Autorzy

Trwa wczytywanie

Paweł Mossakowski

(ur. 29 listopada 1957, Warszawa, Polska)
Dramaturg, scenarzysta, autor słuchowisk radiowych, aktor, publicysta, recenzent filmowy. Po zdaniu matury rozpoczął studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1981 roku. W tym samym został zaczął pracować jako asystent w Zakładzie Socjologii Kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Powstaje wówczas jego pierwsze słuchowisko radiowe "Kąt odbicia", które zdobyło II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na otwartym konkursie Polskiego Radia na słuchowisko współczesne.
W 1984 roku wyjechał do Anglii, a następnie przebywał we Francji. W ciągu dwuletniego pobytu za granicą wykonywał szereg zajęć, pracując między innymi jako kelner, kucharz, malarz pokojowy czy robotnik budowlany. Po powrocie do Polski w 1986 roku zajął się pisaniem. Powstają wówczas kolejne słuchowiska radiowe i sztuki teatralne, a mianowicie: "Martwa natura", "Najważniejsze to zachować formę", "Identyfikacja" (druk: "Dialog" 1986/3), "Skrzep" (druk: "Dialog" 1986/ 10), "Etykietki", za które otrzymał wyróżnienie na konkursie BBC World Service w 1988 roku.
Od roku 1989 współpracuje z "Gazetą Wyborczą" jako recenzent filmowy. W latach 1990-1996 był kierownikiem literackim Teatru Polskiego Radia, a w latach 1996 - 2003 zatrudniony był w telewizji Canal Plus jako producent filmowy. Obecnie prowadzi własną firmę consultingową.
Mossakowski czuje się najlepiej jako autor słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych. Jak sam przyznaje, często popada w swych tekstach w "przegadanie" i dlatego trudno mu się pisze dla teatru. Często więc własne słuchowiska radiowe adaptuje dopiero później dla telewizji czy teatru.
Jako dramaturg debiutował Mossakowski w 1986 roku sztuką "Człowiek wśród mebli". Zaprezentowano ją, w reżyserii Stanisława Mączyńskiego, na scenie Teatru Ateneum w Warszawie w ramach konkursu debiutów, w którym zdobyła II nagrodę (pierwszej nie przyznano). Nie weszła do stałego repertuaru teatru, gdyż została zdjęta przez cenzurę po pierwszym przedstawieniu
Paweł Mossakowski napisał ponad dwadzieścia słuchowisk, oprócz wymienionych także: "Krótką historię literatury dla klasy wstępującej" (druk: "Dialog" 1991/7), "Siedem dni, ale nie tydzień", za które otrzymał I nagrodę w Konkursie Polskiego Radia w 1991 oraz "Przejście podziemne" - II nagroda w Konkursie Polskiego Radia w 1997.
Sztuki teatralne Mossakowskiego, z których większość zrealizowana została w Teatrze Telewizji to, poza przywołaną już "Martwą naturą" i "Skrzepem": "Gdzie diabeł mówi do widzenia", której premiera telewizyjna odbyła się pod tytułem "Podpis" w 1991 roku, "Wieczory i poranki" (1997), "Przetarg" (2000), "Rysa" (2002). Ostatnie jego utwory to komedia obyczajowa "Sekstet dla dwojga", premiera radiowa w maju 2004 roku, i "Dom pełen miłości", tragikomedia, mająca swe autorskie czytanie w reżyserii Rafała Sabary w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka w październiku 2004 roku.
Paweł Mossakowski jest także autorem kilkunastu scenariuszy filmowych, między innymi: "Gry w ślepca" (1985), "Aby do świtu"( serial filmowy, współpracował przy niektórych odcinkach, 1992), "Tam i z powrotem" (współpraca, 2001), "W dół kolorowym wzgórzem" (współpraca, 2004) i producentem filmów, między innymi: "Chłopaki nie płaczą" (koproducent, 2000), "To ja, złodziej" (koproducent, 2000), "Cisza" (koproducent, 2001), "Listy miłosne" (producent, 2001), "Pieniądze to nie wszystko" (koproducent, 2001), "Poranek kojota" (producent, 2001), "Przedwiośnie" (koproducent, 2001), "Komornik" (koproducent, 2005), "Rozdroże Cafe" (producent, 2005).
W 2001 roku został nominowany do "Orła", Polskiej Nagrody Filmowej, w kategorii najlepszy producent filmowy za film Chłopaki nie płaczą.
Jako aktor zagrał między innymi w serialu "Matki, żony, kochanki" (1998), "To ja, złodziej" (Komisarz, 2000), "Wtorek" (Bosak, 2001), "Show" (Kapral, 2003), "Siedem przystanków na drodze do raju" (Mąż Moniki, 2003).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji