoły teatralne skupiające osoby niepełnosprawne m.in. z Danii, Austrii, Izraela, Arabii Saudyjskiej i Polski zaprezentują się na Międzynarodowym Biennale X Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr", które oficjalnie zainaugurowane zostanie w poniedziałek.
23-05-2012
Gdańsk. Festiwal Akcept bez barier
Teatr Poza Tym - Gdański Archipelag Kultury i Fundacja Akces zapraszają w dniach 24-25 maja na III Festiwal Rozwoju Integracji Społecznej Akcept.
16-04-2012
Lublin. Święto Artystów Nieprzetartego Szlaku
W dniach 20-22.04.2012 roku w Domu Kultury Kolejarza odbędzie się XXII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych - Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku SANS'2012. Spotkania są finałem rocznego Międzynarodowego Cyklu Nieprzetartego Szlaku pt. "Świat Kolorów". Weźmie w nich udział ponad 150 artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi.
13-04-2012
Gdańsk. Teatr jako terapia
Scena Teatralna Alternatora w kolejnej odsłonie zaprezentuje różne formy teatru terapeutycznego. Mały Przegląd Wrażliwych Form Teatralnych to cykl spotkań na scenie z aktorami z niepełnosprawnością intelektualną.
07-04-2012
Białystok. Projekt teatralno-taneczny dla niesłyszących
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczął projekt teatralno-taneczny, w którym biorą udział osoby niesłyszące i niedosłyszące. "Eksperyment serca" ma być dla nich sposobem na przełamanie barier w kontaktach ze światem osób słyszących.
08-12-2011
Warszawa. Grudniowa odsłona projektu "Teatr Poza Ciszą i Ciemnością"
Od 8 grudnia osoby niewidome i niesłyszące będą mogły obejrzeć nowe spektakle w ramach projektów "Poza Ciszą i Ciemnością" oraz "Na przykład teatr - audiodeskrypcja i napisy dla niesłyszących w warszawskich teatrach".
10-10-2011
Łódź. Przegląd Teatrów Muzycznych Osób Niepełnosprawnych
W dniach 11-13 października 2011 roku odbędzie się IV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Muzycznych Osób Niepełnosprawnych.
28-09-2011
Spektakl w teatrze. W absolutnych ciemnościach
Dramat "Ślepcy" wystawiony przez niewidomych w całkowitej ciemności zakończył pierwszy Festiwal Kultury i Sztuki dla Niewidomych w Płocku. - Spektakl to mocne uderzenie na koniec festiwalu i przekroczenie pewnych granic - mówi Renata Nych, szefowa Stowarzyszenia De Facto. - A przy okazji piękna przygoda dla wszystkich uczestników.
09-09-2011
Płock. Wkrótce I Festiwal Kultury i Sztuki dla Niewidomych
"Ślepcy" Maurice'a Maeterlincka są jedną z kilku propozycji zbliżającego się Festiwalu Kultury i Sztuki dla Niewidomych w Płocku. Przedsięwzięcie jest bardzo ciekawą propozycją także dla widzących.
02-09-2011
Płock. Pierwszy festiwal dla osób niewidomych
Pierwszy w kraju i w Europie festiwal kultury i sztuki dla osób niewidomych. Festiwal potrwa od 14 do 27 września. W programie m.in. pokazy filmów i spektakli z audiodeskrypcją, koncerty, warsztaty.
29-06-2011
Częstochowa. Teatr nosi widzów na rękach
Nie ma innego wyjścia: brakuje mu windy, którą niepełnosprawni mogliby dostać się z parteru na widownię dużej sceny, czyli na poziom drugiego piętra. Ale i ten chałupniczy sposób czasem nie wystarczy.
30-05-2011
Lublin. Teatr Stary w języku obcym
Ratusz ogłosił 27 maja kolejny przetarg na wyposażenie Teatru Starego w Lublinie. Chodzi o dostawę tzw. systemu tłumaczeń symultanicznych. Dzięki temu obcokrajowcy, którzy zasiądą na widowni, będą mogli zrozumieć przemawiających ze sceny.
06-05-2011
Warszawa. Festiwal Zaczarowanej Piosenki w Łazienkach Królewskich
Aktorzy Marian Opania, Wiktor Zborowski i Olga Bończyk znaleźli się wśród członków jury półfinału 7. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Na scenie w Łazienkach Królewskich pojawi się 33 wokalistów.
28-04-2011
Warszawa. Niepełnosprawni i ich teatr
Dziś o g. 19 w Alchemii w cyklu "Pełnosprawni" obejrzymy dokument Iwony Siekierzyńskiej z 2005 r, "Obcy".
08-03-2011
Warszawa. Spektakle dla niewidomych
Audiodeskrypcje dla niewidomych i ekrany z tekstem dla niesłyszących - do ich potrzeb ratusz przystosuje wszystkie teatry - pisze Wojciech Karpieszuk w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
21-01-2011
Lublin. Teatr pełen barier
Na widowni jest kilka miejsc dla niepełnosprawnych, ale najpierw muszą oni pokonać strome schody. Do toalety jeżdżący ma wózku raczej się nie dostaną. Teatr Osterwy nie jest dobrze przygotowany na przyjęcie niepełnosprawnych, ale jego kierownictwo obiecuje, że postara się poprawić sytuację.
24-12-2010
Pirandello czyli teatroterapia
Jej grupa teatroterapeutyczna liczy 25 osób. Starych, których nazywa liderami i opoką jest ze dwanaścioro, pozostali przychodzą i odchodzą. To ludzie upośledzeni w stopniu znacznym oraz na granicy upośledzenia, bo na przykład dwoje ukończyło liceum. Wielu ma bardzo skomplikowane życiorysy - o lubelskich Warsztatach Terapii Zajęciowej Marii Pietruszy-Budzyńskiej pisze
10-04-2010
Białystok. Pierwszy spektakl z audiodeskrypcją
Na widowni zasiadły dzieci i dorośli. Każdy w specjalnych słuchawkach. Na scenie - świat teatru odkrywały maluszki - dzieci 4-7- letnie. W Spodkach odbył się pierwszy w Polsce amatorski spektakl z audiodeskrypcją.
02-12-2009
Białystok. "Planeta Nex" Teatru Niepełnosprawnych
"Planetę Nex", czyli musicalową odyseję kosmiczną w dwóch aktach zaprezentowali wczoraj aktorzy z Ogólnopolskiego Teatru Niepełnosprawnych w Białostockim Teatrze Lalek. Na deskach teatru wystąpiło 53 artystów.
28-11-2009
Poznań. "Proces" Teatru Osób Niepełnosprawnych
33 aktorów oskarżonych o upośledzenie umysłowe będzie walczyć na scenie o uniewinnienie. "Proces" na motywach Kafki, z muzyką na żywo, w poniedziałek w Teatrze Nowym.
26-11-2009
Lublin. Spektakle aktorów niepełnosprawnych
Kiedy zobaczyłam ich na scenie, poczułam siłę teatralnego przekazu, mądrość tego zespołu - mówi o berlińskim Teatrze Ramba Zamba Maria Pietrusza-Budzyńska, szefowa Teatroterapii Lubelskiej. W sobotę niemieccy artyści wystawią w Lublinie spektakl "Pamięci Umarłej klasy Tadeusza Kantora". Ramba Zamba to profesjonalny zespół, w którym występują aktorzy upośledzeni.
19-11-2009
Lublin. Teatr im. Osterwy testuje platformę dla niepełnosprawnych
Podjazdów dla osób na wózkach jest ciągle za mało. Specjalną platformę testuje Teatr im. Osterwy.
30-04-2009
Częstochowa. Przegląd Małych Form Teatralnych "Terapia przez sztukę"
Klub Politechnik wyglądał wczoraj, jakby występowała w nim jakaś gwiazda. Wszystkie parkingi wokół obstawione były samochodami. Tak wielkie zainteresowanie budzi co roku Przegląd Małych Form Teatralnych "Terapia przez sztukę".
23-03-2009
Łódź. Niepełnosprawni na scenie
W teatralnym projekcie, którego pomysłodawcą była Fundacja "Jaś i Małgosia" wystąpiła 30-osobowa grupa wybrana spośród stu niepełnosprawnych, którzy brali udział w warsztatach. To podopieczni Stowarzyszenia Pokój, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Łódź-Bałuty i Fundacji "Jaś i Małgosia".
28-01-2009
Wejść do Krainy Czarów
Spektakl jest dowodem na to, że aktorzy z zespołem Downa i autyzmem, prowadzeni przez reżysera świadomego ich predyspozycji artystycznych, a jednocześnie świetnie obytego z materią teatralną, tworzą po prostu spektakl, którego nie trzeba klasyfikować pod kątem zdrowia osób w nim występujących - o "Alicji" w reż. Justyny Sobczyk z Teatru 21 pokazywanej gościnnie w Teatrze Dramatycznym w Warszawie pisze Alicja Rubczak z Nowej Siły Krytycznej.
30-12-2008
Kontakt, czyli sekret...
Sześć osób niepełnosprawnych intelektualnie ze Szczecina wystąpiło w międzynarodowym spektaklu teatralnym pt. "Kontakt, czyli sekret Lei". Premiera odbyła się w listopadzie we Francji. W styczniu i lutym przyszłego roku oklaskiwać ich będzie publiczność w Niemczech. A w kwietniu artyści wystąpią na deskach teatrów w Warszawie i Szczecinie - czytamy w Kurierze Szczecińskim.
08-12-2008
Tarnów. Prezenty dla niepełnosprawnych dzieci u Solskiego
Blisko 70 niepełnosprawnych dzieci i młodzieży zostało obdarowanych prezentami od św. Mikołaja. Spotkanie odbyło się 7 grudnia w tarnowskim teatrze im. Ludwika Solskiego. Prezenty przygotowało Stowarzyszenie ,,Ich Lepsze Jutro", opiekujące się dziećmi i młodzieżą upośledzoną umysłowo.
08-12-2008
Warszawa. Urodziny Teatru Klamra
Teatr Klamra tworzą od 10 lat osoby z upośledzeniem umysłowym. W swej pełnej wyrazu grze aktorskiej przekazują to, czego nie są w stanie wyrazić słowami.
07-10-2008
Warszawa. W Capitolu migają
Dzisiaj ma miejsce rzecz niezwykła. W teatrze Capitol ruszają spektakle, tłumaczone na język migowy. Wreszcie na widowni mogą spotkać się dwa światy, ciszy i dźwięku. O tym wydarzeniu rozmawiamy z Michałem Łachem, niesłyszącym aktorem, który gra w spektaklu "Dzieci mniejszego Boga" [na zdjęciu] w Fortecy [Towarzystwo Teatrum].
03-10-2008
Warszawa. Komedie z językiem migowym w tle w Capitolu
Scena Anny Gornostaj inauguruje "Festiwal premier komediowych w Capitolu z językiem migowym w tle". To cykliczne wydarzenie daje okazję obcowania z teatrem osobom niesłyszącym.
30-05-2008
Łódź. Międzynarodowe Biennale Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr"
W poniedziałek rozpoczynają się w Łodzi spotkania twórców teatru osób niepełnosprawnych.
09-05-2008
Tczew. VI Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych
Już po raz szósty w Tczewie organizowany jest Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych prezentujący różnorodność form scenicznych realizowanych przez zespoły teatralne. Najciekawsze jednak jest to, że są one tworzone przez i dla osób niepełnosprawnych. "Polska Dziennik Bałtycki" objęła nad tym ważnym przedsięwzięciem patronat.
30-04-2008
Szczecin. Aktorzy słyszący drgania podłogi
W Pleciudze odbył się w poniedziałek siódmy Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu. Wszyscy wykonawcy są głusi lub słabosłyszący. A jednak pokazali prawdziwy teatr.
22-01-2008
Ełk-Toruń-Kraków. Zgiełk pojedzie na finał Albertiany 2008
Osiem zespołów teatralnych i czworo solistów wzięło udział w eliminacjach do Albertiany 2008, festiwalu twórczości osób niepełnosprawnych. Artyści amatorzy rywalizowali w poniedziałek na deskach Baja Pomorskiego. Wygrała grupa Zgiełk z Ełku, która pokazała inscenizację "Pana Tadeusza" Mickiewicza.
17-01-2008
Lublin. Wzruszający film o teatrze niepełnosprawnych
Wzruszający dokument o niepełnosprawnych, którzy chcą mieć swoje miejsce w normalnym świecie. Dziś (17 stycznia) premiera "Świata według błazna" Grzegorza Linkowskiego [na zdjęciu].
19-11-2007
Lublin. Niepełnosprawni bez kultury
Bez kina, teatru czy filharmonii muszą wytrzymać osoby jeżdżące na wózkach. Problemem są schody i progi, nie do pokonania dla niepełnosprawnego.
16-11-2007
Koszty życia w teatrze tańca
Gdy byłem młodszy wierzyłem, że jestem nieśmiertelny, a moje zdjęcie rentgenowskie tylko mnie w tym utwierdzało. Mój partner umarł na AIDS tydzień temu. Ukrywał przede mną chorobę. Chroń siebie; ciało nigdy nie kłamie. To nie zdanie ze społecznej kampanii uwrażliwiającej na AIDS ani tekst z "Aniołów w Ameryce" T. Kushnera. To fragment spektaklu "The Cost of Living" DV8 Physcial Theatre. O angielskiej grupie tańca pisze Anna Obolewicz w portalu kulturalnym G-Punkt.
12-11-2007
Damnica. Niepełnosprawne dzieci napiszą musical
Kilkunastu podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Damnicy weźmie udział w produkcji musicalu na podstawie książki niemieckiego pisarza Ericha Kästnera. Muzykę napisze niemiecki artysta Sven Olsson, który będzie też reżyserem całego przedstawienia.
10-11-2007
Białystok.Teatr dla niewidomych dzieci
Niewidome dzieci "zobaczą" przygody pana Snauta oczami innych. Rewolucyjny spektakl - jako pierwszy w Polsce - zostanie zorganizowany w czwartek w Białostockim Teatrze Lalek. Sprawca przedsięwzięcia - Tomasz Strzymiński, niewidomy 26-latek
10-11-2007
Kraków. Festiwal Sztuki Osób Chorujących Psychicznie
W budynku Teatru Szpitala Babińskiego 8 i 9 listopada zorganizowano Festiwal Sztuki Osób Chorujących Psychicznie.
07-11-2007
III Festiwal Arteterapii w Bańskiej Bystrzycy
Tegoroczna edycja jednego z największych w Europie festiwali arteterapii odbyła się pod hasłem "z marginesu do środka". Impreza podobnie jak poprzednie była przeglądem najnowszych metod, projektów i spektakli związanych z terapią przez sztukę - pisze Jacek Podskarbi ze Stowarzyszenia Skrzydła.
03-11-2007
Lublin. Przegląd twórczości Domów Pomocy Społecznej
Podczas Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczestników Zespołu Dziennych Domów Pomocy Społecznej w Lublinie babcie i dziadkowie udowodnili, że mogą przygotować cudowne przedstawienia kukiełkowe dla dzieci, a w końcu, że pokolenie młodych i starszych wspólnie może coś stworzyć.
29-10-2007
Warszawa. Seminarium o pracy teatralnej osób niepełnosprawnych intelektualnie
O pracy teatralnej osób niepełnosprawnych intelektualnie dyskutowano podczas seminarium "Tworzenie dla życia " 28 października w Warszawie. Profesjonalni twórcy i amatorzy spotkali się po raz piąty na wspólnych warsztatach. Niecodzienne Spotkania Codziennych Twórców organizowane są przez Stowarzyszenie "Chata z pomysłami ".
24-10-2007
Warszawa. Seminarium o pracy teatralnej osób upośledzonych
"Tworzenie dla życia " - seminarium na zakończenie V Niecodziennych Spotkań Codziennych Twórców - odbędzie się 28 października w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Seminarium poświęcone będzie pracy teatralnej osób niepełnosprawnych intelektualnie. Organizuje je stowarzyszenie "Chata z pomysłami".
19-10-2007
Miszewo Murowane. Sukces Teatru Pół słowem, pół gestem
Zespół artystyczny "Pół słowem, pół gestem", jako jedna z trzech polskich grup teatralnych zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych pn. "Słoneczny Promień", który odbędzie się w dniach 22-26 października w Kijowie. Wraz z pozostałymi siedemnastoma innymi zespołami artystycznymi będzie reprezentował państwa Europy Środkowo-Wschodniej.
14-07-2007
Teatr pomaga żyć
- Wierzyłem, że teatr może być dla nich świetnym rodzajem terapii, szansą na zmianę. Akceptacja i oklaski dla ludzi dotkniętych skazą przegranej, którzy w życiu przeszli przez piekło, są niesamowicie wzmacniającym przeżyciem - mówi Kamil Hajdukiewicz, reżyser i współtwórca Grupy Wizyjnej Dżak Nikolson działającej w ośrodku dla bezdomnych.
05-01-2007
Madryt. Występy niesłyszących tancerzy
Trupa Niepełnosprawnych Chińskich Artystów Ludowych wystawia w Madrycie "Mój Sen". Zobacz jedno z najpiękniejszych przedstawień na tej planecie. Jest zadziwiające - choćby dlatego, że tancerze są... głusi.
28-12-2006
Łódź. Aneta w operze
37-!etnia Aneta Maślakiewicz z Jeżowa przez całe życie marzyła o wizycie w łódzkiej operze. Marzenie to było trudne do zrealizowania, bo kobieta od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe.
28-12-2006
Paryż. Powstaje migający teatr
W Paryżu powstaje niewielki teatr o nazwie IVT, w którym niektórzy aktorzy będą posługiwać się językiem migowym.
27-11-2006
Bóg odbity w lustrze
Aktor może być głuchy i niewyraźnie mówić. To wcale nie przeszkadza w tworzeniu postaci. I nie są to postaci ułomne, przeciwnie - pełne, głębokie, aż nazbyt prawdziwe - o spektaklu "Dzieci mniejszego Boga" warszawskiego Towarzystwa Teatrum pisze Marek Ławrynowicz w Rzeczpospolitej.
13-11-2006
Teatr z funkcją społeczną
Towarzystwo Teatrum - nowy warszawski zespół offowy - przygotował premierę "Dzieci mniejszego Boga" z udziałem osób niesłyszących. Spektakl można zobaczyć dziś w "Fortecy" przy ul. Zakroczymskiej 12.
08-11-2006
(Nie)możliwe połączenie
Słyszący i niesłyszący zostali potraktowani bez taryfy ulgowej - o "Dzieciach mniejszego Boga" Marka Medoffa w reżyserii Marii Ciunelis specjalnie dla e-teatru pisze Katarzyna Zielińska.
06-11-2006
Warszawa. Premiera "Dzieci mniejszego Boga"
Mark Medoff napisał "Dzieci mniejszego Boga" z myślą o głuchoniemej odtwórczyni głównej roli. Jednak do tej pory w teatrze w postać Sary wcielały się tylko zawodowe aktorki. Jedną z nich była Maria Ciunelis na deskach Ateneum. Dzisiaj artystka powraca z tym samym dramatem, ale w roli reżysera.
21-10-2006
Lublin. "Isadora" Teatroterapii w repertuarze Osterwy
Zespół Warsztatów Terapii Zajęciowej Teatroterapia od lat działa pod skrzydłami Teatru im. Osterwy w Lublinie, ale po raz pierwszy jego spektakl znalazł się w repertuarze sceny. Zobaczymy go w poniedziałek, 23 października o godz. 19.
26-09-2006
Lublin. Artyści niepełnosprawni o Isadorze Duncan
Niepełnosprawni artyści z Warsztatów Terapii Zajęciowej przygotowali spektakl "Isadora. Opowieść o kobiecie" [na zdjęciu]. Niecodzienna premiera odbyła się 25 września w Teatrze im. Osterwy. Scenariusz tego zadziwiającego spektaklu oparty został na autentycznych faktach z życia wielkiej tancerki amerykańskiej Isadory Duncan.
19-09-2006
Lublin. Teatroterapia na zdjęciach
Teatroterapia to wyjątkowy projekt warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przez Marię Pietruszę-Budzyńską przy Teatrze im. Juliusza Osterwy. Uczestników warsztatów, którzy zagrali na zawodowej scenie w "Hamlecie", pokazuje wystawa fotografii Iwony Burdzanowskiej, otwierana dziś o godz. 12 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy Bernardyńskiej 14a.
13-06-2006
Będzin. Migają zza kurtyny
Osoby głuchonieme nie mają problemów z nawiązaniem kontaktu w będzińskim Teatrze im. Dormana.
02-05-2006
Gisela Höhne, aktorka teatralna
Dzisiaj Ramba Zamba to dwie niezależne grupy teatralne, które prowadzą Gisela i jej mąż. Z teatrem współpracuje także drugi syn Giseli Jacob, który robi projekcje wideo. Przez zespół przewinęło się dotąd prawie trzysta osób, z którymi wystawili 17 premier. Dzisiaj nie muszą już szukać aktorów - jest ich więcej, niż mogliby przyjąć - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Wysokich Obcasach.
10-04-2006
Lublin. Książka o uczestnikach Teatroterapii
Książka "Być albo nie być - Teatroterapia" opowiada o przedsięwzięciu pionierskim: udziale ludzi upośledzonych umysłowo w spektaklu Teatru im. Osterwy.
01-12-2005
Gniezno. Słuchawki u Fredry
Teatr w Gnieźnie [na zdjęciu] wreszcie dostępny dla osób niedosłyszących. Niepełnosprawni usłyszą aktorów dzięki systemowi bezprzewodowych słuchawek, które będzie można za darmo wypożyczyć przed spektaklem. Urządzenia wzmacniające dźwięk kosztowały prawie pół miliona złotych.
30-11-2005
Musical ze słuchawek
Teatr Muzyczny w Gdyni to pierwsza muzyczna scena w Polsce, która przełamała stereotyp niedostępności dla niedosłyszących. Ale systemem ze słuchawkami mogą się już pochwalić i inne teatry, filharmonie i opery w całej Polsce. W sumie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wydał na ten cel ponad 4,2 mln zł - pisze Angelika Swoboda w Metrze.
08-02-2005
Gdynia. Muzyczny osobom niedosłyszącym
Teatr Muzyczny w Gdyni to pierwszy teatr w Polsce, w którym, dzięki kupionej za milion złotych specjalnej aparaturze, musicale będą mogły odbierać osoby niedosłyszące.
31-01-2005
Gdynia. Muzyczny wzmacnia i ostrzega
Milion złotych zapłacił Teatr Muzyczny za specjalną aparaturę, pozwalającą usłyszeć muzykę... niedosłyszącym i za system wczesnego ostrzegania.
09-11-2004
Gdynia. Muzyczny bez barier
Teatr Muzyczny w Gdyni będzie pierwszym w Polsce, w którym za pomocą specjalnej aparatury musicale będą mogli oglądać inwalidzi słuchu.
26-03-2004
Dziesięć lat olsztyńskiego teatru Eurytmia
Przed 10 laty na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie zadebiutował Dziecięcy Teatr Ruchu Eurytmia Mali artyści, wśród których była grupa dzieci niesłyszących, zaprezentowali spektakl "Tęczowy most". Scenariusz i choreografię przygotowała Maria Burniewicz, która też przedstawienie muzycznie opracowała i wyreżyserowała.