Teatr polonijny

28-12-2006
27-03-2020
Litwa. Lilia Kiejzik laureatką polonijnego Oscara w dziedzinie teatru
28 marca miała się odbyć w Wiedniu uroczystość wręczenia Złotych Sów Polonii. Z wiadomych względów uroczystość nie odbędzie się, ale informacji o laureatach, wśród których jest Lilia Kiejzik, kierownik artystyczny Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie, nie można nie podać.
13-03-2020
Litwa. Polski Teatr Studio odwołuje Idy Teatralne 2020
Zgodnie z zaleceniem Rządu RL oraz Samorządu miasta Wilna, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo widzów informujemy, że odwołujemy Idy Teatralne 2020 - informuje wileńska scena.
10-01-2020
Toruń. Aktorzy z Wilna czytają "Pana Tadeusza"
Kto lepiej rozumie słowa "Litwo, ojczyzno moja!" niż Polacy z Wileńszczyzny... Jak Mickiewiczowska fraza brzmi w ich interpretacji? Od południa do późnego wieczora trwa dzisiaj w Toruniu wielkie czytanie "Pana Tadeusza". Narodową epopeję interpretują aktorzy Polskiego Teatru z Wilna.
20-11-2019
Nie tylko ku pokrzepieniu serc
9 spektakli z dwóch kontynentów i 8 krajów (Litwa, Polska, Wielkiej Brytania, Czechy, Austria, Australia, Ukraina, Rosja), wydarzenia towarzyszące (Noc Poezji oraz Noc Jazzu i Bluesa, wystawa, spacery po teatralnym Wilnie) oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży złożyły się na program IX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej" pod hasłem "Tylko prawdziwe przeżycia". Całość bardzo dobrze zorganizowana i przeprowadzona, różnorodna i, co najcenniejsze, zaskakująca - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
07-11-2019
Ludzie są stęsknieni uczuć...
Rozmowa z Mikołajem Warfołomiejewem, zasłużonym dla kultury polskiej, dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego im. J. I. Kraszewskiego w Żytomierzu, podczas tegorocznych Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej. W Centrum Kultury w Rudziszkach widzowie mogli obejrzeć spektakl tego teatru pt. "Opętana".
06-11-2019
"Krew Karamazowska": Bóg jest czy go nie ma?
Odpowiedzi na to pytanie wspólnie z widzami szukali aktorzy teatru Wolandejskiego z Warszawy, którzy w Wileńskim Teatrze Kameralnym, w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wilnie, przedstawili spektakl "Krew Karamazowska", adaptowany i wyreżyserowany przez Piotra Klingera, na podstawie książki "Bracia Karamazow" wybitnego, rosyjskiego pisarza, Fiodora Dostojewskiego - pisze Witold Janczys w portalu kurierwilenski.lt.
06-11-2019
Spętani miłością, czyli "Opętana" w Wilnie
Teatr Polski w Żytomierzu przygotował intrygującą, mimo niewielkich rozmiarów, propozycję sceniczną wg tekstu Łesi Ukrainki. W większości młoda widownia wypełniająca Centrum Kultury w Rudziszkach dobrze odebrała spektakl, choć temat wydaje się być wstępem do dysertacji o bezkompromisowej miłości - o spektaklu "Opętana" ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wilnie pisze Katarzyna Wysocka w portalu kurierwilenski.lt.
04-11-2019
Grzegorz Miller: Chciałbym dawać radość widzowi
- Spektakl budzi różne emocje: od strachu poprzez łzy, kończąc na śmiechu. Te emocje wywołują efekty specjalne, dźwiękowe czy gra świateł. To wszystko wpływa na odbiór - z Grzegorzem Millerem, aktorem, wokalistą, uczestnikiem IX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej" rozmawia Anna Pieszko w Kurierze Wileńskim.
30-10-2019
"Dziewczynki" - sztuka więcej niż o kobietach
Premiera spektaklu "Dziewczynki" wg Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Lili Kiejzik dała dobry początek minionemu Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej" - pisze Brygita Łapszewicz w Kurierze Wileńskim.
30-10-2019
"Po bożemu" i z fantazją, czyli australijskie "Damy i Huzary" w Wilnie
W ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej", w dniu 26 października na scenie Domu Kultury Polskiej w Wilnie, został wystawiony spektakl "Damy i Huzary" Aleksandra Fredry w wykonaniu Teatru Dramatycznego "Fantazja" z Sydney w reżyserii Joanny Borkowskiej-Surucic - pisze Anna Pawiłowicz-Janczys w Kurierze Wileńskim.
30-10-2019
Udany debiut wędryńskiego zespołu teatralnego
W Teatrze na Pohulance, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej", widzowie mieli okazję zapoznania się z Teatrem im. Jerzego Cienciały MK PZKO Wędrynia. Amatorzy z Czech przyjechali na Litwę z dwoma spektaklami jednoaktowymi - "Świeczka zgasła" i "Nikt mnie nie zna" Aleksandra Fredry, w reżyserii Janusza Ondraszka. Miniony piątek był więc poświęcony klasycznej, pozytywnej, prostej i pouczającej komedii - pisze Brygita Łapszewicz w Kurierze Wileńskim.
30-10-2019
Wilno zasługuje na polski teatr
IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wileńskie spotkania sceny polskiej" przeszedł do historii. Wydarzenie kulturalne, zorganizowane przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie pod kierownictwem reżyser i dyrektor festiwalu Lilii Kiejzik, odbyło się w Wilnie w dniach 24-28 października pod hasłem "Tylko prawdziwe przeżycia" - relacjonuje Anna Pieszko w portalu kurierwilenski.lt.
28-10-2019
Teatralne spotkania Polaków
W Wilnie rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej". - Już po raz dziewiąty festiwal łączy współczesną kulturę teatralną z wileńską tradycją polskiego Teatru na Pohulance oraz z tradycją wileńskiego teatru miejskiego - powiedział w czasie uroczystego otwarcia festiwalu minister kultury Litwy Mindaugas Kvietkauskas. Relacja Ilony Lewandowskiej w Gazecie Polskiej Codziennie.
26-10-2019
Reżyserka z Syberii: Poprzez teatr zachowujemy język polski
Na Wileńszczyźnie wystartował IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej", organizatorem którego jest Polskie Studio Teatralne w Wilnie pod kierownictwem Lilii Kiejzik. Przedstawienia są grane nie tylko w Wilnie. Wczoraj Studio Teatralne "Ferdydurke" z Tomska wystawiło spektakl "Portret" Sławomira Mrożka. Rozmowa z reżyserką Studia Teatralnego "Ferdydurke", Liubow Siomczyną.
25-10-2019
Litwa. Dyrektor biura polonijnego Senatu RP o festiwalu polskich teatrów w Wilnie
Trwający od czwartku festiwal Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, z udziałem polskich zespołów z całego świata, zasługuje na wsparcie finansowe - powiedział w piątek dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu RP Grzegorz Seroczyński.
25-10-2019
Litwa. Rozpoczęły się Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej
W 9. edycji festiwalu Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, który rozpoczął się w czwartek w Wilnie, uczestniczy osiem polskich zespołów teatralnych z Litwy, Polski, Ukrainy, Austrii, Australii, Czech, Rosji i Wielkiej Brytanii.
25-10-2019
Toruń. Zapolska z Wilna w Muzycznym
Polski Teatr z Wilna zaprezentuje w Toruniu spektakl "Ich czworo" w reżyserii Jana Buchwalda. Sztukę zobaczymy w niedzielę o godz. 16 w Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej 8.
22-10-2019
Toruń. "Ich czworo" z Wilna w Teatrze Muzycznym
Teatr Muzyczny zaprasza 27 października o godz. 16 na "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej, gościnny spektakl Polskiego Teatru w Wilnie.
14-10-2019
Litwa. IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej"
Uroczyste otwarcie festiwalu 24 października w Teatrze na Pohulance (Rosyjskim Teatrze Dramatycznym) premierą spektaklu "Dziewczynki" wg Ireneusza Iredyńskiego w wykonaniu Polskiego Teatru "Studio" w Wilnie. W dniach 24-28 października Wilno, Rudomino i Rudziszki staną się miejscem prawdziwych przeżyć teatralnych.
27-06-2019
Warszawa. Festiwal #niemawyjscia #polacyrobiateatr w Teatrze Druga Strefa
- Chcę nawiązać tym festiwalem do XIX-wiecznej historii teatru; w wakacje do stolicy zjeżdżały teatry z trzech zaborów, by prezentować swoje przedstawienia - powiedział PAP dyrektor Teatru Druga Strefa Sylwester Biraga. 1. edycja Festiwalu #niemawyjscia #polacyrobiateatr rozpocznie się 3 lipca.
26-06-2019
Warszawa. #polacyrobiateatr w Teatrze Druga Strefa
W dniach 3 - 6 lipca odbędzie się w Teatrze Druga Strefa festiwal #niemawyjscia #polacyrobiateatr podczas, którego zaprezentowane będą mieszkańcom Warszawy spektakle teatralne tworzone przez artystów, którzy z różnych przyczyn wyemigrowali z Polski, artystów którzy mieszkając poza granicami Polski robią teatr. W tegorocznej edycji festiwalu uczestniczą teatry z Bochum, Paryża oraz Turynu.
11-02-2019
Polonijny teatr w Oberhausen
Salwy śmiechu przeplatane z refleksją nad zagadnieniem natury społeczności wiejskiej, charakteryzują reakcję publiczności podczas spektakli komedii obyczajowej "Zachciało sie wom Kalwaryi" Ryszarda Latki. Sztuka w reżyserii Anny Dembek-Łada, wystawiona została przez aktorów amatorów w Teatrze "Gdańska" w Oberhausen. Każdorazowo nagradzana jest przez widzów owacją na stojąco - pisze Claudia Daniel.
27-12-2018
Londyn. Irena Delmar-Czarnecka doktorem honoris causa
Irena Delmar-Czarnecka - aktorka, śpiewaczka, wieloletnia prezes ZASP za Granicą, organizatorka imprez artystycznych, zasłużona w pracy społecznej, odznaczona wieloma medalami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz emigracji niepodległościowej i środowiska polonijnego w Wielkiej Brytanii - otrzymała tytuł doktora honoris causa Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie.
29-03-2018
Grzegorz Stachurski - wspomnienie. Została tylko cisza, szare niebo i... Mały Biały Domek
Był to człowiek pogodny i serdeczny, wielostronnie utalentowany i pracowity. Na londyńskiej scenie debiutował świetnie zagraną rolą Starego Marynarza w "Żeglarzu" Jerzego Szaniawskiego, w Teatrze Polskim ZASP, w 1985 roku - Grzegorza Stachurskiego wspomina Irena Delmar-Czarnecka.
28-03-2018
Pożegnanie Grzegorza Stachurskiego
W dniu 12 lutego br. w kościele Św. Andrzeja Boboli oraz w krematorium na Mortlake pożegnali Grzegorza Stachurskiego syn, synowa, wnuk, przyjaciele, koledzy i znajomi. Prochy zostały przesłane do grobu rodzinnego we Włocławku. Było to pożegnanie, niezwykle serdeczne, pełne godności, ciepła, wrażliwości - z Londynu pisze Ewa Stepan.
28-03-2018
To wszystko dla następnych pokoleń...
Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę... - powiedział kiedyś Józef Piłsudski. Z okazji 100-lecia odzyskania wolności Polskie Studio Teatralne w Wilnie pokłoniło się twórcy Polski Niepodległej, wystawiając sztukę "Marszałek: Żołnierz z Ducha". Prapremiera spektaklu odbyła się na kilka dni przed imieninami Ziuka, 16 marca, i zgromadziła liczne grono odbiorców - pisze Teresa Worobiej.
08-06-2015
Zszywanie Europy - Teatr Studio w Berlinie
"Anioły i świnie w Berlinie" to najnowsza (styczeń 2015) premiera polsko-niemieckiej sceny przy ulicy Salzufer 13/14, mieszczącej się w Charlottenburgu, zamożnej dzielnicy dawnego Berlina Zachodniego - pisze Elżbieta Baniewicz w Twórczości.
31-03-2015
Irlandia. Premiera Teatru Polskiego Irlandia
Teatr Polski Irlandia (TPI) powraca do Dublina z nowym spektaklem "The Passengers" opartym na sztuce Anny Wolf i Rory'ego O'Sullivana, napisanej wspólnie z różnych części świata tj. z Irlandii, Hiszpanii, Polski, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA.
27-03-2014
Rozmowy na Dzień Teatru
O osobistym doświadczeniu teatru, a także o jego roli i pozycji w Polsce i Wielkiej Brytanii rozmawiają goście polskiego portalu Polarity International: Andrzej Seweryn, Helena Kaut-Howson, Iwona Katarzyna Pawlak i Justyna Sieńczyłło.
18-09-2013
Narodowy na uchodźctwie
Nie wszyscy Polacy zdążyli zjeść zupę, gdy ogłoszono, że "Rewolucja.." się zaczyna. Mała grupka, oderwana od wliczonego w cenę biletu lunchu powędrowała za ściankę w położonym nad barem Lanigan's Theatre Upstaris (teatr na pięterku), by na godzinę przenieść się w koszmar polskiej transformacji - pisze Joanna Derkaczew w felietonie dla e-teatru.
30-07-2013
Dublin. Projekcja filmu dokumentalnego o Ewie Hołuszko
Teatr Polski Irlandia zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego o Ewie Hołuszko "Ciągle wierzę".
23-04-2013
Warszawa. Przyjedzie " Kartoteka" ze Lwowa
27 i 28 kwietnia na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbędzie się pokaz spektakli "Kartoteka" Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.
08-12-2012
Białystok. Grand Prix 21. "Kresów" dla Polaka z Litwy
Artur Kudriawcew z Wilna na Litwie zdobył Grand Prix kończącego się w sobotę w Białymstoku 21. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy". Finałowe zmagania zakończył koncert galowy w Białostockim Teatrze Lalek.
29-11-2012
Białystok. Wkrótce finały 21. Konkursu Recytatorskiego "Kresy"
29 najlepszych recytatorów wyłonionych spośród uczestników eliminacji w 13 państwach spotka się w dniach 3-8 grudnia w Białymstoku na finałach 21. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy".
07-01-2012
Irlandia. "Zapach czekolady" dla WOŚP
Zespół Teatru Polskiego Irlandia zagra 7 stycznia "Zapach czekolady" Radosława Paczochy. Dochód ze spektaklu zasili dubliński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
16-05-2011
Warszawa. Poranek familijny w Domu Kultury Śródmieście
22 maja o godzinie 11.00 Teatr Fantazja zaprezentuje spektakl "Pchła Szachrajka" w Domu Kultury Śródmieście, Scena na Smolnej 9.
10-08-2010
Nowa Róża. Polsko-holenderskie warsztaty artystyczne
27-02-2010
Berlin. Sześć lat polsko-niemieckiej sceny Teatr Studio am Salzufer
"Teatr Studio am Salzufer", polsko-niemiecka scena w Berlinie, obchodzi w niedzielę 28. lutego szóstą rocznicę inauguracji działalności.
25-02-2010
Londyn. Książę Karol spotkał się z polskimi emigrantami
Karol Książę Walii i Camila Księżna Kornwalii odwiedzili Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w zachodnim Londynie. Wizyta książęcej pary była jednym z cyklicznych spotkań z przedstawicielami mniejszości społecznych Wielkiej Brytanii. Książę i Księżna obejrzeli również przedstawienie polskiego teatru "Syrena", który działa Wielkiej Brytanii od 1959 roku.
18-12-2009
Warszawa. "Jasełka" lwowskie w DK Zacisze
20 grudnia, niedziela o godz. 16.30 w DK Zacisze inscenizacja bożonarodzeniowego widowiska w wykonaniu dziecięcego zespołu teatralnego Szkoły Polskiej w Rozdole (ok. 50 km od Lwowa) i zespołu śpiewaczego Towarzystwa Pomocy Polakom "Wielkie serce". Wstęp wolny. Mile widzialne wcześniejsze zapisy.
09-12-2009
Białystok. Finały XVIII konkursu recytatorskiego "Kresy"
27 recytatorów z 12 krajów bierze udział w tegorocznych finałach 18. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które we wtorek rozpoczęły się w Białymstoku.
23-10-2009
Warszawa. Polski Teatr Ludowy ze Lwowa w BOK-u
Bielański Ośrodek Kultury zaprasza 25 października w ramach IX Dni Kresowych na spektakl teatralny Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie "Powtórka ze Słowackiego. Szkic Teatralny".
15-12-2008
Białystok. Grand Prix recytatorskich "Kresów" pojedzie na Litwę
Tomasz Szturo z Wilna otrzymał główną nagrodę - Grand Prix 17. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy 2008", który w sobotę zakończy się w Białymstoku. Szturo dostał także nagrodę publiczności.
09-12-2008
Białystok. Finały recytatorskich Kresów
Blisko trzydziestu recytatorów z dwunastu krajów bierze udział w finałach 17. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które w poniedziałek rozpoczęły się w Białymstoku.
01-12-2008
Białystok. Finały recytatorskich "Kresów" 8-13 grudnia
Najlepsi recytatorzy-polonusi z 12 krajów spotkają się na finałach 17. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy 2008", które w dniach 8-13 grudnia odbędą się w Białymstoku - poinformowali w poniedziałek organizatorzy na konferencji prasowej.
05-11-2007
Wilno. Dni Kultury Polaków na Litwie
Występy zespołów folklorystycznych zainaugurowały Dni Kultury Polaków na Litwie. Przez cały tydzień w Wilnie trwać będą spotkania z kulturą polską. 8 listopada sztukę Witkacego "W małym dworku" wystawią aktorzy Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie
17-09-2007
Warszawa. Spektakle na jubileusze
Niezwykłym spektaklem teatralnym "Promieniowanie" Warszawa składa hołd wybitnej warszawiance, dwukrotnej laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Spektakle odbędą się w kinoteatrze "Bajka".
16-05-2007
Kłopoty z tradycją
Polityka historyczna zarządzona przez władze rozwija skrzydła, ale to wcale nie zmniejsza kłopotów z tradycją. Zawsze się z tym zmagano, tak jak z krytyką - teraz na wokandę dnia wróciło dobrze znane z czasów PRL hasło, że za granicą nie mówimy źle o kraju - pisze Tomasz Miłkowski na stronie AICT.
14-05-2007
Polsko-niemiecki teatr narodził się z bólu i protestu
- Idea teatru zrodziła się z bólu i protestu na rzeczywistość jaka nas tam otacza: w wymiarze ludzkim, politycznym i artystycznym. Przeciętny Niemiec nie wie nic o polskiej historii, kulturze, literaturze. Patrzy na nas z góry przez arogancję ekonomii jako na swojego ubogiego sąsiada - mówi JANINA SZAREK, która z prof. Olavem Münzberg prowadzi w Berlinie polsko - niemiecki Teatr Studio przy Salzufer.
16-04-2007
Kanada. Wojaże "Promieniowania" Kazimierza Brauna
Spektakl "Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie" w wykonaniu mieszkających w Kanadzie Marii Nowotarskiej i Agaty Politowskiej pokazany zostanie w Berlinie, w Domu Polskim. W Polsce zaprezentowany będzie podczas światowego kongresu specjalistów w dziedzinie radiacji, planowanego z okazji jubileuszy.
13-04-2007
Warszawa. "Promieniowanie" z Kanady
W Teatrze Bajka w sobotę będziemy mogli zobaczyć spektakl o Marii Skłodowskiej-Curie "Promieniowanie". Przedstawienie powstało w Kanadzie, w polsko-kanadyjskim Salonie Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego.
05-02-2007
Berlin. "Stara kobieta" w Teatrze Studio am Salzufer
W krajobrazie teatralnym Berlina dominują wprawdzie instytucje jak Volksbühne, ale swoje nisze znajdują również teatry alternatywne. Nową premierą - "Stara kobieta wysiaduje"[na zdjęciu] Tadeusza Różewicza rozpoczęła nowy rok istniejąca od blisko trzech lat w Berlinie polsko-niemiecka scena teatralna "Teatr Studio am Salzufer".
24-12-2006
Małe formy emigracyjne
- Czasami myślę, że zagalopowałam się za bardzo i że powinnam komuś odstąpić prowadzenie któregoś z teatrów. Ale czy można proponować komuś pracę bez pensji? - mówi Anna Maria Grabania [na zdjęciu], założycielka Teatru Małych Form i Teatru Wyobraźni z Northampton. O artystce pisze Darek Zeller w Polish Express.
29-05-2005
Sceny polsko-niemieckie
Ponoć na początku XX wieku co dziesiąty berlińczyk mówił po polsku. Na początku XXI wieku czteromilionowy Berlin ma jedną polsko-niemiecką scenę - Teatr Studio am Salzufer, czyli Teatr Studyjny przy Nabrzeżu Solnym. Istnieje od niespełna roku jako prywatna inicjatywa polskiej aktorki Janiny Szarek i niemieckiego literata, profesora dr Olava Muenzberga. Pierwszą premierą było "Białe małżeństwo" [na zdjęciu] Tadeusza Różewicza w przekładzie Henryka Bereski - pisze Anna Żebrowska.