"Ubu Rex" Krzysztofa Pendereckiego w rez. Janusza Wiśniewskiego, Opera Bałtycja w Gdańsku, 2013 r.
fot. Sebastian Ćwikła/mat. teatru

Alina Czyżewska: Egzekwować prawa

- Demokracja nie polega na tym, że wszyscy rządzą. Ale teatr nie należy do dyrektora. Należy do mieszkańców - z Aliną Czyżewską rozmawia Katarzyna Flader-Rzeszowska w Teatrze.

KATARZYNA FLADER-RZESZOWSKA W debatach publicznych i prywatnych rozmowach często używamy pojęć, które różnie możemy definiować. Czym dla Ciebie jest demokracja? ALINA CZYŻEWSKA Ja mogę powiedzieć - co będzie chyba bardziej interesujące w kontekście teatru - czym demokracja nie jest. Demokracja nie jest tym, że komuś dajemy władzę, a ten ktoś nami rządzi. To nie jest tak, że dyrektor czy reżyser dostaje władzę z urzędu i może wobec nas wszystko. Mówi się często, że w teatrze nie ma demokracji, co oznacza, że nie ma dyskusji. No właśnie nie, demokracja państwowa nie może żyć bez debaty publicznej. Bez możliwości wyrażania opinii i ich wymiany. Demokrację można respektować również w teatrze. To znaczy nie zamykać ust pracownikom czy aktorom.

Kraków. Odwołany Festiwal Zaczarowanej Piosenki

Z powodu epidemii koronawirusa Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" podjęła decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego konkursu dla osób niepełnosprawnych utalentowanych wokalnie.

Kraków. Msza żałobna w intencji Krzysztofa Pendereckiego będzie miała charakter zamknięty

Decyzją rodziny Krzysztofa Pendereckiego msza żałobna w intencji zmarłego kompozytora odbędzie się w najbliższych dniach. Nabożeństwo, z uwagi na pandemię COVID-19, będzie miało charakter zamknięty - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor Stowarzyszenia im. Beethovena Andrzej Giza.

Warszawa. Ruszyła XIV edycja Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

W konkursie może wziąć udział każdy spektakl muzyczny, artysta, wykonawca i inny twórca zgłoszony przez dyrektora jednego z polskich teatrów muzycznych oraz polskich teatrów, posiadających w repertuarze wydarzenia muzyczne - informują organizatorzy.

Kraków. Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się po ustąpieniu pandemii

Zmarły w minioną niedzielę wybitny kompozytor muzyki współczesnej Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym, utworzonym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Rodzina zdecydowała, że odbędzie się to po ustąpieniu epidemii koronawirusa. Na razie wszyscy chętni mogą wpisywać się do elektronicznej księgi kondolencyjnej, która jest dostępna w internecie.

Toruń. Poznaj aktorów Teatru Muzycznego bez wychodzenia z domu

Teatr Muzyczny podczas pandemii nie zapomina o swoich widzach i zaprasza do oglądania i słuchania video-wywiadów ze swoimi aktorami. - Pytamy o najbardziej wymagające role, wymarzone postaci, ulubione musicale, skojarzenia z naszym ukochanym Toruniem.